2001: Odyseja kosmiczna. Audiobook

Absolutna klasyka literatury science-fiction. Ponadczasowa powieść, powstała w 1968 roku w wyniku współpracy autora, Arthura C. Clarke’a, ze Stanleyem Kubrickiem nad scenariuszem do filmu o tym samym tytule, uznawanego dziś za jeden z najwybitniejszych obrazów tego gatunku w historii kina.

Na wyjątkowość “Odysei kosmicznej” na pewno miało wpływ doświadczenie autora, który od najmłodszych lat interesował się nauką, w szczególności kosmosem. Arthur C. Clarke był członkiem, a następnie przewodniczącym Brytyjskiego Towarzystwa Międzyplanetarnego, najstarszego towarzystwa zajmującego się wspieraniem i propagowaniem astronautyki i eksploracji kosmosu. Jego wizja stała się podstawą dzisiejszej techniki satelitarnej - orbita geostacjonarna, często nazywana orbitą Clarke’a, wykorzystywana jest przez satelity telekomunikacyjne, meteorologiczne i telefonii satelitarnej.

Audiobook Audioteki “2001: Odyseja kosmiczna” jest słuchowiskiem z pełnym podziałem na role, tłami dźwiękowymi oraz muzyką. Partię narratora czyta niezrównana Krystyna Czubówna, a w głównych rolach usłyszymy m.in. Dawida Ogrodnika, Mirosława Zbrojewicza, Antoniego Pawlickiego czy Roberta Jarocińskiego. Od superprodukcji “Odyseję kosmiczną” odróżnia brak efektów dźwiękowych, które nie mogły zostać dodane do audiobooka ze względu na zapisy w licencji.

Przedmowa Arthura C. Clarke’a do “2001: Odyseja kosmiczna”: “Za każdym żyjącym obecnie człowiekiem stoi trzydzieści duchów - taki jest bowiem stosunek, w jakim martwi przewyższają liczebnie żywych. Od zarania dziejów żyło na Ziemi w sumie około stu miliardów ludzi. Jest to interesująca liczba. Dziwnym zrządzeniem losu w naszej galaktyce, którą jest Droga Mleczna, znajduje się około stu miliardów gwiazd. Tak więc dla każdego człowieka, który kiedykolwiek stąpał po Ziemi, świeci jedna gwiazda naszej Galaktyki.

Każda z tych gwiazd jest słońcem, często o wiele jaśniejszym i wspanialszym niż nasza mała, najbliższa gwiazda, którą nazywamy Słońcem. Mnóstwo - być może większość - z tych obcych słońc posiada krążące wokół nich planety. Z pewnością więc jest na niebie wystarczająco dużo “Ziem”, by każdy członek rasy ludzkiej - włączywszy w to pierwszych człekokształtnych - miał swój własny raj lub piekło wielkości świata. Nie jest nam dane odgadnąć, jak wiele z tych potencjalnych rajów lub piekieł jest zamieszkanych i przez jakiego rodzaju istoty.

Najbliższy z nich znajduje się milion razy dalej niż Mars czy Wenus, które nadal stanowią odległe cele kolejnych pokoleń. Lecz przełamujemy bariery odległości i być może któregoś dnia spotkamy pośród gwiazd równych sobie, jeśli nie potężniejszych.

Ludzkość bardzo wolno zdaje sobie sprawę z tej możliwości, gdyż – jak sądzą niektórzy – nigdy nie stanie się ona rzeczywistością. Jednak coraz więcej ludzi zadaje pytanie: Dlaczego nie doszło jeszcze do takiego spotkania, skoro my sami już za chwilę podbijemy kosmos?

Dlaczego? Oto jedna z możliwych odpowiedzi na to bardzo rozsądne pytanie. Pamiętajcie jednak, proszę, że jest ona jedynie fikcją.

Prawda – jak to bywa – okaże się o wiele bardziej niezwykła.”

