13 powodów

Data wydania: 2017-03-28
Kategoria: Dla młodzieży
Tytuł oryginału: Thirteen Reasons Why
Tłumaczenie: Aleksandra Górska

Bestseller „New York Timesa” przetłumaczony na 31 języków „Istnieje trzynaście powodów śmierci twojej przyjaciółki. Ty jesteś jednym z nich”. 13 powodów –– Jeżeli tego słuchasz, to jest już za późno. Serial wyprodukowany przez NETFLIX. W książce zdjęcia z serialu. Nie możesz zatrzymać biegu wydarzeń. Nie możesz cofnąć czasu. Jedyny sposób, by odkryć tajemnicę… …to nacisnąć „play”.

Clay Jensen wraca do domu ze szkoły i przed drzwiami znajduje dziwną paczkę. W środku jest kilka taśm magnetofonowych nagranych przez Hannah, koleżankę z klasy, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Dziewczyna wyjaśnia, że istnieje trzynaście powodów, dla których zdecydowała się odebrać sobie życie. Clay jest jednym z nich i jeśli wysłucha nagrania, dowie się dlaczego. Chłopak przez całą noc kluczy po mieście, a za przewodnika służy mu głos Hannah. Staje się świadkiem jej bólu i osamotnienia, a przy okazji poznaje prawdę o sobie i otaczających go ludziach, której nigdy nie chciał stawić czoła. Z przeraźliwą jasnością dociera do niego, że nie da się cofnąć przeszłości, podobnie jak nie da się powstrzymać przyszłości…

Kup książkę 13 powodów

Opinie o książce - 13 powodów

Nie do końca wiem jak się wyrazić na temat tej pozycji. Myślę, że sam styl jakim napisana jest książka jest naprawdę trafiający do czytelnika, chwilami dosadnie, chwilami mniej. Wydawało mi się po pierwszych stronach, że to może być nawet całkiem niezły thriller, jednak niestety tu się pomyliłam. Oceniłabym to bardziej na historię młodzieżową, która jakby nie patrząc opowiada o codziennych, młodzieżowych problemach, które nie jednokrotnie są bagatelizowane, a często – gęsto są zauważane dopiero, gdy właśnie przytrafi się jakaś tragedia pokroju Hannah. Poniekąd z zapartym tchem czekałam na moment, w którym Clay dowie się jaka była jego 'wina' w samobójstwie dziewczyny. I trochę się rozczarowałam, bo okazało się, że jego największą zbrodnią było jedynie nie wyznanie (oficjalnie) uczuć nastolatce, która na dobrą sprawę mogła zrobić to samo. Nie mogę jednak powiedzieć, że ta historia jest zła. Pokazuje, że to co siedzi nam w środku potrafi naprawdę być trudne, a zachowanie ze strony innych młodych ludzi – prześmiewcze, wredne, niejednokrotnie uwłaczające - nie pomaga w żadnym razie, szczególnie, gdy ma się delikatną psychikę. Szkoda mi też, że nie specjalnie poznajemy głównego bohatera, bo większość czasu pochłania nas „głos” Hannah i to co ma nam do powiedzenia.Mimo małych nie dociągnięć to „13 powodów” zaliczam do udanych lektur, chętnie poleciłabym to młodym ludziom w nieistniejących już prawie gimnazjach – może wtedy pewna grupa nastolatków zastanowiła by się nad swoim zachowaniem, chodź to też kwestia względna, przy modzie na (dzisiejsze) bezstresowe wychowanie.

Avatar użytkownika - lewoszm
lewoszm
Przeczytane:2017-12-08, Ocena: 5, Przeczytałam, Przeczytam 100 książek w 2017,

Ludzi można podzielić na dwie kategorie. Takich co pomyślą, zanim powiedzą oraz takich co powiedzą, zanim pomyślą. Tylko, że to nie jest takie proste. Nie jesteśmy w stanie przemyśleć wszystkiego co mówimy, a nawet jeśli to zrobimy, to nigdy nie odgadniemy jaki skutek to przyniesie. Mówi się, że słowa potrafią ranić bardziej niż czyny.

Wiem z doświadczenia, że bardzo łatwo zranić drugiego człowieka czymś nieprzemyślanym. Będąc rozemocjonowanym często mówimy coś czego nie myślimy, ale emocje biorą górę, a czasem złość jest tak silna, że celowo chcemy kogoś zranić. Przeprosimy lub nie, ale to i tak pozostanie w pamięci osoby zranionej. Nawet jeśli nie mamy złych zamiarów, a chcemy pożartować, nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo możemy zranić drugiego człowieka. Jest mnóstwo sytuacji, które na pewno sami sobie teraz przypominacie, gdzie powiedzieliście o parę słów za dużo, próbowaliście to zatuszować później lub po prostu przeprosiliście, przeszliście z tym do porządku dziennego, ale może ta osoba dalej to pamięta?

