1984

1984 George'a Orwella jest porażającą wizją totalitarnej przyszłości, w której wszyscy są niewolnikami despotycznego reżimu. Wydanie w nowym tłumaczeniu (pierwszy polski przekład wykonany po 1990 roku).

"To był kwiecień, zimny bezchmurny dzień, zegary biły trzynastą".

Pierwsze zdanie słynnej antyutopii George'a Orwella rozpoczyna opis totalitarne go świata, w którym miłość nie istnieje, myślozbrodnię karze się śmiercią, historię przepisuje wciąż od nowa, a język pozbawia znaczenia. Świata po Rewolucji, gdzie nad zdewastowanym Londynem górują budzące grozę gmachy Ministerstw Miłości, Prawdy, Pokoju i Dostatku i gdzie brakuje wszystkiego poza syntetycznym ginem. Świata, w którym zakazano zmysłowości, dzieci zwrócono przeciw rodzicom, a całą gorycz i nienawiść obywateli wymierzono we wrogów ludu i obce mocarstwa. Świata, w którym przeszłość jest martwa, przyszłość niewyobrażalna, Partia może wszystko, a zwykły człowiek nie ma żadnych szans.

W tym świecie Winston Smith, szeregowy pracownik Wydziału Archiwów Mi nisterstwa Prawdy, wymyka się pewnego dnia z pracy w porze lunchu, wyjmuje z szufldy nabyty nielegalnie czysty zeszyt i choć nad miastem latają helikoptery szpie gujące mieszkańców przez okna, zaczyna prowadzić dziennik, którego pierwszy wpis umieszcza pod datą 4 kwietnia 1984. Dziennik, który zaprowadzi go do kazamatów Ministerstwa Miłości.

Informacje dodatkowe o 1984:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2021-02-10

Kup książkę 1984

1984 - opinie o książce

Najgorzej, że władza i tak wygrała.

Czy można przewidzieć przyszłość? George Orwell - moje pierwsze spotkanie z jego twórczością. Długo się zbierałam żeby przeczytać tą książkę. Zaczynałam jako ebook i kompletnie nie miałam do niej serca. Dopiero zakupiony na szybko, bo na wywczasie egzemplarz pocket, pozwolił mi się otworzyć przed tą pozycją.

Okropnie brutalna w swojej ocenie świata. Prawdziwa. Czy 2+2=4? A może 3? Czy 5? Zależy jak każą ci myśleć.

Tutaj chyba nie ma za wiele do dodania. To powinna być lektura. Powinna zostać przeczytana przez każdego człowieka. Mam nadzieję, że taki świat nie nadejdzie.

Dlatego warto chodzić na wybory. Dbajmy o swoje życie, by było zależne od nas samych.

"To był kwiecień, zimny bezchmurny dzień, zegary biły trzynastą". Tym zdaniem rozpoczyna się jedna z najsłynniejszych powieści George'a Owella, 1984.

Winston Smith jest szeregowym pracownikiem Wydziału Archiwów Ministerstwa Prawdy. Do jego zadań należy ,,aktualizacja" historii. Trzy państwa Oceania, Eurazja i Azja Wschodnia nieustannie toczą między sobą wojny i tworzą sojusze. Kiedy zmienia się sojusz i zmienia się wróg, pracownicy Ministerstwa Prawdy mają ręce pełne roboty, aby odpowiednio zmienić artykuły prasowe, książki. Smith nabywa w antykwariacie czysty zeszyt i wbrew rozsądkowi zaczyna pisać pamiętnik. Niedługo potem poznaje ciemnowłosą dziewczynę, Julię, również pracującą w Ministerstwie Prawdy i nawiązuje z nią ryzykowny romans.

Czy w kraju kontrolowanym przez Partię z wszechobecną Policją Myśli Winston i Julia mogą być szczęśliwi?

