Apeirogon

Nominowana do Nagrody Bookera, finalistka Dublin Literary Award, nagrodzona National Jewish Book Award historia dwóch śmiertelnych wrogów zjednoczonych w obliczu straty.

Rami Elhanan jest Izraelczykiem, a Bassam Aramin Palestyńczykiem. Dzieli ich wszystko.

Podczas spotkania z przyjaciółkami Smadar, córka Ramiego, ginie w wyniku samobójczego zamachu w centrum Jerozolimy. Dziesięć lat później Abir, córka Bassama, zostaje śmiertelnie postrzelona na przerwie między lekcjami. Tragiczna śmierć córek nierozerwalnie zbliża ojców i na przekór wszystkiemu daje początek długoletniej przyjaźni oraz wspólnej misji.

McCann z geometryczną precyzją tka misterną fabułę na wzór apeirogonu - wielokąta o nieskończonej liczbie boków. Łączy fikcję, historię, politykę, sztukę i naturę w pełną nadziei opowieść o miłości i przyjaźni, stracie i przynależności. Opowieść, której świat potrzebuje właśnie teraz i która - podobnie jak opisany w niej konflikt - niepokoi i nie pozwala o sobie zapomnieć.

Informacje dodatkowe o Apeirogon:

Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2021-10-27
Tłumaczenie: Aga Zano

Tagi: Palestyna Konflikt tragedia walka

Kup książkę Apeirogon

Apeirogon - opinie o książce

Colum Mccann stworzył wciągającą i emocjonalnie angażujacą czytelników powieść. Jest ona osadzona we współczesnym Izraelu. Głownym wątkiem fabuły jest trwający od dziesięcioleci konflikt zbrojny między Palestyńczykami i Żydami.
Na przestrzenie dziesięciu lat giną dwie d ziewczynki: Samar, córka żyda Ramiego umiera w samobójczym wybuchu w centrum Jerozolimy, a w dekadę później Abir zostaje postzrelona gumową kulą przez neiuwagę izraelskiego kadeta. Obie historie, perspektywa wcześniejsza miesza się z narracją późniejszą. Kluczowym zagadnieneim jest jak ci dwaj ojcowie poradzą sobie z traumą i żąłobą, czy dadzą odpór rodzącej się nienawiści? W takich ekstremalnych sytuacjach łątwo sięgnąć po broń, przemocą odpowiedzieć na przemoc. Obaj mężczyźni są wierzacy, tylko jak wpłynie na nich taka tragedia? Bassam modli się w inencji żóny i pozostałych dzieci.
Autor pokazuje, jak od lat dzieci po obu stronach barykady żyją w strachu, jak chyłkiem trzeba się przemieszczać, gdy nie wiadomo, czy zaraz nei dojdzie do aktu terroru. Z racji płci miały być podwójnie chronione, zamknięte w murach. Jednak przerwa w lekcjach może się źle skończyć. Bassam
Na przekór realiom doznana strata zbliża dwóch ojców, stanowi pocxzątek wieloletniej przyjaźni i wspólnej walki o pojednanie, zawarcie pokoju i rozprawienie sie z terrorystami. Bassam i rami są obecni w mediach, prowadzą spotkania z młodymi, opisują swoją historię, by ukazać bezsens terytorialnych sporów. W obliczu tragedii jesteśmy przecież jednakowo samotni i zrozpaczeni.
Myśłalam, ze o konflikcie już wszystko napisano, że kanwą stał się wielu powieści. Tylko że McCann zawarł w 1001 rozdziałąch wiele historii, co stanowi aluzję do tytułu powieści. Apeirogon to figura wielowymiarowa i tak samo kunsztowną konstrukcję wznosi autor na kartach powieści, Nie brak tu poetyckich fragmentów, zdjęć, filozoficznych rozważąń o Hiroszimie. Dośc często powraca też motyw Holocaustu i jego wpływu na żydowskich mieszkańców Izraela, Powracającym refrenem jest zdanie: Okupacja to złę zajęcie".
Zniuansowana wieloznaczna i wielowątkowa historia, świetnie nakreślone sylwetki obu ojców, piękny język, który z szacunkiem opisuje zwyczaje szabasowe, tradycje i rytuały islamskie

Ta strona jasności
Colum Mccann0
Okładka ksiązki - Ta strona jasności

Historia kilku pokoleń nowojorskiej rodziny, której towarzyszymy przez niemal cały wiek dwudziesty, stała się dla Columa kanwą ważnej wielowarstwowej przykuwającej...

Śpiewające psy
Colum Mccann0
Okładka ksiązki - Śpiewające psy

Trwające siedem dni, trudne spotkanie młodzieńca ze znajdującym się u kresu życia ojcem to rama trzymającej w napięciu rodzinnej opowieści, obejmującej...