13 powodów

Wydawnictwo: Rebis

Ilość stron: 272

Kategoria: literatura młodzieżowa

Clay Jensen dostaje paczkę bez adresu zwrotnego. Okazuje się, że ktoś wysłał mu taśmy magnetofonowe. Każda z nich jest ponumerowana i oznaczona. Nie zastanawiając się długo postanawia znaleźć magnetofon, aby sprawdzić co znajduję się na taśmach. Gdy tylko słyszy głos Hannah Baker - dziewczyny z jego szkoły, która niedawno popełniła samobójstwo, zaczyna czuć przerażenie. W pierwszej chwili myśli, że to jakiś żart, ale Hannah szybko wyprowadza go z błędu.

Clay od dłuższego czasu był zauroczony w Hannah, mimo że nie znali się zbyt dobrze. Chodzili razem do szkoły, a nawet pracowali w tym samym miejscu, ale nigdy nie udało mu się nawiązać z nią bliższej relacji. Clay nigdy nie miał odwagi, po szkole krążyły plotki, że Hannah przebiera w chłopakach, więc stwierdził, że na pewno nie zainteresowałaby się kimś takim jak on.
Gdyby tylko wcześniej wiedział jak bardzo się mylił, jak bardzo wszyscy się mylili..

Wszystko zmienia się na pewnej imprezie, Clay ma okazje porozmawiać z Hannah, po raz pierwszy tak na poważnie, dłużej niż chwilkę w pracy. Uczucie jakim ją darzył nie zmniejsza się, wręcz przeciwnie, staję się mocniejsze.

Niestety, wydarzyło się coś co popchnęło dziewczynę do najgorszego wyboru. Do czegoś co ciężko objąć rozumem, ciężko sobie to nawet wyobrazić. Lecz przed tym nagrywa taśmy, chcąc wyjaśnić swoje postępowanie lub nieco podreperować swoją reputacje. Pokazać prawdziwą siebie i to, że każde słowo i każdy czyn może mieć wielki wpływ na drugą osobę.

13 powodów, 13 osób odpowiedzialnych za jej smierć. Jak się do tego przyczynili? Co takiego przeszła Hannah, że zdecydowała się na tak straszny czyn? Czy można było temu zapobiec? I jaki udział brał w tym Clay? Dlaczego taśmy trafiły do chłopaka, który przez wszystkich jest uważany za miłego, wręcz nieskazitelnego człowieka?

______

13 powodów to książka, która daje wiele do myślenia. Nie do końca wiem jak mam opisać jej fabułę, ale chciałabym, aby każdy ją przeczytał i wyciągnął wnioski. Jest w niej coś takiego, że nie pozwala mi po prostu przejść do kolejnej bez wcześniejszego przemyślenia paru spraw.

Jak często mówimy lub robimy coś, nie zwracając uwagi na reakcje innych? Komentujemy ludzi, plotkujemy na ich temat, oczywiście wszystko tak, aby nie usłyszeli. A czemu? Bo wiemy, że to by ich zraniło... ale co jeśli ktoś im to przekaże? Lub przypadkiem usłyszą? Zastanawialiście się kiedyś nad konsekwencjami? Wiadomo, świat już taki jest, ludzie już tacy są, gadamy na innych non stop, zawsze wydaje nam się, że wiemy lepiej od innych, chcemy się dowartościować lub po prostu czegoś zazdrościmy, chcemy dać upust swoim emocjom. Tylko jeśli nie jesteśmy na tyle odważni, żeby powiedzieć to w twarz drugiej osobie, to może warto się zastanowić nad tym dlaczego się boimy?

13 powodów, to książka, która trafi do każdego. Zwłaszcza jeśli ktoś zechce wyciągnąć z niej wnioski. Może zaczniemy bardziej zwracać uwagę na to co robimy lub mówimy? Nie da się przewidzieć wszystkiego, ale można czasem się pohamować lub postawić w sytuacji drugiej osoby?

____
Pochłonęłam ją w parę godzin, byłam bardzo zaciekawiona co takiego zrobił Clay, że wylądował na liście Hannah? I co zrobiła reszta? Ciężko jest powiedzieć o takiej powieści, że czyta się ją przyjemnie... ale na pewno szybko, bo nie ma w niej niepotrzebnych opisów, język jest łatwy, ale całokształt na pewno daje do myślenia. Wiem, że powtórzyłam to już parę razy, ale naprawdę jestem w lekkim szoku.

Dlaczego to zrobiłaś, Hannah? Na pewno można było temu zaradzić, gdyby tylko ktoś zauważył co się z Tobą dzieje..

____

Podoba mi się pomysł na książkę, gdyż nie spotkałam się jeszcze z czymś takim. Podoba mi się, że ktoś poruszył taki temat, że może sprawi to, że zaczniemy trochę myśleć nad swoimi czynami. Nad tym jaką rolę odgrywamy w życiu pozornie przypadkowych osób, dalekich znajomych..

Co więcej mogę powiedzieć? Czytałam ostatnio dużo dobrych książek, ale ta naprawdę zagości w mojej głowie na dłużej, tego jestem pewna. Bo choć książki są dobre, nie każda wywołuje we mnie taki stan jak ta. Mam w głowie teraz pełno myśli, które niekoniecznie da się ubrać w słowa. Jedno jest pewne - nigdy nie chciałabym się znaleźć na takiej liście, Wy z pewnością też.

Podchodząc do tego z drugiej strony, jeśli mamy jakiś problem, z którym nie jesteśmy w stanie poradzić sobie sami - rozmawiajmy. Jeśli nie z osobą, którą znamy, to z kimkolwiek, nawet anonimowo. Nie ma sytuacji bez wyjścia, zawsze jest jakieś wyjście, ktoś kto zechce nam pomóc i nigdy nie możemy przestać szukać takiej osoby. Samobójstwo to nie jest żadne wyjście, może jedynie egoistyczne..

____

Polecam. Przeczytajcie i zastanówcie się chwilę.. nie odkładajcie jej tak po prostu, pozwólcie myślom płynąć i wyciagajcie wnioski.

Oceniam na 5,5 za to, że daje tak wiele do myślenia.

Avatar użytkownika - dariaklara
dariaklara
Przeczytane:2018-02-04, Ocena: 6, Przeczytałem,

Świetna,wzruszająca książka,którą można czytać wiele razy bo się nie nudzi.Każda jej strona wciąga coraz bardziej do tego stopnia,że nie można się oderwać.Najlepsze w niej jest to,że opowiada o czymś co jest bardzo ważne,czyli o tym jaki wpływ na życie innych ludzi mają nasze czyny.Nie da się cofnąć choć czasem bardzo byśmy tego chcieli,musimy żyć z konsekwencjami własnych czynów i decyzji bo to my w pełni za nie odpowiadamy.ZDECYDOWANIE JEDNA Z NAJLEPSZYCH KSIĄŻEK JAKIE CZYTAŁAM.

Avatar użytkownika - zaczytanaKlaudia
zaczytanaKlaudia
Przeczytane:2017-07-10, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek 2017,

Jak to często u mnie bywa, zabrałam się za to w złej kolejności. Najpierw ekranizacja, później papierowa wersja. Niestety to był błąd. Po wspaniałym serialu miałam wygórowane wyobrażenia i przeliczyłam się. Gdybym zabrała się za to w odpowiedniej kolejności (1. książka, 2. serial) przypuszczam, że moja ocena byłaby wyższa. Brakowało mi tutaj wielu elementów, które były zawarte w ekranizacji i które to nadawały tej historii napięcia. Generalnie podsumowując i oceniając bez porównywania, książka spełniała moje oczekiwania. Wniosła wiele w moim spojrzeniu na problemy w niej zawarte. Chętnie przeczytałabym ją kolejny raz.

Avatar użytkownika - kozunia97
kozunia97

Książka przeczytana przez 2 dni, miesiąc po obejrzeniu serialu. Można zauważyć kilka niezgodności, ale przecież to nie jest scenariusz do serialu. Trochę nie zrozumiałam zakończenia, liczyłam też na większe zaangażowanie Claya - tak jak to było przedstawione w serialu.

