2001: Odyseja Kosmiczna

Wydawnictwo: vis-a-vis Etiuda
Data wydania: 2012-11-12
ISBN: 978-83-89640-95-6

Nie jest nam dane odgadnąć, jak wiele z tych potencjalnych rajów lub piekieł jest zamieszkanych i przez jakiego rodzaju istoty. Najbliższy z nich znajduje się milion razy dalej niż Mars czy Wenus, które nadal stanowią odległe cele kolejnych pokoleń. Lecz przełamujemy bariery odległości i być może któregoś dnia spotkamy pośród gwiazd równych sobie, jeśli nie potężniejszych. Ludzkość bardzo wolno zdaje sobie sprawę z tej możliwości, gdyż – jak sądzą niektórzy – nigdy nie stanie się ona rzeczywistością. Jednak coraz więcej ludzi zadaje pytanie: Dlaczego nie doszło jeszcze do takiego spotkania, skoro my sami już za chwilę podbijemy kosmos? Dlaczego? Oto jedna z możliwych odpowiedzi na to bardzo rozsądne pytanie. Pamiętajcie jednak, proszę, że jest ona jedynie fikcją. Prawda – jak to bywa – okaże się o wiele bardziej niezwykła.

Kup książkę 2001: Odyseja Kosmiczna

Opinie o książce - 2001: Odyseja Kosmiczna

Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-05-21, Przeczytałem, 52 książki 2019,

O czym może traktować jedno z najsłynniejszych dzieł sf? Oczywiście o tym, o czym pisze niemal każdy szanujący się, dobry twórca tego gatunku: kim jesteśmy i w jakim kierunku zamierzamy. Artur C. Clarke podchodzi do tego zagadnienia totalnie - w końcu odyseja zobowiązuje, to podróż, która musi mieć swój początek i finał, to wędrówka człowieka. Początek w tym wypadku - to prawiek, czas, w którym gatunek ludzki dopiero wykształcał samoświadomość i inteligencję. To wtedy pojawił się tajemniczy monolit, dar cywilizacji pozaziemskiej dla gatunku ludzkiego. Przyspieszy on rozwój człowieka, stanie się podstawą cywilizacji, to dzięki niemu człowiek sięgnie po pierwsze narzędzie.
Z czasów prehistorycznych przenosimy do roku 1999. Podróże kosmiczne to już norma, przemieszczanie się między Ziemią a Księżycem nikogo nie dziwi. Właśnie na satelicie Ziemi zostaje odkryty Monolit, którego tropem, w 2001 roku wyruszy ziemska ekspedycja kierując się ku Saturnowi. Sztuczna inteligencja sterująca statkiem, komputer Hal 9000, skrywa pewien sekret, zna prawdziwy cel misji. Zdani na siebie astronauci, z Davidem Bowmanem na czele, muszą się przeciwstawić komputerowi by przetrwać i doprowadzić ekspedycję do końca. To ważny motyw, charakterystyczny dla sf - pytanie o granice między ludzką a sztuczną inteligencją, o twórcę i dzieło. Ważny, ale nie przesłaniający głównego motywu książki - odysei człowieka.
Znakomita jest wizja autora i jej przedstawienie literackie. Wszechogarniające, monumentalne, ale jednocześnie kameralne. Niezwykle emocjonalne - opisowi kosmosu, niekiedy niezwykle melodyjnemu, poetyckiemu, towarzyszą emocje człowieka zagubionego, niewyobrażalnie samotnego, ale przekonanego o pięknie i znaczeniu całej misji. Skazany na samotność bohater odbywając podróż w przestrzenie kosmosu i czasu, jednocześnie wędruje w głąb siebie, przegląda się w kosmosie i próbuje odpowiedzieć na pytanie: kim jest.
A finał? Niezwykły - historia zatacza pewien krąg, jednocześnie otwierając zupełnie nowy rozdział.

Wspaniała jest realizacja audiobooka! Zachwycająca! Z Krystyną Czubówną jako wiodącą lektorką, zanurza w niezwykły, piękny i monumentalny świat z powieści Clarka. Bardzo, bardzo polecam!!

Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2017-05-29, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2017,
Niesamowita historia spotkania Człowieka z nieznanym. Powieść powstawała równocześnie ze scenariuszem do filmu Kubricka pod tym samym tytułem. Oba dzieła doskonale się uzupełniają, przy czym powieść Clarke?a zawiera klucz do zrozumienia pewnych aspektów całej historii. To kosmiczne science fiction opisuje relację człowieka i wszechświata. Książka porusza problematykę świadomości, wolnej woli i sztucznej inteligencji. Jednocześnie pełna jest metafizycznych odniesień.
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2015-12-20, Ocena: 5, Przeczytałam,
3001: Odyseja kosmiczna. Finał
Arthur C. Clarke0
Okładka ksiązki - 3001: Odyseja kosmiczna. Finał

Oczywiście, gdy pisanie cyklu czterech powieści fantastyczno-naukowych trwa ponad trzydzieści lat, i to takich lat obfitujących w dech zapierające przemiany...

2010. Odyseja kosmiczna
Arthur C. Clarke0
Okładka ksiązki - 2010. Odyseja kosmiczna

Książka, którą zamierzacie przeczytać, jest niewątpliwie o wiele bardziej złożona, niż można by się spodziewać po przysłowiowym dalszym ciągu wcześniejszej...

Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska