Aleja starych topoli. Tom 2

W drugim tomie jodłowskiej sagi na scenę wkracza młode pokolenie rodzin Celiowskich i Więckowskich. Najstarsza córka Andrzeja w dalszym ciągu prowadzi pamiętnik, a los rozpisuje swoją opowieść na wiele wzajemnie się uzupełniających wątków. Historia Klary i Gilberta, Huberta i Ewy, a także Maryli, Adeli, Andrzeja i Joanny udowadnia, jak bardzo złożony może okazać się dramat, gdy na scenie życia występują tak skomplikowani aktorzy oraz snujące się pomiędzy nimi tajemnice. Kim jest człowiek skrywający się pod enigmatycznie brzmiącym nazwiskiem Chambroux? Jak wiele jest gotów poświęcić ojciec rodziny w imię fałszywie pojmowanej dumy? Z jakiego powodu zmarła przed laty Maryla? Czy skrywane przez wiele lat urazy kiedykolwiek pozwolą na wybaczenie i powrót uczuć?

Kolejna dwutomowa powieść Agnieszki Janiszewskiej, podobnie jak poprzednia ("Szepty i tajemnice") zaprasza czytelnika do ziemiańskiego dworku, do mieszczańskich kamienic Warszawy, a także do Paryża, w którym dobiega właśnie końca szalona belle époque. Namalowany z pietyzmem obraz ówczesnych obyczajów uzupełniają dogłębne portrety psychologiczne poszczególnych bohaterów.

Informacje dodatkowe o Aleja starych topoli. Tom 2:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2017-03-15

Kup książkę Aleja starych topoli. Tom 2

Aleja starych topoli. Tom 2 - opinie o książce

Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2017-04-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Głównymi bohaterami w II części Alei są przedstawiciele młodego pokolenia Celiowskich i Więckowskich. Powrót do urzekającego klimatu świetnie oddającego klimat ówczesnych czasów. Rodzinne tajemnice, które wychodzą na światło dzienne. Ogromna życiowa mądrość Ewy, która pomimo odkrycia niechlubnych sekretów rodzinnych potrafiła zatrzymać pewne informacje dla siebie, nie burząc spokoju i poczucia bezpieczeństwa innych członków rodziny. Przeczytanie drugiego tomu nadaje sensu jego poprzednikowi oraz dostarcza pełnego obrazu historii Ewy i jej rodziny, tworząc intrygującą obyczajówkę z wątkami nieco sensacyjnymi.
Avatar użytkownika - kavayee
kavayee
Przeczytane:2017-04-02, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Tom pierwszy miał w tle tajemnicę rodzinną, której rozwikłanie znajdujemy dopiero w drugiej części. To ona zagłębia czytelnika w opowieść o mrocznej stronie Jodłowa. To w niej z retrospektywy poznajemy lepiej życie poprzedniej żony Andrzeja. Ten aspekt kładzie cień na relacjach, otwiera oczy niektórych bohaterów oraz boleśnie uświadamia odbiorcę, że niektóre tajemnice lepiej by pozostały nieodgadnione. Podczas lektury często miałam ochotę krzyknąć "Zostaw to w spokoju!". Stopniowo bowiem widzimy, że ten sekret nie wróci życia zmarłej siostry, a tylko pogorszy sprawę tych, którzy pozostali na tym łez padole.

Całość recenzji na zukoteka.blox.pl

Lepsza niż część poprzednia, ale do iedału brakuje jej jeszcze trochę. Tym razem raczej skuiamy się na Klarze. W tej części odkryliśmy sporo tajemnic bohaterów. Niestety czasami mnie męczyła, były też ciekawe moment, ale tych było mniej.

Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2017-06-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 2017,
Aż po horyzont. Tom 1
Agnieszka Janiszewska 0
Okładka ksiązki - Aż po horyzont. Tom 1

Czasem rodzinne więzy bardziej dzielą, niż łączą. Warszawa, lata 70. Weronika Piontkowska niedawno rozwiodła się, uczy francuskiego w liceum i wychowuje...

W mroku
Agnieszka Janiszewska0
Okładka ksiązki - W mroku

Warszawa, 2006 rok. Po latach pobytu za granicą do Polski przylatuje Katarzyna Jaworska wraz z córką Karoliną. Najważniejszym celem ich podróży jest sprzedaż...