497 błędów. Jak nie zbłądzić w zawiłościach polszczyzny

W książce nie znajduje się, paradoksalnie, 497 przykładów błędów językowych, ale dużo, dużo więcej. Punktem wyjścia były pomyłki mniej znane, zaskakujące, czasem śmieszne, a nawet bulwersujące. Zostały one obudowane także nieco częstszymi błędami, co sprawia, że książka jest spójną opowieścią o najróżniejszych zawiłościach polszczyzny - od ortografii i interpunkcji, poprzez słownictwo i gramatykę, aż po wymowę, a nawet błędy edytorskie.

Idea tej publikacji opiera się na wskazaniu 497 RODZAJÓW błędów językowych, a każdy z nich poparty jest licznymi przykładami (od kilku do nawet kilkudziesięciu).

To książka, która nie jest tylko prostym spisem błędów bez podawania ich przyczyny. Autor zwięźle i rzeczowo omawia wszystkie rodzaje błędów, wyjaśniając, dlaczego należy pisać lub mówić właśnie tak, a nie inaczej.

Informacje dodatkowe o 497 błędów. Jak nie zbłądzić w zawiłościach polszczyzny:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2018-12-18
Kategoria: Edukacyjne

Tagi: korekta redakcja pisownia polszczyzna język polski ortografia interpunkcja flekcja składnia dtp edytorstwo fonetyka poligrafia

Kup książkę 497 błędów. Jak nie zbłądzić w zawiłościach polszczyzny

497 błędów. Jak nie zbłądzić w zawiłościach polszczyzny - opinie o książce

Avatar użytkownika - aggusia
aggusia
Przeczytane:2022-12-29, Ocena: 6, Przeczytałam,

Ponieważ lubię piękno języka polskiego czasem dopada mnie fetysz na rozkminianie zawiłości polszczyzny. Profesorowie Bralczyk i Miodek to zdecydowanie liderzy w tej dziedzinie i dotąd to właśnie z ich porad i wyjaśnień korzystałam. Sama zawsze staram się pisać możliwie poprawnie, ale oczywistym jest, że nie wiem wszystkiego, dlatego zaskakującym odkryciem była dla mnie książka Łukasza Mackiewicza. Ten poradnik językowy to swego rodzaju objawienie.

Jak przyznaje sam autor we wstępie do publikacji, te symboliczne 497 błędów wybrał na podstawie własnej, wieloletniej pracy korektorskiej i w pewnym sensie stanowią one wzorcowe przykłady często powtarzającego się, ale niepoprawnego ich użycia. Autor prosto, przystępnie, niemal łopatologicznie, wyjaśnia najczęstsze błędy językowe, uzasadnia kontekst ich złego użycia, a także podaje poprawną formę. Książka ma również przejrzystą budowę. Błędy podzielono na kilka kategorii. Omówiono błędy ortograficzne, interpunkcyjne, leksykalne, fleksyjne, składniowe i fonetyczne. Wspomniano również o błędach stylistycznych i słowotwórczych, a także poświęcono trochę miejsca błędom edytorskim. Każdy z błędów jest szczegółowo, ale klarownie opisany, opatrzony przykładem i komentarzem.

Dla mnie najcenniejszą częścią publikacji jest ta dotycząca przecinków. Zdecydowanie to one stanowią mój słaby punkt w poprawności językowej, a wielokrotnie miałam okazję przekonać się, jak są ważne, ich użycie lub pominięcie może diametralnie zmienić sens zdania.

Książka jest genialna w swej prostocie. W przejrzystym, kolorowym układzie daje usystematyzowaną i klarowną wiedzę w zakresie poprawnej polszczyzny. Ta, którą ja sama dawno temu wyniosłam ze szkoły i przez lata uznawałam za wystarczającą, w istocie okazała się zbyt mała. Mnóstwo rzeczy związanych z poprawnością językową z biegiem czasu uleciało mi z pamięci, wiele zagadnień ewoluowało, a ten poradnik rzuca nowe światło na kwestie, które dotąd uznawaliśmy za oczywiste. Polecam tę książkę nie tylko osobom piszącym teksty, ale także tym, które po prostu lubią od czasu do czasu wgryźć się w zawiłości języka polskiego.

Świetna publikacja, a dla mnie jeden z lepszych prezentów, jakie w ostatnich latach otrzymałam.

PS – pisząc powyższe, z pewnością popełniłam wiele błędów językowych, szczególnie na niwie interpunkcyjnej, ale uwierzcie, że akurat tę recenzję starałam się napisać szczególnie poprawnie. Czy mi się udało? Nie wiem :) pewnie nie, ale książkę naprawdę bardzo polecam.

Avatar użytkownika - Alicja_S
Alicja_S