Alkohol i muzy. Polscy artyści i ich ulubione trunki

Trudno wyobrazić sobie dzieje kultury polskiej bez alkoholu. Nie wiadomo, co dokładnie pijali Gall Anonim, Wincenty Kadłubek czy Jan Długosz, ale na pewno mieli do dyspozycji piwo, wino i miód. Najpopularniejsze było piwo, a że zawierało znacznie mniej alkoholu niż jego dzisiejszy odpowiednik, to wypijano je w ogromnych ilościach.

Skłonność do mocnych trunków przejawiali szczególnie poeci. Wszak cykl rubasznych utworów – wśród których prym wiedzie słynna fraszka „O doktorze Hiszpanie” dokumentująca rozrywkową atmosferę na dworze ostatnich Jagiellonów – Jan Kochanowski napisał, opierając się na własnym doświadczeniu.

Na alkoholowe pokusy nie byli też odporni literaci epoki romantyzmu. Doskonale wiedzieli, gdzie w Wilnie można najtaniej kupić trunki albo jakie zioła należy zażyć po wieczornym pijaństwie. Natomiast nasz wieszcz narodowy Adam Mickiewicz ma na koncie improwizacje nie tylko patriotyczne – pod wypływem procentów deklamował na jednym z
przyjęć: „Lejcie do szklanki! Bijcie w kieliszki! Dalej do flaszki!”.

Podczas paryskich spotkań emigracyjnych trunków nadużywał nawet subtelny Fryderyk Chopin (zapewne z powodu nostalgii). Stawał się wówczas największą atrakcją wieczoru, gdyż bez oporów dawał pokaz swojego talentu i wirtuozerii.

O alkoholu w dziejach polskiej kultury można pisać bez końca. Wódka oraz inne trunki zawsze były obecne w życiu artystów i tak już chyba zostanie. To kwestia pewnej wrażliwości i sposobu życia… Zatem - do dna, drodzy Państwo!

* „Szedłem spać trzeźwo, a wstanę pijany”. Jan Kochanowski
* Romantyczne upojenia filomatów
* Król życia na wielu fortepianach. Artur Rubinstein
* Alkoholowe (i nie tylko) demony Stanisława Przybyszewskiego
* Wóda leje się strumieniem. Strumieniem zwanym Skamander
* Konstanty Ildefons Gałczyński. Dekadencja na wesoło
* Wielka improwizacja w barze dla woźniców. Stefan Jaracz i jego szewskie pasje
* W tłumie alkoholików za życia i na upiornym pogrzebie. Ireneusz Iredyński
* Wódka, kobiety i…poezja. (w dowolnej kolejności). Stanisław Grochowiak.

Książka „Alkohol i muzy. Polscy artyści i ich ulubione trunki” jest poprawioną i rozszerzoną wersją książki „Alkohol i muzy. Wódka w życiu polskich artystów”.

Informacje dodatkowe o Alkohol i muzy. Polscy artyści i ich ulubione trunki:

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2022-08-26
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: wspomnienia trunki alkohol

Kup książkę Alkohol i muzy. Polscy artyści i ich ulubione trunki

Alkohol i muzy. Polscy artyści i ich ulubione trunki - opinie o książce

Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2022-09-29, Ocena: 4, Przeczytałam, wyzwania czytelnicze 2022,

,,Alkoholi muzy. Polscy artyści i ich ulubione trunki" opowiada o znanych polskich postaciach z okresu Młodej Polski, dwudziestolecia międzywojennego i czasów powojennych.  Autor przedstawia mało znane fakty, o których nie dowiemy się w szkole, które są na ogół przemilczane.  Opisuje słabości znanych poetów i pisarzy polskich, skupiając się głównie na ich problemach alkoholowych. Okazuje się, że większość miała problemy z nadużywaniem alkoholi. Wymienia wiele postaci, obszerniej opisując Wierzyńskiego, Grochowiaka, Gałczyńskiego, Iredyńskiego, Przybyszewskiego, Jaracza. ,,Wódka oraz inne trunki zawsze były obecne w życiu artystów i tak już chyba zostanie. To kwestia pewnej wrażliwości , sposobu życia. " Pod ich wpływem tworzyli swoje dzieła. Na szczęście  Sławomir Koper opisuje nie tylko ich problemy z alkoholem i ciągłym brakiem pieniędzy, ale także ich twórczość i życie prywatne, związki z kobietami, zawiązywane przyjaźnie z innym artystami. Jeden z rozdziałów poświęcony jest osobom często przybywających w Zakopanem, które stało się centrum życia towarzyskiego artystów. Przy pisaniu książki autor korzystał z wielu tekstów źródłowych, wypowiedzi osób bliskich tym osobom. Każdy rozdział kończy się przypisami. Sama wybrana bibliografia  z której korzystał zajmuje 8 stron. Czytanie tej publikacji nie jest łatwe, przewija się ogromna ilość nazwisk, dygresji, wcześniejszych zdarzeń.

Warto zapoznać się z tą publikacją, aby poznać życie prywatne znanych  postaci historycznych , od zwykłej, ludzkiej strony. Jak wiadomo, nikt nie jest bez wad. Słabościami artystów było uzależnienie od alkoholu, które niszczyło ich i ich bliskich. Intencją autora nie jest ocena, lecz przedstawienie artysty nie tylko z dobrych, ale i ze złych stron. Poznać można historie śmieszne, ale i przerażające. Polecam książkę tym, którzy chcą się dowiedzieć ciekawych, choć niekiedy niechlubnych informacji o niektórych polskich artystach.

Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Avatar użytkownika - Zdzislaw4
Zdzislaw4
Przeczytane:2022-11-13, Przeczytałem,
Życie prywatne elit władzy PRL
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - Życie prywatne elit władzy PRL

Elity władzy PRL nie miały na uwadze jedynie dobra Polski i Polaków, jak usiłowano nam wmawiać przez lata. Prywatne życie polityków PRL pełne było tajemnic...

PRL Kartki z kalendarza
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - PRL Kartki z kalendarza

PRL Kartki z kalendarza Sławomir Koper   Subiektywny wybór prasowych felietonów Sławomira Kopra pisanych w latach 2013-2023. Przyporządkowując do konkretnych...