"13 powodów" poznałam przez serial, który przypadł mi go gustu. I, choć przeważnie uważam, iż książka jest lepsza od filmu czy serialu, tak w tym przypadku to serial okazał się dużo lepszy. Głównym bohaterem jest Clay. Chłopak otrzymuje pewnego dnia przesyłkę z kasetkami magnetofonowymi i listem. Kasety te nagrała Hannah - dziewczyna, która popełniła samobójstwo. Na kasetach Hannah zamieściła powody, przez które się zabiła. Powodami są ludzie, którzy w jakiś sposób ją skrzywdzili. Zacznę od czasu, w którym rozgrywa się akcja. W książce cała fabuła rozegrała się w ciągu jednej nocy, w serialu trwało to o wiele dłużej. Clay długo słuchał kaset, nie potrafił ich przesłuchać w ciągu jednego dnia. To mi bardziej przypadło do gustu. Może, jakby w książce Clay przesłuchał kasety w ciągu nocy, ale później była jeszcze jakaś akcja związana z nim, przypadła by mi bardziej do gustu książka. Jednak, dla mnie ta noc, to było zdecydowanie za mało. Możliwe, że ten przez fakt, ze poznaliśmy dobrze tylko Hannah i Clay'a. Nikogo więcej, bo szczerze, na ile można wierzyć jednej dziewczynie? Właśnie, to jest drugi powód, dla którego lepiej obejrzeć serial. W serialu poznajemy też innych bohaterów, ich powody, ich cele, marzenia, grzeszki. Możemy bardziej zauważyć, iż nie ma nikogo idealnego. Nawet Hannah ideałem nie jest. Właśnie. Hannah. Jak ona mnie irytowała w książce (w serialu też, ale troszkę mniej). Jak dla mnie, okazała się wielką egoistką, która tylko szukała powodu by się zabić. Osobą, którą bolało, gdy ktoś ją zranił, lecz sama równie mocno potrafiła zranić innych. Nie przejmowała się znajomymi. Nie słuchała też ostrzeżeń, nie próbowała zrozumieć innych. Wiem... wiem jak łatwo może zmaleć poczucie własnej wartości, wiem jak bardzo można nienawidzić swojego życia i jak bardzo można chcieć go zakończyć. Jednak pomimo tego trudno zrozumieć mi jest Hannah. Zresztą, jej pomysł na nagranie kaset, w których oskarża innych o swoją śmierć jest okrutne. Bardzo okrutne. Przyznam, iż w serialu 12 powód sprawił, że było mi ogromnie szkoda Hannah, zresztą bardziej rozumiałam serialową bohaterkę, za to największym złem był dla mnie 13 powód. W książce zaś współczułam 13 powodowi, że został tak wmanewrowany w bardzo niefajną sytuację. Jednak uważam, że książkę warto przeczytać. A przeczyta się ją bardzo szybko, naprawdę dużo czasu nie zajmie. Przede wszystkim porusza temat TABU jakim jest samobójstwo. Pokazuje, iż do takiego kroku nie potrzeba wielkich krzywd. Każdy może się zabić, jeśli tylko poczuje, że jest nikim i nikomu na nim nie zależy. Owszem, myśli samobójcze nie równają się próbie samobójczej. Jednak zawsze się przed nią pojawiają. W książce tej jest fajnie ukazany ciąg zdarzeń, które do czegoś prowadzą. Wszystko zaczyna się niewinnie. Początkowe powody wydają się śmieszne, lecz gdyby nie one, to być może nawet nie doszłoby do tych końcowych. Bardzo spodobał mi się w lekturze efekt kuli śnieżnej. Co prawda w serialu jest to bardziej pokazane, lecz w książce też widać problem z tzw. bullyingiem w szkole czyli dręczenie danego dziecka przez inne dzieci, odrzuceniem przez znajomych. Hannah czuła się odrzucona, czuła się samotna. Problem dość częsty w szkołach, ale i niezauważalny. Niestety. Książkę przeczytajcie, serial zobaczcie. Naprawdę warto.
Avatar użytkownika - chimerzasta
chimerzasta
Przeczytane:2017-06-05, Ocena: 6, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2017 roku,
Na książkę trafiłam w zasadzie przypadkowo. Ktoś zaproponował mi serial o tym samym tytule, zainteresowałam się i tak trafiłam na informację, że ów serial powstał właśnie na podstawie książki - jako Książkoholik nie mogłam nic sobie z tego nie robić. Książka wcale nie koniecznie tylko dla młodzieży. Wstrząsnęła mną do głębi. Ja co prawda Dzieci nie mam, ale dla Rodziców uważam, że jest to pozycja obowiązkowa.
Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2019-07-03, Ocena: 5, Przeczytałam,

Hannah to wrażliwa i mądra dziewczyna. Nie potrafi jednak albo ne chce walczyć o swoje dobre imię. W książce ukazane jest jak zwykła plotka wpływa na wrażliwe osoby, jak doprowadza do ostateczności. Chłopcy, mężczyźni lubią się chwalić swoimi podbojami , wyolbrzymiać swoje seksualne przygody. Pyskate dziewczyny potrafią takim zamknąć usta, a wrażliwe zamykają się w sobie. Hannah boleśnie odczuła na sobie działanie plotki, była też mimowolnym świadkiem gwałtu dokonanym na pijanej dziewczynie. Nie potrafi przejść koło tego obojętnie. Szkoda, że nie wybrała innej drogi. Książka powinna stać się lekturą szkolną aby jej treść poznała jak największa liczba osób. Książka skłania do dyskusji.