Nowe tłumaczenie klasyki ,,1984" niejako likwiduje ,,wielkiego brata" i wprowadza ,,starszego brata", co moim zdaniem, jest bliższe oryginałowi. Niezależnie od tego czy to ,,wielki brat" czy ,,starszy brat" nadzorujący każdy aspekt życia mieszkańców Oceanii, wizja kreowana przez Orwella jest przerażająca. Powieść miała być satyrą na totalitarny Związek Radziecki, a jak widać, stała się ,,podręcznikiem" dla reżimów totalitarnych.

,,Nie zbuntują się, póki nie zyskają świadomości, a nie zyskają jej, póki się nie zbuntują".

Orwell stworzył wiele terminów, które przeszły do kanonu nie tylko literatury, jak np. myślozbrodnia, dwójmyślenie czy nowomowa, a poprzednie tłumaczenia wprowadziły już na zawsze termin ,,wielkiego brata".

Warto przeczytać też kilka słów od tłumaczki, która bardzo dokładnie analizuje poprzednie tłumaczenia, a także język oryginału.

Jeśli jeszcze nie czytaliście, to czas to nadrobić. ,,1984" wstrząśnie wami nie mniej niż niejeden thriller czy horror, zwłaszcza jeśli zdacie sobie sprawę, że ten scenariusz może się ziścić.

Avatar użytkownika - iwonap12
iwonap12
Przeczytane:2021-08-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2021,

Tej pozycji chyba nie trzeba przedstawiać. Pozycja obowiązkowa dla każdego!

Avatar użytkownika - mircia
mircia
Przeczytane:2021-03-19, Ocena: 5, Chcę przeczytać, 12 książek 2021, przeczytane,

O tej książce powiedziano już wiele, więc ja raczej nic nowego już nie dopiszę. Czyta się bardzo dobrze, mądra i przemyślana, ponadczasowa, ostra jak brzytwa. Niezaprzeczalnie warta przeczytania. Polecam, zwłaszcza osobom interesującym się sprawami społecznymi, polityką, historią, socjologią czy filozofią.

Avatar użytkownika - Esclavo
Esclavo
Przeczytane:2021-03-15, Ocena: 4, Przeczytałam,

Nowe wydanie, w nowym tłumaczeniu to idealna okazja, żeby odświeżyć sobie tę historię, lub dopiero poznać - tak jak ja.

Autor napisał tą powieść 70lat temu, i chociaż to długi czas, to ta książka jest brutalnie aktualna. Przerażająca, prorocza i skłaniająca do myślenia. Nie bez powodu stała się lekturą szkolną, została nazywana arcydziełem i czytana przez pokolenie. Świat przedstawiony to ciężka i trudna rzeczywistość, która dzieje się obok nas. Inwigilacja, propaganda, szerzenie nieprawdziwych informacji, strach i brak wolności słowa. To tylko część tego co opisuje Orwell. I to wszystko nie podlega dyskusji. Ale mnie się ta książka nie podobała. Jest to klasyka, powieść z przesłaniem, ale mnie męczyła okropnie. Nie mogłam się wczytać, nie byłam ciekawa co będzie dalej, a samą fabułę można streścić w trzech zdaniach. Dużo opisów i rozwlekania, czułam nudę zamiast ciekawości.

Ogromnie doceniam tą powieść za ponadczasowość, za pokazanie problemu z którym ludzkość boryka się od lat, ale to nie jest książka dla mnie. Może to nie był odpowiedni moment, może muszę do niej dojrzeć.

Jak wam się podoba
George Orwell0
Okładka ksiązki - Jak wam się podoba

Zbiór felietonów i reportaży napisanych przez George'a Orwella, który z wielką wrażliwością opowiada o wojnie, ekonomii, ludzkiej krzywdzie, biedzie, a...

Kilka myśli o ropusze zwyczajnej oraz inne nieznane szkice, eseje i opowiadania
George Orwell0
Okładka ksiązki - Kilka myśli o ropusze zwyczajnej oraz inne nieznane szkice, eseje i opowiadania

"Orwell miał temperament publicysty i wiele lat wiódł życie trampa, imając się najróżniejszych zajęć. Bywał żebrakiem i policjantem, nauczycielem i pomywaczem...