Od wielu lat Jerzy Lisowski pracuje nad monumentalną antologią poezji francuskiej w polskim tłumaczeniu. Ukazał się pierwszy tom obejmujący początki poezji francuskiej, średniowiecze i Renesans do końca szesnastego wieku (Od Sekwencji o św. Eulalii do Agrippy d’Aubigné). Drugi tom obejmuje barok, klasycyzm i wiek Oświecenia (Od Malherbe’a do Chéniera), trzeci romantyzm, Parnas i symbolizm (Od Chateaubrianda do Germaina Nouveau), wreszcie czwarty ostatnie lata XIX-ego wieku i dwudziesty (Od Rimbauda do naszych dni). [...] Lisowski powiada nam, że chciał, aby ta książka była żywa i urozmaicona, żeby z lirycznym zwierzeniem sąsiadowała tu wdzięczna piosenka, z kunsztowną odą swawolna igraszka, z retorycznym dytyrambem nabrzmiała goryczą elegia, a z aforystycznym czterowierszem kwiecisty poemat opisowy. Udało mu się zrealizować swój zamiar[...]. [...] krótkie noty o każdym z poetów opracowane przez Lisowskiego mogą być wzorem precyzji i elegancji.

Konstanty A. Jeleński, „Preuves” 1966

Informacje dodatkowe o Antologia poezji francuskiej. Tom 4. Od Rimbauda do naszych dni (wydanie polsko-francuskie):

Wydawnictwo: Czytelnik
Data wydania: 2006-05-04
ISBN: 83-07-03059-5

Kup książkę Antologia poezji francuskiej. Tom 4. Od Rimbauda do naszych dni (wydanie polsko-francuskie)

Antologia poezji francuskiej. Tom 4. Od Rimbauda do naszych dni (wydanie polsko-francuskie) - opinie o książce