O wilkach i ludziach

Wilki wywołują całe spektrum emocji: od strachu po podziw i przywiązanie.

Lopez, sięgając do przepastnego archiwum literatury, historii, nauki i mitologii - a także osobistych doświadczeniach z uwięzionymi i wolnymi wilkami - tworzy fascynujący portret wilka: zwierzęcia zarówno realnego, jak i wyobrażonego przez ludzi z różnych kultur. Biolog może postrzegać wilka przez naukę, podczas gdy Inuita widzi w nim rodzinę bardzo podobną do swojej. Dla wielu rdzennych Amerykanów wilk jest także symbolem duchowym, zwierzęciem, które może wzmocnić jednostkę i społeczność.

Lopez przywołuje badania naukowe, rozbija zabobony, które umożliwiły nam demonizować wilki, wyjaśnia mity i z szacunkiem opisuje tradycje, pozwalając tym samym zrozumieć, w jaki sposób to niezwykłe zwierzę tak mocno zrosło się z ludzkim życiem.

Klasyczna już książka Lopeza stała się jednocześnie punktem zwrotnym w sposobie pisania o dzikich zwierzętach. O wilkach i ludziach zgłębia niespokojne związki między wilkami a cywilizacją na przestrzeni wieków oraz opisuje rolę wilka w naszym myśleniu o dzikich zwierzętach.

Nie ma lepszej książki o wilkach. Marzy mi się, żebyśmy o nich - i o wszystkich innych zwierzętach - mówili Lopezem, a nie językiem narzuconym społeczeństwu przez wąskie grono myśliwych. Z pełną świadomością tego, że większość swoich biologicznych funkcji wilki realizują poza zasięgiem szkieł naszych lornetek i mikroskopów, a ich intencje często pozostają nieodgadnione. To z tajemnicy rodzą się szacunek i zdrowa koegzystencja.

Adam Robiński

Ogrom niezwykłych informacji na temat naszej wiedzy o wilkach, ale i na temat naszego okrucieństwa. To połączenie wiedzy biologów, tropicieli, Inuitów, Indian, szamanów i artystów. Po przeczytaniu tej książki na zawsze zmienia się spojrzenie na wilka. Jest to jedna z najlepszych pozycji o wilkach, która głęboko zapisała się w mojej duszy.

Zenon Wojtas, biolog, tropiciel, ekspert od dużych drapieżników w Magurskim Parku Narodowym

Fascynująca... Książka bogata w obserwacje, mitologię i mistycyzm na temat wilków, która dodaje barwną część do wciąż niedokończonej mozaiki, która definiuje wilka.

,,New York Review of Books"

Barry Lopez jest amerykańskim eseistą, powieściopisarzem, znanym z prac poświęconych ochronie środowiska oraz problemom społecznym. ,,San Francisco Chronicle" uznał go za ,,najwybitniejszego autora piszącego o przyrodzie". W swoich książkach Lopez często wraca do motywu związków kultury z naturą, podczas gdy w prozie podejmuje problemy intymności, kwestii etycznych i tożsamości. Opublikował m.in. Arktyczne marzenia (Marginesy 2020) oraz Horyzont (w przygotowaniu).

Informacje dodatkowe o O wilkach i ludziach:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2021-09-22
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Of Wolves and Men

Tagi: Historie życia zwierząt bóg

Kup książkę O wilkach i ludziach

O wilkach i ludziach - opinie o książce

Arktyczne marzenia
Barry Lopez0
Okładka ksiązki - Arktyczne marzenia

Pierwsze polskie wydanie jednej z najważniejszych książek Barry'ego Lopeza, nagrodzonej m.in. National Book Award. Arcydzieło literatury, niepowtarzalna...

Horyzont
Barry Lopez0
Okładka ksiązki - Horyzont

Barry Lopez - okrzyknięty jednym z największych myślicieli Ameryki - w swojej wizjonerskiej, a zarazem niezwykle osobistej książce oprowadza po sześciu...