Bozie, czyli jak wygląda Bóg?

Jak wygląda Bóg? Co trzeba zrobić, żeby zostać lamą? Czy można być trochę w niebie i trochę w piekle? Po co aniołom skrzydła? Dlaczego do meczetu wchodzi się na bosaka? Który dzień w roku żydowskie dzieci lubią najbardziej?

Wyznawcy różnych religii żyję obok siebie i często niewiele o sobie wiedzą. I nawet jeśli są siebie ciekawi,  wstydzą się zapytać. Karolina Oponowicz z pomocą dzieci zadaje pytania przedstawicielom sześciu wyznań: judaizmu, katolicyzmu, prawosławia, protestantyzmu, islamu i buddyzmu. Rozmawiają o tym, w co wierzą, jak żyją, jak świętują, gdzie się modlą i co będzie po śmierci. Wywiady z duchownymi dopełniają ilustracje Joanny Rzezak.

Jest tyle religii na świecie. Najbardziej podoba mi się praca pani diakon Małgorzaty Gaś w kościele luterańskim, bo może być mamą i prowadzić nabożeństwa. Żal mi za to mnicha Maksymiliana Nawary, bo nigdy nie będzie miał żony. Fajne jest też to, że do imama Janusza Aleksandrowicza można mówić po imieniu. Ale najbardziej z całej książki zdziwiło mnie, że Archanioł Gabriel ukazał się Matce Boskiej i Mahometowi. A to przecież dwie różne religie!

Czy to znaczy, że Bóg jest jeden dla wszystkich ludzi?

Tosia Sadowska (lat 9), córka Magdaleny Grzebałkowskiej

Dobra rzecz. Pisana z myślą o dzieciach, więc wszystko wytłumaczone jest tu tak, że zrozumie nawet dorosły. Wierzącym - przyda się, bo jest źródłem inspiracji. Niewierzącym może pomóc zrozumieć tych wierzących.

Szymon Hołownia

Informacje dodatkowe o Bozie, czyli jak wygląda Bóg?:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2016-04-28

Kup książkę Bozie, czyli jak wygląda Bóg?

Bozie, czyli jak wygląda Bóg? - opinie o książce

Avatar użytkownika - bookwmkesie
bookwmkesie
Przeczytane:2021-09-05,

Okładka książki przykuła moją uwagę oraz tytuł, który powoduje, że ma się ochotę poznać jej treść. Dziś przychodzę do was z pozycją, która wg. mnie powinna być w szkołach w klasach I-III ponieważ idealnie pokazuje to, co np. za mojego dzieciństwa nie byłoby do pomyślenia. Kiedyś to było w ten sposób, że Bóg jest jeden tylko ten katolików i nie ma innego. Nikt nie wytłumaczył, nie pokazał, jakie w Świecie występują religie? Czym się różnią? Itd. Dopiero dorosłość i ciekawość pokazała, że tak mało wiedziałam. Oczami wyobraźni widzę klasy pełne dzieciaków, które zadają mnóstwo pytań dotyczące wiary i chęcią przynależności do jakiejś wymienionej religii, a może pozostać neutralnym w kwestii wiary. No cóż może kiedyś będzie coś takiego.

Jestem osobą wierzącą, ale jeżeli chodzi o moją Helenkę to na pewno chcę pokazać jej więcej i niech sama wybierze, czym będzie kierowała się w dorosłym życiu. Jak czytałam z Helenką tę książkę to miała wiele pytań, ale odpowiedzi znalazłyśmy w dalszej części książki.

Żeby przybliżyć wam treść książki i to, co możecie w niej przeczytać to np.:

Jak wygląda duchowny Katolików jak w Kościele Luterańskim, jak wygląda Imam w religii muzułmańskiej oraz min. Rabin, Prawosławny itd. Helenka zauważyła i myślała, że wszędzie jest ksiądz.

Poznamy również różnicę, jaka występuje w różnych wierzeniach oraz czym różni się Bóg Żydowski od Boga Buddystów? Jak wygląda Dom modlitwy danej Religi itd. Informacji mnóstwo, ale wszystko oprawione cudownymi ilustracjami. Takie książki pokazują, że od młodego pokolenia rośnie akceptacja, empatia oraz zrozumienie dla kogoś innej wiary, ale nie tylko. Gratuluje autorce za cudowną książkę, która w naszym domu będzie często używana, a może nawet przekazywana dalszemu pokoleniu.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Agora dla dzieci. No coś wspaniałego. Musicie to mieć, bo książka nie jest na jeden raz.

Bralczyk o sobie. W rozmowie z Pawłem Goźlińskim i Karoliną Oponowicz
Karolina Oponowicz0
Okładka ksiązki - Bralczyk o sobie. W rozmowie z Pawłem Goźlińskim i Karoliną Oponowicz

Powiem wam prawdę o sobie. Moją prawdę, rzecz jasna, osobistą nawet Dlaczego woli być Bralczykiem niż Jerzym? Dlaczego z ,,cyckiem" miał kłopot...

Rowerem na szczyt. Trenuj z Majką
Karolina Oponowicz0
Okładka ksiązki - Rowerem na szczyt. Trenuj z Majką

Ile waży twój rower? Czy czasem nie chce ci się iść na trening? Ile pączków zjadasz w tłusty czwartek? Jak dobrze kupić rower? Jaki kask...