Akcja książki rozpoczyna się, gdy Clay znajduje pod drzwiami domu tajemniczą paczkę bez danych nadawcy. W środku czekają na niego taśmy magnetofonowe, z których płynie głos Hannah. Tyle, że dziewczyna jest martwa. Zanim popełniła samobójstwo nagrała jednak kasety, na których wyjaśnia tytułowe trzynaście powodów swojej decyzji.

Hannah doświadcza tego, co większość z nas w którymś momencie swojej edukacji. Fałszywi przyjaciele, faceci, którzy okazują się palantami. Jednak tym, co jej się przydarza można by spokojnie obdarować parę osób. Przez to ciężko uwierzyć w jej historię. Poza tym w niektóre sytuacje pakuje się sama, mimo że jest całkowicie świadoma możliwych konsekwencji. Do samobójstwa ma doprowadzić efekt kuli śnieżnej, kolejne wydarzenia, które łamią bohaterkę kawałek po kawałku.

Nie chcę sprowadzić recenzji do oceny czy ktoś ma wystarczające powody do odebrania sobie życia, więc pominę ten aspekt. Jednak nie podoba mi się takie przedstawienie historii. Pomysł na pierwszy rzut oka wydaje się świetny – oryginalny i ciekawy. Lecz w efekcie wygląda to tak jakby Hannah szukała desperacko uwagi, jakby chciała się zemścić, chociażby pośmiertnie. Sama mówi, że nie jest przewrażliwiona, że zbierała się po każdej porażce. Ponieważ na taśmach nie wspomina, żeby sama kogoś kiedykolwiek zraniła otrzymujemy wrażenie przeidealizowanej postaci, idealnej bohaterki pokrzywdzonej przez niedobre dzieciaki ze szkoły. Ale te dzieciaki też muszą mieć jakąś przeszłość, własne problemy, które są tu całkowicie pomijane.

Tak naprawdę w tej historii to Clay zasługuje na współczucie, wciągnięty w chory pomysł z kasetami. A przecież nie był winny! Nie można pomóc komuś, kto tej pomocy nie chce, kto ją odrzuca. Hannah liczy, że ludzie się domyślą, czego oczekuje, że będą się bez końca starali mimo odtrącenia.

Sam przekaz jest dobry, ale niezbyt odkrywczy: musimy uważać na to, co robimy i mówimy, bo pozornie drobna rzecz może kogoś głęboko zranić. Ale przecież z drugiej strony każdy ma prawo do popełniania błędów, prawda?

Avatar użytkownika - Wiesia63
Wiesia63
Przeczytane:2018-08-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Wstrząsająca, poruszająca historia młodej dzieczyny, która popełnia samobójstwo. Przed śmiercią nagrywa taśmy magnetofonowe, na których podaje 13 powodów dla, których odebrała sobie życie. Taśmy trafiają do jej kolegów ze szkoły. Jednym z nich jest Clay. Chłopak przeżywa psychiczne katusze słuchając taśm.

Avatar użytkownika - Black_Rose
Black_Rose
Przeczytane:2018-07-04, Ocena: 2, Przeczytałam, Mam,
Trzynaście powodów
Jay Asher0
Okładka ksiązki - Trzynaście powodów

Bestseller ,,New York Timesa" przetłumaczony na 31 języków ,,Istnieje trzynaście powodów śmierci twojej przyjaciółki. Ty jesteś jednym z nich". Clay...

Światło
Jay Asher0
Okładka ksiązki - Światło

Poruszająca love story dla nastolatków, której nie da się zapomnieć. Autor zekranizowanych bestsellerowych 13 powodów, w Polsce...

W końcu to właśnie po to tu jestem, prawda? Dla zemsty? Nie. Zemsta byłaby przyjemna. Zemsta, w jakiś pokręcony sposób, sprawiłaby mi satysfakcję, dała poczucie zadośćuczynienia. Ale to, stanie za oknem sypialni Tylera, nie przynosi ani satysfakcji, ani ukojenia. Podjęłam już decyzję. Więc dlaczego? Po co tu stoję?

Sądzę, że to dlatego, kiedy śnił mi się mój pierwszy pocałunek, zawsze dochodziło do niego na tej rakiecie. Kojarzyła mi się z niewinnością. A ja chciałam, by mój pierwszy pocałunek był właśnie taki. Niewinny. Czysty.

Więcej cytatów z tej książki
Sekret Heleny
Lucinda Riley;