25 lat niewinności. Sprawa Tomasza Komendy. Wydanie filmowe

Historia, która wstrząsnęła Polską.

Pierwsza szczera i wzruszająca rozmowa z Tomaszem Komendą. O tym, jak silnym trzeba być, by wytrzymać wyroki mediów, piekło polskiego więzienia, walkę o wolność i dobre imię.

Poznaj kulisy procesu Tomasza Komendy, w wyniku którego odebrano mu osiemnaście lat życia. Ujawniamy skandaliczne dokumenty, absurdalne zeznania świadków, nieporadne akty oskarżenia, których ofiarą padł niewinny chłopak z Wrocławia.

To historia człowieka, który nie poddał się w walce z bezdusznym aparatem państwa. Stawił czoła systemowi, wobec którego przeciętny obywatel pozostaje bez szans.

Odkrywamy tajemnice, które miały nie ujrzeć światła dziennego. Dowiedz się, kto i jak rozbił prokuratorsko-sądowy układ. Przekonaj się, kto dotarł do prawdy o tragedii człowieka niesłusznie skazanego za gwałt i morderstwo.

„Ta książka pozwala spojrzeć na sprawę z innej perspektywy, niż dotąd mieliśmy okazję. Jest nie tylko zapisem cierpienia niewinnego człowieka, ale także najlepszym dowodem w sprawie Tomasza Komendy. Pokazuje, jak kruche jest prawo w obliczu ludzkich zaniedbań”.
Prof. Zbigniew Ćwiąkalski

Na motywach książki powstał film, którego premierę zaplanowano na wrzesień 2020 roku. W ekranie zobaczymy m.in.: Agatę Kuleszę, Magdalenę Różczkę, Jana Frycza, Andrzeja Konopkę i Dariusza Chojnackiego. W rolę Tomasza Komendy wcielił się niezwykle utalentowany Piotr Trojan, mający na koncie udział w takich produkcjach jak Chce się żyć czy serial Pułapka. Za kamerą stanął Jan Holoubek.

Informacje dodatkowe o 25 lat niewinności. Sprawa Tomasza Komendy. Wydanie filmowe:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2020-09-18
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-240-7262-0

Tagi: reportaż Literatura faktu

Kup książkę 25 lat niewinności. Sprawa Tomasza Komendy. Wydanie filmowe

25 lat niewinności. Sprawa Tomasza Komendy. Wydanie filmowe - opinie o książce

'Gdzie zaczyna się tajemnica, kończy sprawiedliwość'.

Przywołany cytat dobrze oddaje istotę sprawy Tomasza Komendy, człowieka niesłusznie oskarżonego o zgwałcenie i zamordowanie piętnastoletniej Małgosi z Miłoszyc na Dolnym Śląsku. Na podstawie poruszającego reportażu Grzegorza Głuszaka 25 lat Niewinności. Sprawa Tomasza Komendy, powstał film w reżyserii Jana Holubka. We wcześniejszym wpisie, wspominałam o tej produkcji.

Na bohatera recenzowanej publikacji wydano już wyrok, politycy nie przebierali w słowach, nazywając go zbirem, degeneratem. Choć niezborność policji była ewidentna. Podczas lektury tej wstrząsającej książki, przypomniały mi się słowa Ernesta Hemingwaya, że: Człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać. Chcę wierzyć, że tak jest w przypadku pana Tomasza.

Reportaż Grzegorza Głuszaka ma kilka słabych punktów: autor dominuje, narracja bywa chaotyczna i niespójna. Występują liczne powtórzenia, wciąż przytacza te same wątki. Pojawiają się przeinaczenia w nazewnictwie jednostki penitencjarnej. Zakład Karny we Wrocławiu mieści się przy ulicy Kleczkowskiej, a nie Klęczkowskiej, jak podaje publicysta. Warto to poprawić, gdyż błąd przewija się przez całą treść.

Niemniej jednak dziennikarzowi udało się uchwycić wszystko, co najważniejsze: szokujące niechlujstwo wymiaru sprawiedliwości, szukanie sprawcy na siłę. Głuszak nadmienia też o fałszywych zeznaniach niektórych osób, za które nikt nie poniósł odpowiedzialności karnej. Najbardziej jednak przejmująca jest rozmowa z Komendą, który wspomina o najgorszych momentach w więzieniu. Wiemy przecież, jaki jest los osób skazanych za przestępstwa seksualne. Mamy mnóstwo pytań: o humanitaryzm, o to jak łatwo osądzić drugiego człowieka, o granicę wytrzymałości psychicznej.

6540 dni Tomasza Komendy w izolacji.

25 lat Niewinności... jest lekturą przeznaczoną dla osób o mocnych nerwach, ponieważ Grzegorzowi Głuszakowi nie do końca udało się ominąć drastycznych momentów.

Ostatecznie zwyciężyła prawda i sprawiedliwość, które przyszły po osiemnastu latach. Ale przyszły.

Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2023-12-28, Ocena: 4, Przeczytałam,

Książka oparta na faktach, dokumentach i przesłuchaniach. Dobrze przygotowany materiał o Tomku Komendzie, który stał się kozłem ofiarnym w machinie. Opisana historia nie miała prawa się zdarzyć, a jednak mimo alibi, mimo niejednoznacznych dowodach, jednak się zdarzyła. Zabrano Tomkowi najlepsze lata życia. "W pierdlu są myszy, szczury i karaluchy i one mają większe prawa niż ktoś taki jak on, skazany za pedofilię i morderstwo dziecka." Książka pełna emocji, jedynie do czego mogę się przyczepić, to powtórzenia opisów.

Avatar użytkownika - JoannaKa
JoannaKa
Przeczytane:2023-01-06, Ocena: 6, Przeczytałam,

ciekawy reportaż, polecam

Historia Tomasza Komendy będzie żyła wiecznie nigdy o niej nie zapomnimy kto tego nie przeżył nie jest w stanie sobie wyobrazić nawet jednej godziny spedzonej  w zakładzie karnym piękna książka o silnym człowieku który nigdy nie powinien się znaleźć w takim.miejscu za kogos za niewinność każdy ja powinien przeczytać wyciągnąć wnioski iż wypowiedziane słowa mogą zadecydować o czyimś życiu odebrać godność i zabrać wolność

Avatar użytkownika - Lilia
Lilia
Przeczytane:2020-03-13, Ocena: 6, Przeczytałam,

Historia Tomasza Komendy Będzie żyła w nas wiecznie nigdy o niej nie zapomnimy to co przeżył nikt nie jest w stanie sobie wyobrazić piękna książka o silnym człowieku który nigdy nie powinien się znaleźć w takim.miejscu za kogoś za niewinność każdy ja powinien przeczytać wyciągnąć wnioski że wypowiedziane słowa mogą zadecydować i odebrać komuś godność wolność a także pozbawić go życia ponieważ 18 lat to co jego mlodosc

Avatar użytkownika - MaryAnn
MaryAnn
Przeczytane:2023-02-17, Ocena: 4, Przeczytałam,
25 lat niewinności
Grzegorz Głuszak0
Okładka ksiązki - 25 lat niewinności

Historia Tomasza Komendy. Szokująca opowieść o największej aferze w wymiarze sprawiedliwości wolnej Polski. Pierwsza szczera i wzruszająca rozmowa z Tomaszem...