18 sekund

Osiemnaście sekund - tyle czasu trwa zapis pamięci krótkotrwałej martwego człowieka. Niewidoma Sherry Moore została obdarzona darem odczytywania ostatnich wspomnień. Gdy w Filadelfii z rąk socjopatycznego mordercy ginie kierowniczka luksusowego sklepu, detektyw John Payne wciąga swoją niewidzącą przyjaciółkę do śledztwa. Obydwoje wyruszają do Wilwood, by zbadać okoliczności śmierci ojca zamordowanej, który spadł ze schodów w domu opieki. Nie wiedzą, ze korzenie tej sprawy sięgają głęboko w przeszłość. Sprawcą zabójstwa jest Earl Oberlaine Sykes, który trzydzieści lat temu gwałcił i mordował młode kobiety, później zaś pozbywał się ich ciał w głębokich dołach w odpadami radioaktywnymi na terenie złomowiska. Mężczyzna, któremu nigdy nie udowodniono zbrodni, trafił za kratki za spowodowanie tragicznego wypadku. Wypuszczono go ze względu na stan zdrowia. Teraz chce się zemścić. Wrócił również do dawnego procederu - w Wildwood zaginęły dwie młode kobiety. Śledztwo w tej sprawie prowadzi porucznik Kelly Lynch-O'Shaugnessy, córka komendanta Lyncha, który przyczynił się do skazania Sykesa. Jej ojciec dawni już nie żyje, więc uwaga zbrodniarza skupia się na Kelly...

Informacje dodatkowe o 18 sekund:

18 sekund - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2017-04-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017 ,
Po tej książce spodziewałam się jednak trochę czegoś innego . Myślałam że słynna Sherry Moore będzie kimś kto pomaga policji w rozwiązaniu spraw wobec których wszystkie inne dostępne środki okazały się niewystarczające . Jednym zdaniem mówiąc , spraw beznadziejnych . Rzeczywiście tak się dzieje , z tym że Sherry pomaga przy jednej sprawie za to dość rozległej , obejmującej wiele osób i wiele lat . Natomiast inne sprawy z jej udziałem są tylko wzmiankowane . Wracając do powieści '' 18 sekund '' George'a D. Shumana należało by przybliżyć postać Sherry , mimo że wbrew opisowi , nie jest to postać główna , to jednak jej dokonania na potrzeby śledztwa są specyficzne i nad wyraz przydatne . Panna Moore jest osobą niewidomą . Nie urodziła się taka , jej ślepota została spowodowana pewnego rodzaju wypadkiem który miał miejsce kiedy dziewczynka miała kilka lat . Jednak , jak można mniemać w zamian utraty wzroku Sherry zyskała pewien niewiarygodny wprost dar . Potrafi , wziąwszy nieboszczyka za dłoń , '' zobaczyć '' to co on widział przez ostatnie osiemnaście sekund swego życia . Dokładnie tak jak by patrzyła jego oczami . W książce precyzyjnie jest opisane jak to się stało że kobieta zyskała po wypadku takie '' umiejętności '' oraz to w jaki sposób się w ogóle o nich dowiedziała , w końcu nie codziennie trzyma się za dłoń trupa . Sherry jest sierotą , wychowała się w sierocińcu . Nie zna swojej rodziny i w życiu dorosłym też rodziny nie założyła . Mieszka sama i żyje sama , posiadając jedynie kilku za to bardzo wiernych przyjaciół . Sprawa przy której niewidoma obecnie pomaga jest mocno zagmatwana . Oto z premedytają zabita strzałami z pistoletu zostaje kierowniczka luksusowego butiku z ciuchami . Przykładna pracownica , wspaniała żona i kochająca matka swoim dzieciom . Zdająca się nie mieć żadnych wrogów . Kto więc i dlaczego coś takiego zrobił ? W miarę postępowania śledztwa okazuje się że kilka dni wcześniej zginął ojciec owej kierowniczki . Ot , zwykły wypadek , staruszek spadł ze schodów w domu opieki . Ale czy rzeczywiście był to wypadek . Czy może planowane działanie jakiegoś psychola ? Okazuje się że jednak psychol i to taki który nie ma już nic do stracenia , gdyż ma raka z przerzutami i długo nie pożyje . Ale dlaczego zabija właśnie te osoby ? Czy coś mu zawiniły ? czy w ogóle się znają ? Pytań jest bardzo wiele , śledztwo rozciągnięte na kilka miejsc i wiele ludzi . Książka bardzo mi się podobała mimo że to nie do końca było to czego się spodziewałam , a jeszcze większe mam uznanie , gdyż jak czytam , jest to debiut . Moim zdaniem , bardzo dobry . Niczego tu nie ma ani za mało ani za dużo . Wątki obyczajowe dotyczące na przykład śledczych , czy panny Sherry Moore ciekawe i wciągające , lecz nienachalne i w odpowiedniej ilości . Książka wydana w 2008 roku , szkoda że w Polsce niczego więcej po polsku przeczytać nie można , z tego co piszą na innych stronach w serii z Sherry Moore powstały jeszcze trzy powieści . Ogólnie książkę polecam , jeden z lepszych thrillerów jakie czytałam .

