Historia żółtej ciżemki

Powieść historyczna, której akcja toczy się w latach 1479-1489 w dawnej stolicy Polski, Krakowie za panowania Kazimierza Jagiellończyka. Opowiada o losach małego chłopca Wawrzka, który opuściwszy dom rodzinny, po wielu przygodach dociera do mistrza Wita Stwosza i zostaje jego uczniem. Pokazuje m.in. Pracę Wita Stwosza nad słynnym Ołtarzem Mariackim.

Informacje dodatkowe o Historia żółtej ciżemki:

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2009-12-13

Kup książkę Historia żółtej ciżemki

Historia żółtej ciżemki - opinie o książce

Wawrzuś ucieka z domu, ponieważ tutaj nie ma możliwości rozwijać swojego talentu. Po wielu perypetiach trafia do Krakowa pod opiekę rzeźbiarza Wita Stwosza, który akurat zaczyna pracę nad ołtarzem w kościele Mariackim. Jest to druga książka tej autorki, która wpadła mi w ręce. Pierwszą byli "Paziowie króla Zygmunta", którą pochłonęłam jeszcze w podstawówce i pamiętam, że bardzo mi się podobała. "Ciżemkę" znałam z telewizji jako film. Po lekturze jednak bardziej wgłębiłam się w historię powstawania słynnego ołtarza. Napisana barwnym i żywym językiem jest wciągająca. jednak myślę, może oceniłabym ją nieco wyżej czytając ją wtedy co i "Paziów". Inny jest bowiem sposób postrzegania przez dziecko, co przez osobę dorosłą.
Avatar użytkownika - rama83
rama83
Przeczytane:2015-08-27, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Bohaterem jest chłopiec o imieniu Wawrzuś. Kiedy krowy, które pasie na łące uciekają boi się wrócić do domu. Po kilku przygodach trafia pod skrzydła Jana Długosza. Pouczająca opowieść, dla rodziców jak i dzieci. Nie boi się ciężkiej pracy, ale chce być traktowany z szacunkiem. W pracy nad Ołtarzem Mariackim.
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2013-12-27, Ocena: 4, Przeczytałam, z_52 książki 2013,
Sympatyczna powieść o tworzeniu przez Wita Stwosza ołtarza w Kościele Mariackim w Krakowie. Aktywny udział w tym przedsięwzięciu bierze Wawrzuś, ośmioletni brzdąc, zagubiony w dużym mieście, zastraszony przez rozbójnika, który poprzysiągł mu zemstę, szczery i prostolinijny, utalentowany tak, że sam mistrz go chwali i pozwala wykonywać rzeźby dla możnych. Akcja osadzona jest za panowania Kazimierza Jagiellończyka, w czasach dobrobytu i spokoju, gdy największym problemem były bandy zbójeckie grasujące po gościńcach i choroby dręczące ludzi.
Avatar użytkownika - IzaaK
Avatar użytkownika - Antosia
Antosia
Przeczytane:1986-12-01, Przeczytałam,
Antonina Domańska0
Okładka ksiązki - Paziowie króla Zygmunta/Historia żółtej ciżemki/Krysia Bezimienna. Książka audio 3CD MP3

Zestaw 3 płyt CD MP3 zawierający powieści opowiadające o historii Polski na przełomie XV-XVI wieku.Paziowie króla Zygmunta - powieść historyczna rozgrywają...

Historia żółtej ciżemki. Książka audio
Antonina Domańska0
Okładka ksiązki - Historia żółtej ciżemki. Książka audio

Akcja powieści rozgrywa się w Krakowie, za panowania Kazimierza Jagiellończyka, w okresie powstawania słynnego ołtarza mariackiego. Wawrzuś, chłopak obdarzony...