Światło w cichą noc

Wydawnictwo: Edipresse Książki
Data wydania: 2017-11-08
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788381171427
Liczba stron: 352
Język oryginału: polski
Tłumaczenie: brak
Dodał/a streszczenie: Małgorzata Styczeń
Tom 1 cyklu Willa pod Kasztanem

Ocena: 5.06 (32 głosów)

Nadchodzi czas świąteczny, który większości ludzi kojarzy się z cudownym okrem. Ale nie rodzinie Łaniewskich, dla których ten czas jest wyjątkowo trudny. To właśnie podczas wigilijnego wieczoru, gdy ich rodzice pojechali po ostatnie zakupy, oni czekali w blasku choinki na ich powrót, zapukał policjant, który oznajmił im najgorszą wiadomość. Ich rodzice zginęli w wypaku, a Michał, Magda i Bartek byli zdani tylko na siebie. Musieli szybko dorosnąć, ale wyszło im to wspaniale. Tworzyli zgraną drużynę.

Jednak na okres świąteczny zawsze decydowali się na wyjazd z dala od choinki i całej świątecznej oprawy. Ale tego roku Magda za nomową swego narzeczonego zaprosiła jego rodzinę na prawdziwą, tradycyjną wigilię. Chciała zaimponować Konstantemu, nie wspominała mu wcześniej o swoich świątecznych przeżyciach i niechęci do tych dni. Była to pierwsza rozmowa rodzeństwa o świątecznym czasie, ale wspólnie doszli do wniosku, że pora już zakończyć uciekanie przezd przeszłością. Nikt nie chciał poruszać tego tematu, ale okzało się, że tak naprawdę wszyscy tego potrzebowali.

Bracia, szczególnie Bartek, postanowili pomóc siostrze w zorganizowaniu Wigilii. Wszystkie świąteczne potrawy, choinka i przybranie domu.

Bartek postanowił nawet dla siostry własnoręcznie upiec pierniczki, które wyszły wspaniałe, ale przed wręczeniem ich zostały skonsumowane przezz Michała i Antka.

Antek to wnuk sąsiadki Łaniewskich, który nie utrzymywał kontaktów z babcią. Jego zerwane więzi były podyktowane tym, że była to babcia od strony ojca. Ojca, który zdradził jego mamę i odszedł do innej kobiety, z którą miał córkę Blankę. Antek miał również za sobą przejścia, gdyż kobieta którą myślał że kocha, wykorzystała go, ukradła jego tajne i dane i przekazała do konkurencyjnej firmy, po czym znikła bez śladu. Postanowił zacząć wszystko od nowa właśnie w Krakowie, gdzie mieszkała jego babcia.

Wszyscy zaangażowali się w przygotowania dla rodziny Milewskich, tylko czy aby napewno Konstanty był tego wart. Od początku Antek próbował ostrzec Magdę przezd jej narzeczonym, którego kojarzył z kursów, gdzie był otoczony gronem pięknych pań. Bracia również czuli, żę z Konstantym musi być coś nie tak. Ich podejrzenia nasiliły się, gdzy Antek ujrzał konstantego w towarzystwie Luizy-jego szefowej. Wspólnie jedli kolację, ale spotkanie nie do końca wyglądało na służbowe.

Magda dostrzegła, że rodzina Konstantego dość stanowczo określa wszystkim role. Ojciec zarazbia pieniądze, zajmuje się firmą, natomiast matka zajmowała się domem. Uczta, którą przygotowała na niedzielny obiad była dla niej czymś niespotykanym. Ale Dorota - mama Konstantego nie miała możliwości spokojnie usiąść i porozmawiać z gośćmi. Była traktowana jak służąca. Ona sama nie zdawała sobie z tego sprawy, dopóki nie ujrzała zachowania Magdy i jej normalności, co bardzo nie spodobało się tacie Konstantego. On chciał mieć wszystko dokładnie tak jak sobie zaplanował. Nawet przyszłość dla swoich dzieci to właśnie on pllanował. Pani Dorota postanowiła się zbuntować. Nie chce do  końca życia być tylko służącą we własnym domu.

Pan Mirski nie może znieść buntu żony. Wykrzykuje jej prosto w twarz, że nigdy jej tak naprawdę nie kochał. Jest wobec niej chłodny. Mówi, że ona samia nic nie ma, a w nocy czyści wspólne konta. Dotąd idealna rodzina, którą chwalił się przezd biznesmenami runęła. Dorota udaje się po poradę do Magdy, jednak ta zaaferowana zniknięciem Bartka zostawia przyszłą teściową z Kaliną, sąsiadką i przyjaciółką domu, a zarazem babcią Antka i Blanki. Ta radzi jej, że nie może zostawić wszystkiego i odejść z niczym, ale zdecydowanie musi zawalczyć o siebie.

Pan Mirski niechętnie, ale bez innego wyjścia idzie na kompromis z własną żoną. Jednak postanawia on, że nie pozwoli by jego syn związał się z Magdą, a sam wybiera mu Luizę na przyszłą żonę.

Konstanty w ostatniej chwili pisze Magdzie wiadomość, że nie przyjdą na kolację wigilijną. Jednak Magda właśnie tego się spodziewała. Dlatego nie czuje tak ogromnego załamania.

Magda zaczyna zaprzyjaźniać się z Antkiem, z którym początkowo nie darzyła się sympatią. Natomiast Bartek i Michał są zauroczeni Blanką, która również przyjechała na święta do swojej babci Kaliny.

Nie tak zaplanowali ten wieczór, ale zdecydowanie potrzebne było im przełamanie tematu tabu, jakim były dla nich Święta Bożego Narodzenia.

POLECANA RECENZJA

Zobacz opinie o książce Światło w cichą noc

Kup książkę Światło w cichą noc

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Wyjdź za mnie, kochanie
Krystyna Mirek0
Okładka ksiązki - Wyjdź za mnie, kochanie

Niełatwo postawić w życiu na miłość. Zaryzykować wszystkim. Ale czy to nie jest jedyna sprawa, o którą naprawdę warto walczyć? W domu państwa Darskich...

Cena szczęścia
Krystyna Mirek0
Okładka ksiązki - Cena szczęścia

Mroczne tajemnice kryjące się za grubymi murami zamku zaczynają wychodzić na jaw. Kto jest sprawcą, a kto ofiarą? Kto przyjacielem, a kto wrogiem? Czy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

„Wspaniała rodzina to wciąż największe marzenie większości ludzi”.


Więcej

Żyjemy w świecie, w którym każdy chce być samodzielny. To źle. Zrywamy więzi, a potem każdy się dziwi, że jest samotny.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
Recenzje miesiąca
Żony Konstancina
Ewelina Ślotała
Żony Konstancina
Potknięcia miłości
Anna Wojtkowska-Witala ;
Potknięcia miłości
Więcej niż zło
Ewelina Stefańska
Więcej niż zło
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Noc sów. Opowieści z lasu
Jacek Karczewski
Noc sów. Opowieści z lasu
Baśniowa opowieść
Stephen King
Baśniowa opowieść
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy