451 stopni Fahrenheita

Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2018-04-18
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788374809221
Liczba stron: 176
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Wojciech Szypuła

Ocena: 5.25 (4 głosów)

Ta książka została dodana do bazy serwisu Granice.pl przez jednego z użytkowników i oczekuje na moderację

Inne wydania:

Przerażająco prorocza powieść o przyszłości w świecie postliterackim…

 

Guy Montag jest strażakiem. Jego praca polega na niszczeniu najbardziej zakazanego ze wszystkich dóbr, źródła wszelkich niesnasek i nieszczęść: książek. 


Nie przychodzi mu do głowy, że mógłby kwestionować swoje nijakie życie – dopóki nie zostanie mu objawiona przeszłość, w której ludzie nie żyli w strachu, i teraźniejszość, w której można postrzegać świat przez pryzmat idei. 


Zaczyna ukrywać w domu książki, które wkrótce zagrożą jego życiu.

Kup książkę 451 stopni Fahrenheita

Zobacz także

Opinie o książce - 451 stopni Fahrenheita

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2018-05-23, Ocena: 4, Przeczytałem,

KSIĄŻKA W OBRONIE KSIĄŻEK

Ray Bradbury to zdecydowanie jedno z największych i najbardziej rozpoznawalnych nazwisk autorów fantastyki. Choć tworzył w okresie, kiedy literatura tego typu przeżywała swój rozkwit, a rynek zalewały najróżniejsze dzieła mistrzów gatunku, zdołał wybić się i zostać zapamiętanym. Stworzył wiele pamiętnych dzieł, a do najlepszych z nich zdecydowanie należy „451 stopni Fahrenheita” – antyutopijna przypowieść stająca w obronie samych książek.

Fabuła całości jest w zasadzie prosta. Ameryka przyszłości to miejsce pozornie przyjazne dla swoich obywateli, bo zapewniające im bezpieczeństwo. W rzeczywistości jednak to mocarstwo, które toczy bezsensowne wojny, a swoich obywateli ogłupia za pomocą telewizji. Nic więc dziwnego, że w takim społeczeństwie książki są zagrożeniem, którym zajmują się „strażacy”, paląc je. Jednym z nich jest Guy Montag, który, jak na swój zawód przystało, daleki jest od bycia miłośnikiem literatury. Kiedy jednak poznają ją, nastoletnią Klarysę McClellan, zbierającą książki buntowniczkę, w jego umysł wsączają się wątpliwości. To ona zadaje mu pytanie, które staje się iskrą zapalną i zaczyna zmieniać „strażaka”. Tylko co z takiej zmiany może wyniknąć?

Całość recenzji na moim blogu: http://ksiazkarniablog.blogspot.com/2018/05/451-stopni-fahrenheita-ray-bradbury.html

Link do opinii
Świat przyszłości, jedna z możliwych dróg rozwoju ludzkości - bardzo smutna perspektywa i ostrzeżenie zarazem. Czytanie książek jest zabronione, dzieła, na których teraz poznajemy twórczość uznanych autorów, są palone przez strażaków, a niepoprawni użytkownicy słowa pisanego traktowani jak chorzy. Odbiór rzeczywistości jest powierzchowny, a poddający się mu ludzie nie potrafią nic stworzyć, są tylko konsumentami płytkiej kultury. Czasem jednak ktoś budzi się z letargu, w jaki wpędziła go manipulacja słowem, i próbuje otrząsnąć się z niestrawnej papki, przeczytać coś, ukryć książkę - ciekawość człowieka jest trudna do zabicia. Jedna z lepszych powieści SF, przedstawiająca świat, w jakim nie chciałby żyć żaden mol książkowy. Opisy rzeczywistości i działań Guya Montaga są dosyć suche, ale mimo to przejmujące, budzące sprzeciw, niezgodę na coś tak strasznego jak dobrowolne odrzucenie dorobku tysiącleci, pozbawienie się podniet wyobraźni i spalanie przyszłości. Warto powtórzyć co jakiś czas. (Ocena: 6/6)
Link do opinii
Avatar użytkownika - Regalia
Regalia
Przeczytane:2019-03-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2019,
Avatar użytkownika - Magnolia93
Magnolia93
Przeczytane:2015-06-19, Ocena: 6, Przeczytałam,
Inne książki autora
Październikowa kraina
Ray Bradbury0
Okładka ksiązki - Październikowa kraina

Ray Bradbury to już klasyk literatury science fiction, ale debiutował tomem... opowieści grozy! I to wydanym w roku 1946 przez Augusta Derletha w jego...

451 stopni Fahrenheita
Ray Bradbury0
Okładka ksiązki - 451 stopni Fahrenheita

Po niebie latają odrzutowce z głowicami atomowymi, ludzie spędzają czas przed telewizyjnymi ścianami, a strażacy zamiast gasić wzniecają pożary. Najchętniej...

Zobacz wszystkie książki tego autora