Recenzja książki: Życie w pożyciu

Recenzuje: noelka

Życie w pożyciu to zbiór felietonów Szymona Majewskiego o współczesnych związkach - ich wadach i zaletach. To połączenie poczucia humoru, burzy uczuć i trafnych spostrzeżeń na tematy damsko-męskie.

W 42 felietonach Szymon Majewski opowiada o związkach na przykładzie swojego 22-letniego małżeństwa. To książka o miłości i o tym, że czasami zamiast się ciskać lepiej się uśmiechnąć. To także zbiór sposobów i instrukcji jak spuszczać powietrze z pęczniejącego czasami nadmiernie balona o nazwie "Małżeństwo". Już same tytuły felietonów są zabawne - m.in. "Powłosie", "Domo niewiadomo" czy "Estetkoterrorystka".

Jak autor napisał we wstępie: Jesteśmy z Magdą 22 lata. To dużo, ale mi marzy się rekord: pięćdziesiąt, a może nawet sześćdziesiąt lat. Tak, chciałbym dostać medal w tej długodystansowej konkurencji. Małżeństwo mnie zaciekawia, zadziwia, codziennie daje mi kilka tematów do analizy. Dlaczego raz żona myśli tak, a raz tak, co kryje się za jej miną, spojrzeniem, gestem? Interesuje mnie to tak bardzo, że chciałbym kiedyś wybrać się na wakacje do jej głowy, zwiedzić jej szare komórki, poleżeć tam, posiedzieć, pogrzebać w szufladach.

Książkę czyta się szybko, felietony są krótkie, zabawne i napisane przystępnym, żywym językiem. Szymon Majewski dzieli się w nich swoimi trafnymi spostrzeżeniami na temat życia małżeńskiego. Pokazuje schematy sytuacji, jakie mogą mieć miejsce w związkach oraz pisze, jak postrzega męża i żonę.

Jedne felietony są zabawne, oparte na gierkach słownych (np. zasłona - za słona). Inne są wzruszające - dobrym przykładem jest tekst "20 lat minęło". Znałem ją trzy godziny i już wiedziałem, że Ją kocham. Nie wiedziałem tylko, jak Jej to powiedzieć. Już wiedziałem, że to ta, że żadna inna. (...) Byłem najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi. I jestem nadal, gdy Magda jest obok.

Dzięki tej publikacji można dowiedzieć się, jak bawić się na imprezie, która nas nie bawi, czym jest Instytut Pamięci Małżeńskiej, dlaczego żona nazywała Majewskiego "głupkiem z Nevady" oraz na czym polega podwójny nelson w małżeństwie. Co ciekawe, każdą z anegdotek wieńczy "morał" (np. żona pamięta wszystko, ale zapomina ci to powiedzieć). Publikacja gwarantuje rozrywkę na naprawdę dobrym poziomie.

Książkę wzbogacają zdjęcia autora w różnych pozach i strojach. Polecić ją warto przede wszystkim miłośnikom felietonów i poczucia humoru Szymona Majewskiego.

Kup książkę Życie w pożyciu

Zobacz opinie o książce Życie w pożyciu
Życie w pożyciu
Szymon Majewski
Showman, czyli spowiedź świra
Szymon Majewski0
Okładka ksiązki - Showman, czyli spowiedź świra

Szymon Majewski Show to najchętniej oglądany program rozrywkowy w Polsce, a jego Autor jest najbardziej rozpoznawalnym i lubianym gwiazdorem polskich mediów...