447. Plan grabieży Polski. Od deklaracji terezińskiej do ustawy 447

Amerykańska Ustawa 447 obrosła emocjami i zasłużoną złą sławą. Czy naprawdę jest groźna dla stanu majątkowego Rzeczpospolitej? Leszek Sosnowski, amerykański prawnik polskiego pochodzenia sumuje fakty dotyczące tzw. restytucji mienia bezspadkowego.

Przypomina Deklarację Terezińską z roku 2009 i stanowisko Israela Singera, Sekretarza Generalnego Światowego Kongresu Żydowskiego, z kwietnia 1996 r.: „3 miliony Żydów zginęło w Polsce i Polacy nie będą spadkobiercami polskich Żydów. Nigdy na to nie zezwolimy. Będziemy ich nękać tak długo, dopóki Polska znów nie pokryje się lodem. Jeżeli Polska nie zaspokoi żydowskich żądań, będzie publicznie poniżana i atakowana na forum międzynarodowym.”* (Jewish group threatens Poland over restitution, Reuters, 19 April 1996.)

Deklaracja Terezińska nie definiując mienia bezspadkowego określa je jako nieruchomości osób prywatnych, które należały „do ofiar Holokaustu i innych ofiar nazistowskich prześladowań” z których większość zmarła nie pozostawiając spadkobierców. Nie chodzi więc o rekompensatę dla spadkobierców ofiar, ale niewyobrażalne kwoty pieniężne, które bez podstawy prawnej mielibyśmy przekazać organizacjom żydowskim, nie mającym bezpośrednio niczego wspólnego z ofiarami.

Dziewięć lat po przyjęciu Deklaracji Terezińskiej, w dniu 12 grudnia 2017, Senat Kongresu USA przyjął ustawę „447”. Jak stwierdził pragnący zachować anonimowość urzędnik Departamentu Stanu USA: „Jeśli nie zamierzają słuchać nas jako Żydów, będą musieli słuchać nas jako Amerykanów.”

Czy polskie władze powstrzymają zapędy międzynarodowych organizacji żydowskich?
Czy polski Sejm zainteresował się obywatelskim projektem ustawy anty-447?
Jak wygląda kwestia roszczeń bezspadkowych w świetle prawa międzynarodowego?

Informacje dodatkowe o 447. Plan grabieży Polski. Od deklaracji terezińskiej do ustawy 447:

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2020-09-21
Kategoria: Historyczne

Tagi: historyczne

Kup książkę 447. Plan grabieży Polski. Od deklaracji terezińskiej do ustawy 447

447. Plan grabieży Polski. Od deklaracji terezińskiej do ustawy 447 - opinie o książce

Avatar użytkownika - patrycjamatysniak
patrycjamatysniak
Przeczytane:2020-12-09, Przeczytałam,

Leszek Andrzej Sosnowski absolwent studiów prawniczych w Polsce i w USA. Doktor habilitowany prawa UJ ze specjalizacją w prawie międzynarodowym publicznym. Autor publikacji z zakresu prawa i stosunków międzynarodowych (w czasopismach naukowych w Polsce), oraz prawa imigracyjnego (w mediach polonijnych w USA). Obecnie wykonuje zawód adwokata.

Ustawa JUST to ustawa z 2017 roku o niezwłocznym uczynieniu sprawiedliwości ocalałym z Holokaustu. Ma na uwadze osoby, które nie otrzymały zadośćuczynienia. W Polsce nosi potoczną nazwę Ustawa 447. Uchwalono ją w kwietniu 2017 roku, na Kongresie Stanów Zjednoczonych.
Ustawa ma za zadanie uregulować na arenie międzynarodowej statusu prawnego mienia pozostawionego po ofiarach Holokaustu. Ma krzewić wiedzę o Zagładzie. W listopadzie 2019 roku Departament Stanu miał przedstawić Kongresowi jednorazowy raport o stanie realizacji deklaracji terezińskiej przez 46 państw.
Mienie bezspadkowe to majątek pozostawiony przez ofiary Holokaustu, po których nie ma spadkobierców, co za tym idzie na mocy prawa przechodzi na skarb państwa. Ta ustawa ma służyć jako podstawa do spełnienia potrzeb materialnych dla ofiar Holokaustu, i zapewnienie edukacji na ten temat. Prezydent i Premier Polski odnieśli się do tej ustawy twierdząc, że ewentualne roszczenia nie mają żadnych podstaw prawnych oraz etycznych.

Książka Leszka Sosnowskiego należy do gatunku popularnonaukowego. Autor pochyla się nad problemem Ustawy 447, która w Polsce budzi wiele kontrowersji. Tłumaczy na czym ona polega i jakie ma konsekwencje dla poszczególnych państw. Polska musi krzewić prawdę na temat Holokaustu.
Czy książka jest ciekawa? Można powiedzieć i tak, i nie. Dlaczego? Na pewno będzie ona dla osób, które interesują się prawem, historią i polityką. Dla tego grona na pierwszym miejscu będzie pamięć ofiar II Wojny Światowej. Jeżeli czytelnika nie interesują wyżej wymienione dziedziny, to lepiej żeby po nią nie sięgał.
Książkę czyta się szybko. Nie ma problemu ze zrozumieniem treści. Ważne informacje, które chce przekazać autor są wytłuszczone grubą trzcionką. W tekście pojawiają się literówki. Nie jest to pierwszy raz, kiedy książki wydawnictwa Fronda mają z tym problem. Koszt takiej pozycji lekturowej to 45 złotych, więc za tą cenę powinna być gruntownie sprawdzona przez korektora.
Osobiście 447 Plan Grabieży Polski jest interesującą propozycją, ponieważ przybliżyła funkcję ustawy oraz jakie może mieć konsekwencje na przyszłość. Bardzo dużą rolę odgrywa edukacja historyczna na przestrzeni nie tylko państwa, ale całego świata. Nie można tuszować historii, bo powoduje to konflikty na arenie międzynarodowej. Co za tym idzie odbija się to na Polsce, a my jako naród nie jesteśmy winni powstania obozów koncentracyjnych. Wybudowali je nazistowskie Niemcy na ziemiach polskich. To jest prawda, której nikt nie powinien podważać, nigdy!

Kraina Benedykta XVI (wersja niemiecka)
Leszek Sosnowski 0
Okładka ksiązki - Kraina Benedykta XVI  (wersja niemiecka)

W niewielkim Marktl, w malowniczej dolinie szeroko płynącego Innu przyszedł na świat Joseph Ratzinger. Syn żandarma i kucharki, ludzi prostych i głęboko...

Kraina Benedykta XVI
Leszek Sosnowski 0