Prowadź swój pług przez kości umarłych

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2009
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-08-04398-1
Liczba stron: 318
Dodał/a książkę: txxx

Ocena: 4.72 (18 głosów)

Thriller moralny, który do ostatniej strony trzyma w napięciu. Akcja rozgrywa się w Kotlinie Kłodzkiej. Główną bohaterką jest Janina Duszejko – kiedyś inżynier mostów, dziś wiejska nauczycielka angielskiego, geografii i dozorczyni domów letniskowych. Jej pasją jest astrologia, a wielką miłością wszelkie zwierzęta. Gdy dzieje im się krzywda, Janina staje w ich obronie i upomina się o szacunek dla nich. Jak łatwo przewidzieć, nikt nie przejmuje się kobietą, która uważa, że świat jest odbiciem tego, co zapisane w gwiazdach, a w wolnych chwilach czyta Williama Blake’a. W okolicy zaczynają umierać kłusownicy i krzywdziciele zwierząt. Seria zgonów rośnie. Janina ma teorię na temat motywu i sprawcy tych zbrodni, ale policja ignoruje ją, traktując jak nieszkodliwą dziwaczkę. Jednak Janina wie więcej, bo czyta w gwiazdach, jak w otwartej księdze… Opis wydawcy

Kup książkę Prowadź swój pług przez kości umarłych

Opinie o książce - Prowadź swój pług przez kości umarłych

Avatar użytkownika - szmaragdova
szmaragdova
Przeczytane:2017-03-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki w 2017 , Mam,
Jak zapewne wielu czytelników i ja zostałam zainspirowana filmem Agnieszki Holland pt. "Pokot". Scenariusz został oparty na motywach powieści Olgi Tokarczuk i po tak genialnym filmie nie mogłam po nią nie sięgnąć. Nie tylko sięgnęłam, ale i wpierw kupiłam, a potem przeczytałam w dwa dni. Bardzo lubię powieści Olgi Tokarczuk, choć, wstyd się przyznać, dotychczas przeczytałam tylko dwie. Z pewnością wkrótce nadrobię. Duszejko, emerytka obsesyjnie zainteresowana astrologią i tłumacząca sobie świat według jej prawideł, mieszka na pograniczu Kotliny Kłodzkiej. Jeszcze trochę uczy w szkole, jeszcze tłumaczy wiersze Blake'a wraz ze swoim byłym uczniem i dogląda domów sąsiadów zimową porą, ale tak naprawdę żyje we własnym świecie, pogrążając się w myślach i obserwacji przyrody. Obrończyni zwierząt stara się walczyć z kastą myśliwską, która - znacząco- jest zapełniona przez lokalnych notabli, ale jest w tej walce skazana na przegraną. Znosi swoje małe upokorzenia ze swoistym poczuciem humoru, wręcz sarkazmem i ironią, ale do czasu, gdy odnajduje zdjęcie, które sprawia, że łzy i gniew mieszają się w jedno pragnienie... Sporo lat minęło od mojej ostatniej książki Tokarczuk, ale nic się nie zmieniło. Nadal odczuwam zachwyt nad pięknem jej prozy, klasycznym, gładkosłowym, wieloznacznym. Klimat powieści wciąga, przytrzymuje, jest ciut duszny i klaustrofobiczny, ale wciągający. Niepokoi, przestrasza, jak złowróżebny tytuł. Zostaje z człowiekiem na dłużej.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Daisy
Daisy
Przeczytane:2015-08-17, Ocena: 3, Przeczytałam,
Nie podobała mi się.
Link do opinii
Interesująca lektura, z całą pewnością. Barwna postać głównej bohaterki i jej wojowniczość (biorąc pod uwagę jej wiek) są naprawdę ujmujące. Nic w tej książce nie jest takie, jakim się jawi! Nawet sama Janina i jej moralność. Abstrahuję już od zakończenia książki, ale również przeszłość głównej bohaterki jest zastanawiająca - niegdyś uczyła języka kulturowego hegemona, budowała też mosty w Syrii... Oj nieładnie pani Janino! :P A o co chodzi w całej historii? Otóż w okolicach Kotliny Kłodzkiej dochodzi do serii brutalnych morderstw, a Janina Duszejko podejrzewa, iż sprawcami... są zwierzęta mszczące się za swój los. Mamy tu też polemikę nad myślistwem, które jest dozwolone a kłusownictwem - zakazanym. Wiele jest tu interesujących "smaczków" i ukrytych znaczeń, zatem warto sięgnąć po tę książkę.
Link do opinii
Avatar użytkownika - enigma1
enigma1
Przeczytane:2014-12-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2014,
Janina Duszejko, bohaterka książki, jest mi szczególnie bliska. Doskonale rozumiem motywy jej postępowania i chociaż sama - chyba? - nie posunęłabym się do tak drastycznych działań, to bardzo ją za tę determinację i odwagę podziwiam. Kobieta po 50-tce. Dawniej - inżynier, podróżująca i pracująca w wielu krajach. Po przebytej chorobie nie może powrócić do dawnego stylu życia, osiada więc w maciupkiej wsi, w górach, w swojej samotni - domku. Jest tam na swój sposób szczęśliwa - ma ukochane dwie suczki, dorabia w szkole, ucząc angielskiego i nawiązując przyjacielskie relacje z dziećmi. Pewnego dnia suczki Janiny Duszejko znikają. Mimo poszukiwania nigdy się nie odnajdują. Kobieta nie ma pojęcia, co się z nimi stało. Dowiaduje się dopiero po roku, przypadkowo - gdy jeden z jej sąsiadów, wyjątkowo wredny kłusownik, umiera po zadławieniu kością zabitej przez niego sarny. Janina Duszejko odnajduje w domu kłusownika zdjęcia, na których uwiecznione są jej suczki, zabite przez myśliwych... Od tego czasu w okolicy w dziwnych okolicznościach zaczynają umierać tragicznie i w niewyjaśnionych okolicznościach miejscowi "bonzowie" - myśliwi. I wszystko wskazuje na to, że na myśliwych mści się sama natura... Dawno nie czytałam tak dobrej książki. To wciągający kryminał i lepiej od razu przeznaczyć odpowiednią ilość czasu na przeczytanie go za jednym posiedzeniem. Dodatkowy bonus - to kazanie miejscowego księdza /oczywiście też myśliwego/, perełka sztuki krasomówczej. Do tego kilka wierszy Williama Blake'a - naprawdę warto tę książkę przeczytać.
Link do opinii
Avatar użytkownika - dallea
dallea
Przeczytane:2013-07-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Bardzo dobra powieść! Wręcz się ja połyka! Czytając ją czułam dysonans między zapowiedzią z okładki a treścią. Sprawa wyjaśniła sie jednak w ostatnich rozdziałach... Polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Koralia
Koralia
Przeczytane:2013-01-03, Ocena: 6, Przeczytałam,
Kryminały skrojony według zupełnie innego szablonu, a niżeli wszystkie z jakimi dotychczas się spotkałam. Jak zwykle Tokarczuk sprawia, że zaczynamy zwracać uwagę na rzeczy z pozoru błahe i zazwyczaj przez nas ignorowane ... Książka genialnie trzyma w napięciu.
Link do opinii
Avatar użytkownika - joni
joni
Ocena: 4, Czytam,
Powieść czyta się dobrze i przyjemnie. Osobiście jednak wolę Tokarczuk w innym wydaniu - mniej kryminalnym.
Link do opinii
Avatar użytkownika - kalcia1998
kalcia1998
Przeczytane:2017-10-27, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - darkrain
darkrain
Przeczytane:2017-05-31, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - zielony_motyl
zielony_motyl
Przeczytane:2014-09-03, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Faledor
Faledor
Przeczytane:2012-08-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - agni79
agni79
Przeczytane:2011-12-24, Ocena: 4, Przeczytałam, Posiadam,
Inne książki autora
Księgi Jakubowe
Olga Tokarczuk0
Okładka ksiązki - Księgi Jakubowe

Akcja osadzona została w XVIII wieku na ziemi podolskiej, gdzie współistnieją obok siebie kultury żydowska i chrześcijańska. W świecie, w którym tak wiele...

Prawiek i inne czasy
Olga Tokarczuk0
Okładka ksiązki - Prawiek i inne czasy

Od lat porusza czytelników na całym świecie. Jedna z najpoczytniejszych i najgłośniejszych współczesnych polskich powieści, przełożona...

Reklamy