Informacje dodatkowe o 2001: Odyseja kosmiczna. Audiobook:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2016-11-01
ISBN: b.d.
Czas trwania:7h 55 min min.
Czyta: Krystyna Czubówna i inni
Tytuł oryginału: 2001: A Space Odyssey
Język oryginału: Agnielski
Tłumaczenie: Jędrzej Polak

Kup książkę 2001: Odyseja kosmiczna. Audiobook

2001: Odyseja kosmiczna. Audiobook - opinie o książce

Uwielbiam głos Pani Krystyny Czubówny i gdyby nie to, że to właśnie ona czyta ten audiobook to bym pewnie go nie przesłuchała. Mam jednak lekki niedosyt jeśli chodzi o tę książkę, gdyż początek był bardzo rozbudowany w opisach pierwszych ludzi i wpływie dziwnego kamienia na ich życie, a później po wielkim przeskoku informacji nagle znalazłam się w kosmosie nie do końca opisanym. Bardzo szybko wszystko dzieje się na statku kosmicznym i brakuje mi głębszych dociekań. Jednak zdecydowanie muszę przeczytać część drugą.
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2017-01-30, Ocena: 5, Przeczytałem,
ODYSEJA DŹWIĘKOWA Chyba nie ma człowieka, który nie słyszał o ,,2001: Odysei kosmicznej". Legendarne już dzieło Arthura C. Clarka, rozsławione dodatkowo przez kultowy film Stanleya Kubricka to jedna z lektur obowiązkowych dla miłośników fantastyki i jednocześnie utwór, który przeszedł do historii literatury. Teraz, niemal 50 lat po swojej, premierze, mamy okazję posłuchać go w formie znakomitego słuchowiska, ożywiającego klasyczną powieść dla naszych uszu. Co łączy prehistoryczne czasy naszej planety z rokiem 1999? Wydawałoby się, że niewiele, a jednak istnieje taka rzecz. Tajemniczy monolit u zarania dziejów stał się siłą napędową zmian, bowiem za jego sprawą nasi przodkowie zaczęli używać pierwszych narzędzi, teraz, u progu XXI wieku zostaje on odnaleziony na księżycu. Czym jest? Czemu służy? Kiedy zaczyna wysyłać sygnał radiowy w kierunku jednego z księżyców Saturna, ziemska ekspedycja wyrusza tam na pokładzie statku ,,Discovery One" sterowanego przez sztuczną inteligencję HAL 9000. Prawdziwy cel misji, odysei, pozostaje jednak tajemnicą pilnie strzeżoną przed astronautami... ,,Odyseja kosmiczna" to jedna z powieści, które niesamowicie rozpalają wyobraźnię. Intrygująca zagadka monolitu, ciekawy wątek trudnej wyprawy muszącej mierzyć się z tajemnicami i sztuczną inteligencją (motyw ten wykorzystywano potem niezliczoną ilość razy, choćby w ,,Obcy: Ósmy pasażer Nostromo"), a wreszcie kwestie o wiele głębsze, skłaniające do myślenia i ukazujące ambitny zamysł autora. Do tego dochodzi także znakomita strona techniczna wyprzedzające swoje czasy; pamiętajmy o tym, że Arthur C. Clarke był pomysłodawcą wielu współcześnie używanych w kosmonautyce koncepcji, w tym stacji orbitalnych. To, o czym pisze przekonuje więc, trafia w sedno i intryguje do samego końca. Po finale natomiast pozostaje uczucie niedosytu i ochota na kolejne trzy powieści z serii. Wracając jednak do adaptacji audio, ,,Odyseja kosmiczna" została wykonana wzorowo i z szacunkiem. Wprawdzie, jak informuje wydawca, z powodów licencyjnych nie można było wykorzystać w niej dodatkowych efektów dźwiękowych, nie mniej ani nie rzuca się to w oczy, ani nie zaburza przyjemności płynącej ze słuchania. Powieść została nagrana z rozpisaniem ról na różnych aktorów, do tego dochodzi narrator w postaci niezapomnianej Krystyny Czubówny, a wreszcie znakomita muzyka podkreślająca emocje utworu. A wszystko to przygotowane profesjonalnie i z pełnym zaangażowaniem. W skrócie: znakomite słuchowisko. Dlatego też jeśli lubicie audiobooki, a fantastyka nie jest obcym Wam gatunkiem, polecam gorąco. Na pewno się nie zawiedziecie, a zabawa, jaką oferuje ,,Odyseja kosmiczna" wciągnie Was na wiele długich godzin. Warto dać jej ku temu okazję. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/01/30/2001-odyseja-kosmiczna-sluchowisko-arthur-c-clarke/
Avatar użytkownika - arven1989
arven1989
Przeczytane:2016-12-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 w 2016, Audiobook,
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/49037/2001-odyseja-kosmiczna/opinia/37159847#opinia37159847 "Z ciekawości, bo sama bym nie sięgnęła, ale superprodukcja ;) no i nieco o kosmosie, trochę inaczej. Nie pociąga mnie ten temat, ale spróbować można. Clark jest swego rodzaju wizjonerem, pozwala nam niemal wtopić się nieznany świat, który wciąga. Właściwie zderza dwa ;) Patrząc na postęp techniczny to nie jest wcale aż tak niewyobrażalne S-F, no ale wiadomo, że poniosła go wyobraźnia, i że o to mu chodziło, to jest tylko hipoteza. Nadal nie lubię Ogrodnika, dla mnie olbrzymim + jest to, że nawet do małych rólek, zaangażowano główne głosy znane z Audioteki. Co do Czubówny, są różne zdania, bo jest wszędzie i już się wszystkim osłuchała, mnie to nie przeszkadza, jest profesjonalistką w każdym calu!" Realizacja audiobooka bardzo dobra, słucha się ciągiem, muzyka i dźwięki w tle dodają klimatu, otwierając szerzej pole dla wyobraźni.
Avatar użytkownika - Vejne
Vejne
Przeczytane:2022-02-06, Ocena: 2, Przeczytałam, 26 książek 2022,

