Arktyczne marzenia

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2020-01-15
Kategoria: Historyczne
Tytuł oryginału: Arctic Dreams

Pierwsze polskie wydanie jednej z najważniejszych książek Barry'ego Lopeza, nagrodzonej m.in. National Book Award.

Arcydzieło literatury, niepowtarzalna i zapierająca dech w piersiach opowieść o dalekiej Północy i jej cudach - od skarłowaciałych lasów, zorzy polarnej i skutych lodem mórz, po woły piżmowe, niedźwiedzie polarne i narwale. Lopez przybliża historię rdzennych Inuitów i - często zakończone tragicznie - wyprawy śmiałków marzących o eksploracji lodowych wybrzeży. Pochyla się również nad niespodziewanymi zmianami, jakie może wywoływać w człowieku, jego marzeniach i pragnieniach ten surowy krajobraz, jak działa na jego wyobraźnię i całkowicie wywraca sposób postrzegania świata. Z niezwykłą sprawnością rozpościera obraz krainy, gdzie wschody i zachody słońca stanowią raczej wydarzenie sezonowe, a nie codzienne zjawisko. To wszystko sprawia, że Arktyczne marzenia są czymś więcej, niż tylko znakomitym studium na temat biologii, antropologii i historii Arktyki, więcej niż tylko suchym, naukowym opracowaniem. Książka nabiera jeszcze więcej wartości teraz, kiedy gwałtowne ocieplenie klimatu zagarnia rekordowe ilości lodu, stawiając pod znakiem zapytania przyszłość nie tylko regionu, ale i całej planety, a dzieło Lopeza powoli zmienia się w historyczną kronikę.

Tagi: Nauki o ziemi

Kup książkę Arktyczne marzenia

Opinie o książce - Arktyczne marzenia

Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2022-04-22, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2022,

Literacka podróż na daleką Północ, nie każdy będzie w stanie zaakceptować taką formę. To wnikliwy opis tej dalekiej krainy, który oprócz warstwy informacyjnej, niesie za sobą wiele emocji autora i jego osobiste komentarze. Autor nie skupia się tylko na faunie i florze, lokalnych mieszkańcach czy ,,geograficznych cyferkach", ale zwraca wielką uwagę na historię odkrywania  Arktyki.

O wilkach i ludziach
Barry Lopez0
Okładka ksiązki - O wilkach i ludziach

Wilki wywołują całe spektrum emocji: od strachu po podziw i przywiązanie. Lopez, sięgając do przepastnego archiwum literatury, historii, nauki i mitologii...