Żywopłot

Nagroda Bernsteina 2015

"Jestem pod wrażeniem... Nawet (asymetryczna) tragedia dwóch narodów nie przesłania eleganckiej historii miłosnej, nakreślonej precyzyjnie delikatną kreską. Ta książka pod wieloma względami jest nadzwyczajna".

- Amos Oz

To, co zaczyna się w chłodzie wczesnej zimy w Nowym Jorku, kończy się w szczycie oślepiającego słońcem lata na plaży w Jaffie. Przypadkowe spotkanie łączy ze sobą losy dwojga obcych ludzi: Liaty, młodej Izraelki z  Tel Awiwu i Hilmiego, Palestyńczyka urodzonego w Hebronie.

Podczas pewnej mroźnej zimy z dala od domu, na zaśnieżonych ulicach Nowego Jorku, stęsknieni za bliskowschodnim słońcem, Liat i Hilmi znajdują sobie miejsce zarezerwowane tylko dla nich, ich własny, intymny świat, przeznaczony tylko dla nich dwojga. W mrocznych zakątkach oraz w szczelinach życia rzeczywistość jednak dopada ich pod postacią ich izraelskich rówieśników i warczy na nich groźnie.

Ich skomplikowana historia, pełna zwrotów i namiętności, podąża za nimi nawet wtedy, gdy każdy z nich próbuje pójść własną drogą - Liat wraca do Tel Awiwu, a Hilmi do wsi Jifna, na północ od Ramallah. To historia, która nigdy się nie kończy.

Dorit Rabinyan urodziła się w Izraelu w rodzinie perskich żydów. Otrzymała wiele prestiżowych nagród literackich, między innymi Itzhak Vinner Prize, the ACUM Award, Nagrodę Premiera oraz Jewish Wingate Quarterly Award. Jej pierwsza powieść ,,Persian Brides" oraz druga - ,,A strand of a thousand pearls", obie były bestsellerami i zostały przetłumaczone na 15 języków. W 2014 roku Rabinyan opublikowała swą trzecią powieść pt. ,,Żywopłot", która bardzo szybko stała się również bestsellerem w Izraelu. Wpływowy magazyn Ha'aretz uznał ją za najlepszą książkę roku, a w 2015 roku autorka otrzymała za nią prestiżową izraelską nagrodę literacką Bernstein Award. W styczniu 2016 roku ,,Żywopłot" stał się powodem skandalu politycznego. Minister edukacji usunął książkę z listy lektur dla licealistów, co wzburzyło elity intelektualne Izraela. Na skutek licznych protestów szybko wycofał się jednak ze swojego niefortunnego stanowiska.

Nagroda Bernsteina 2015 - jedna z najważniejszych nagróf literackich w Izraelu

Żywopłot - opinie o książce

Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2016-09-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
kingaczyta.blogspot.com Liat Biniamini ma 29 lat i jest Izraelką. Obecnie mieszka w Nowym Jorku ze względu na stypendium oraz zajmuje się tłumaczeniem żydowskich tekstów. Pewnego dnia przypadek sprawia, że poznaje młodszego od niej o dwa lata Pakistańczyka Hilmiego Nasira, który jest utalentowanym artystą. Ich zwykła, krótka rozmowa szybko przeradza się w coś poważnego, a tych dwoje zaczyna łączyć uczucie. Tylko czy ich związek ma szansę przetrwać? Przecież ona jest Izraelką a on Palestyńczykiem... W swoim kraju byliby pewnie dla siebie wrogami, patrzyliby na siebie z nienawiścią i nie wymieniliby ani jednego zdania. Jednak Nowy Jork to miejsce idealne, by załagodzić wszelkie spory i poczuć wolność, nie przejmować się zdaniem innych. Nowy Jork to dla naszych bohaterów miejsce, w którym mogą się pokochać. Jednak nic nie trwa wiecznie i boleśnie przypomina o tym termin kończącej się wizy Liat. Kobieta jest świadoma, że będzie musiała zrezygnować ze swojego ukochanego, bo w jej kraju ich związek nie ma racji bytu. Ich miłość zyskuje datę przydatności, po której będzie już tylko wspomnieniem. Smutne jest to, że w XXI wieku, gdzie tyle mówi się o tolerancji i wolności, są jeszcze takie sytuacje, jak te przedstawione na katach "Żywopłotu". Miłość, która jest najsilniejszym uczuciem, nie powinna umierać z powodów kulturowych. Wcale mnie nie dziwi, że książka wzbudziła wiele kontrowersji i że stała się bestsellerem, bo jest to lektura zdecydowanie wartościowa i wymagająca refleksji. Bo czy naprawdę na nasze życie musi być podyktowane wojną, sytuacją polityczną, czy uprzedzeniami innych, często naszych najbliższych osób?
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2016-11-20, Ocena: 4, Przeczytałam,
Perskie narzeczone
Dorit Rabinyan0
Okładka ksiązki - Perskie narzeczone

Debiut literacki autorki bestsellerowej powieści ,,Żywopłot" Usytuowana na przełomie wieków w fikcyjnej perskiej wiosce Omidżan zamieszkałej przez...