Wiem, że to klasyka gatunku, ale z jakiegoś powodu zupełnie do mnie nie przemówiła. Nie podobało mi się w tej pozycji absolutnie nic. Wpierw zderzyłam się z tragicznie długim wstępem, którego przesłanie zawierało się w kilku ostatnich ustępach poprzedzonych opowieścią ,,o niczym", później z bardzo niespójną narracją przeplataną elementami filozoficznymi, aż do przekombinowanego zakończenia włącznie. Za jedyny ciekawy element powieści uważam starcie człowieka z wolą sztucznej inteligencji.
Z pozycją zapoznawałam się w wersji słuchowiska Audioteki. Z całym szacunkiem do pani Czubówny i jej kunsztu lektorskiego, jej narracja była jak dla mnie zupełnie nietrafiona w tym wypadku. Teksty czytano zupełnie bez werwy i jakiejkolwiek emocji, prawie jak raporty, co mi skutecznie utrudniało wczucie się w klimat tej przygody. Drażniło mnie też czytanie ,,Tycho" jako [Tyho], a nie [Tajko].
Słuchanie tej książki mnie nie bolało, ale zdecydowanie nie wniosło w moje życie absolutnie niczego. Pewnie szybko o niej zapomnę.

Avatar użytkownika - Shatti
Shatti
Przeczytane:2017-07-12, Przeczytałam, Mam,
2010. Odyseja kosmiczna
Arthur C. Clarke0
Okładka ksiązki - 2010. Odyseja kosmiczna

Książka, którą zamierzacie przeczytać, jest niewątpliwie o wiele bardziej złożona, niż można by się spodziewać po przysłowiowym dalszym ciągu wcześniejszej...

Miasto i gwiazdy
Arthur C. Clarke0
Okładka ksiązki - Miasto i gwiazdy

Przed miliardem lat Człowiek z przyczyn, których nikt już nie pamięta, porzucił stworzone przez siebie Galaktyczne Imperium i wycofał się na Ziemię. Ostatni...