A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi

Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2019-02-13
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: b.d

Mariola jest pewna, że mężczyźni zawsze będą górą. Bochenek tęskni za PGR-em. Stefania nigdy nie była w Warszawie, Gosia chce stamtąd wrócić. Chrześnica Iwony jest lesbijką, Marta była na czarnym proteście, a Dorota wysłuchuje żartów o swojej bezdzietności. Wiola nie zna nikogo, kto powiedziałby „nie wierzę w Boga”, a Piotrowska zdradza, co usłyszała w konfesjonale.

Autorki ruszają z Warszawy i okrążają województwo mazowieckie, rozmawiając po drodze z rolniczkami, gospodyniami, sklepowymi, przedsiębiorczyniami, bezrobotnymi. Na ławeczkach, podwórkach, gankach, przy kuchennych stołach, słuchają opowieści o życiu w miejscach, skąd młodzież wyjeżdża do szkół, a mężczyźni na zarobek, gdzie starsze pokolenie umiera, a młode często już nie wraca. To próba oddania głosu tym, które pozostają niewidoczne i niesłyszane. Wieś przemawia na ogół co najwyżej głosem rolnika szukającego żony, polityka PSL-u lub wójta i księdza z popularnego serialu. A co z kobietami?

Kup książkę A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi

Opinie o książce - A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi

Avatar użytkownika - Ksebardo
Ksebardo
Przeczytane:2019-05-18, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Ale mi się podobała ta książka! Życie na wsi nie musi być biedne i zaściankowe, nie zawsze to życie w mieście jest najlepszym wyborem! Uwielbiam literaturę faktu i ta książka znów to potwierdza. Kiedyś wyśmiewano ludzi „ze wsi”. Chociaż wydaje mi się, że na szczęście ten trend odchodzi w zapomnienie. Działa to oczywiście też w drugą stronę, te „miastowe” również mają dziwne zwyczaje. Niesamowicie było zagłębić się i poznać punkt widzenia kobiet z mazowieckich wsi. Nie zabrakło humoru, ale i smutnych historii. Każda wieś jest inna, jednym żyje się wręcz luksusowo inni zmagają się z biedą. Dla mnie to wartościowa książka i zdecydowanie polecam! A Ty masz ją w planie?

Sekret Heleny
Lucinda Riley;