Czym jest 18 sekund w życiu każdego człowieka? Ulotną chwilą o której bardzo szybo się zapomina szczególnie, gdy każdy dzień wygląda tak samo. Ale tytułowe 18 sekund dla Sherry Moore to wystarczająco dużo czasu, aby poznać zapis z ostatnich 18 sekund zmarłego człowieka. Taka wiedza bywa szalenie pomocna w szczególności, gdy w okolicy grasuje seryjny morderca.

George D. Shuman to były waszyngtoński policjant. Po 20 latach pracy mundur zamienił na pióro i napisał błyskotliwy thriller, którego nie powstydziłby się sam Stephen King, który nazwał książkę wyśmienitą.

Sherry Moore to zjawiskowo piękna, ale i niewidoma kobieta, która posiada dar (a może przekleństwo) odtwarzania ostatnich 18 sekund z życia zmarłego. Wystarczy chwila dotyku, a ona niczym skaner skanuje zawartość pamięci krótkotrwałej. Sherry swój dar wykorzystuje, aby pomagać osobom prywatnym, jak i policji. Długo nie musi czekać na zlecenie, gdyż zostaje zamordowana kierowniczka sklepu, a analiza balistyczna kuli znalezionej na miejscu zbrodni wykazuje, iż ta samabroń została już użyta 30 lat wstecz. Podejrzanym jest psychopata, gwałciciel, morderca, który został skazany za spowodowanie wypadku i który warunkowo wychodzi na wolność. Wraz z jego wyjściem, w nadmorskiej miejscowości Wildwood zaczynają znikać kobiety. Czy Sherry uda się uzyskać obraz mordercy i czy zostanie schwytany? Te pytania zostawiam otwarte.

"18 sekund" to bardzo dobra powieść z pogranicza kryminału i thrillera z elementami obyczajowymi. Kto lubuje się w tych gatunkach z pewnością się nie zawiedzie. Bowiem w powieści dominują liczne zwroty akcji, emocje, niepewność, czy strach. Wszystkie te składniki sprawiają, iż wciągają czytelnika, jak wir w toczące się wydarzenia. Książka została napisana przez byłego policjanta, dlatego też wyraźnie wyczuwa się szczegółowo opisane etapy działań sprawy, czy śledztwa.

Główną bohaterką jest Sherry Moore, która już na pierwszych stronach powieści ujawnia swoje zdolności, ale nie swoje wnętrze. Czytelnik zatem musi poczekać zarówno na rozwój wydarzeń, jak i poznanie przeszłości oraz ujawnienie okoliczności, w jakich straciła wzrok. Kolejną postacią, która będzie często się pojawiać jest porucznik Kelly, która jednocześnie jest twarda i wrażliwa, zatem, która cecha wygra? Nie mogę nie wymienić postaci, która może śnić się Wam po nocach, czyli Earl Sykes - człowiek wypaczony i nieobliczalny, dla którego pierwiastkiem do życia nie jest tlen, a zadawanie okrucieństwa oraz cierpienie swoich ofiar. Czyli psychopata w każdym calu.

Prosta, ale zarazem wyrazista okładka, na której widnieje ostrze i krew sugeruje, że będzie to brutalna historia. Taka poniekąd jest, bo tylko (na szczęście) fragmenty były brutalne i dosadne. Język powieści jak przystało na gatunek literatury rozrywkowej jest prosty, ale w pełni wystarczający. Pod jednym względem lektura jest przewidywalna, bowiem od razu wyłania się postać mordercy. Ale pozostała część pozostaje wielką niewiadomą do ostatniej strony.

"18 sekund" autorstwa George'a D. Shumana jak na debiut prezentuje się znakomicie. Wciągająca fabuła, ciekawe postaci i zjawisko odczytywania 18 ostatnich sekund życia, przez niewidomą kobietę, okazały się wielkimi atutami powieści. Kto lubi kryminalne dochodzenia, trochę brutalności, czy thrillery na tej lekturze z pewnością się nie zawiedzie. Godna polecenia.