Australijskie piek³o

Ocena: 5.5 (6 g³osów)

Powie¶æ rozmachem i klimatem nieustêpuj±ca „Buntowi na Bounty”. Autor przedstawia burzliwe losy bohaterów w ogniu wojny trzydziestoletniej w czasach: kardyna³a Richelieu, Kartezjusza, Olivera Cromwella i procesów czarownic. Wiêcej, czytelnik wyruszy na morsk± wyprawê pe³n± podstêpów, szaleñczej odwagi, honoru i… mi³o¶ci. Wszystko w otoczeniu nieskrêpowanej przygody: l±dowych batalii, morskich bitew i wypraw w g³±b Czarnego L±du.
„Australijskie piek³o” to napisana z rozmachem epicka opowie¶æ o zdradach, namiêtno¶ciach i walce o przywództwo. bookhunter.pl
Klimatyczna, wci±gaj±ca w ¶wiat siedemnastowiecznych marynarzy opowie¶æ pe³na zaskakuj±cych wydarzeñ i niesamowicie szczegó³owych opisów. nakanapie.pl
Czas zatopiæ siê w tej historii i poczekaæ, co morze wyrzuci na brzeg: bohaterskie czyny czy gorycz pora¿ki? „Australijskie piek³o” ma dla ka¿dego inne oblicze. du¿eka.pl
„Australijskie piek³o” to marynistyczny maria¿ historii z literatur±, popkulturalny ewenement podsycany bryz± ludzkiej niedoli. Polecam! sztukater.pl

Informacje dodatkowe o Australijskie piek³o:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2021-02-14
Jêzyk orygina³u: polski

wiêcej

Kup ksi±¿kê Australijskie piek³o

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Australijskie piek³o - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2021-02-13, Ocena: 6, Przeczyta³am,

Na wstêpie chcia³am zaznaczyæ, ¿e autor wydaj±c t± ksi±¿kê wykona³ kawa³ morderczej pracy. Tutaj wszystko zosta³o dopiête na ostatni guzik. Ok³adka mega wci±gaj±ca, daj±ca nam prze¶wiadczenie o przygodach bohaterów. Wnêtrze, chyba nie czyta³am ³adniejszej wersji tak bestialskiego dzie³a:-) Ka¿da strona jest niczym tajemnicza mapa, która zabiera nas do czasów kardyna³a Richelieu, Kartezjusza, Oliviera Cromwella i czarownic, które nie by³y mile widziane przez ludno¶æ. Tutaj czasy maj± swoje prawa i w³asny styl jêzykowy. Z natchnieniem wczytywa³am siê w tak zmienny, w zale¿no¶ci od postaci, styl jêzykowy, który autor opanowa³ do perfekcji. Postacie bardzo okrutne, ¿yj±ce w zgodzie ze swoj± wiar±, lub przeciw niej. O jak ja siê cieszy³am, ¿e nie istnia³am w tamtych czasach, gdzie za nic istnia³a kobieca godno¶æ. Choroby, które nieporadnie leczone prowadzi³y do ¶mierci. W¶ciek³o¶æ na drugiego cz³owieka i bezwzglêdno¶æ w sposobie jego zgonu. Rado¶æ, kiedy podczas mordu gas³o ¿ycie, a pañstwo zostawa³o uwolnione od zbêdnych dusz. Nakazy, które kilkakrotnie z³amane prowadzi³y do wyklêcia z rodu. Ile¿ nienawi¶ci by³o w tych ludziach, którzy rz±dni zemsty sami wymierzali sprawiedliwo¶æ...
Opis dziewiczego rejsu by³ dla mnie obezw³adniaj±cy! Te opis nowiutkiego statku, a¿ czu³am po opuszki palców zapach drewna i t± czysto¶æ i ¶wie¿o¶æ. Ten zachwyt, kiedy móg³ wzbiæ siê na ³ono natury i wyruszyæ w pierwsz± podró¿ ¿ycia. A zaznaczam, ¿e bohaterowie s± tutaj prawdziwi, ¿yj±cy na progach historii. Mo¿e dlatego z takim przejêciem zag³êbia³am siê w ka¿d± ze stron, kiedy kontrola statku zosta³a przerwana.
Kochani, nie chcê wam zdradzaæ wszystkich szczegó³ów, gdy¿ to, co najwa¿niejsze zosta³o zawarte na ostatniej stronie ksi±¿ki w opisie. Wojna trzydziestoletnia by³a najbardziej tragiczn± w skutkach. Zginê³o tak wielu ludzi, a¿ normalny cz³owiek nie jest w stanie sobie tego wyobraziæ. Polecam wam t± powie¶æ, choæby po to by zg³êbiæ wiedzê historyczn± wykonan± w formie powie¶ci. Za¶wiadczam, ¿e nikt nie bêdzie siê tutaj nudzi³.

Avatar u¿ytkownika - Czytamduszkiem
Czytamduszkiem
Przeczytane:2022-07-23, Ocena: 4, Przeczyta³em,

Na „Australijskie piek³o” Rados³awa Lewandowskiego skusi³o mnie t³o historyczne jego powie¶ci. I choæ jestem mi³o¶niczk± dziejów dawnych, to akurat nie tê cechê uwa¿am za najwiêkszy atut ksi±¿ki.

„Australijskie piek³o” opowiada o wyprawie Batavii, statku nale¿±cego do Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, który na prze³omie lat 1628/1629 wyruszy³ w swój dziewiczy rejs na Jawê. Niestety nigdy tam nie przybi³, poniewa¿ w wyniku knowañ niektórych cz³onków za³ogi zboczy³ z kursu i tak nieszczê¶liwie osiad³ na rafie niedaleko zachodnich wybrze¿y Australii, ¿e w nied³ugim czasie zaton±³, a wraz z nim jego drogocenny ³adunek. Du¿a czê¶æ za³ogi i pasa¿erów, w tym kobiety i dzieci, ewakuowa³a siê na pobliskie wyspy. Inna czê¶æ, po bezowocnych poszukiwaniach na archipelagu wody pitnej, zdecydowa³a siê pop³yn±æ na szalupie ratunkowej po pomoc. Zanim jednak dotarli do cywilizacji i wrócili ze wsparciem, w¶ród rozbitków na wyspie na czo³o wysun±³ siê samozwañczy wata¿ka, skrzykn±³ podleg³± mu bandê i obwo³a³ siê admira³em, a nastêpnie terroryzowa³ i niewoli³ pozosta³ych przy ¿yciu, wszelkie objawy nawet drobnego niepos³uszeñstwa karz±c ¶mierci±. Niewielu uda³o siê przetrwaæ. Chyba ¿adna wyobra¼nia nie jest w stanie wymy¶liæ tego, czym uczestników wyprawy zszokowa³o ¿ycie. Tak mo¿na by podsumowaæ ca³o¶æ wydarzeñ. Niestety, podró¿ do Nowego ¦wiata, zamiast okazaæ siê bajk±, przynios³a ze sob± ohydê dobrze sprawdzon± ju¿ na Starym Kontynencie.

Mo¿e zacznê od plusów. Rados³aw Lewandowski ma ¶wietne wyczucie s³owa. Jego bohaterowie pos³uguj± siê soczystym jêzykiem, miejscami stylizowanym na starszy, ale jakby wy³o¿onym wspó³czesn± podszewk±, a szorstkie mêskie rozmowy poprzerastane s± marynarskimi epitetami. Niech „obwis³e cycki meduz” pos³u¿± tu za drobny przyk³ad. Ca³o¶æ jednak nie przybiera wulgarnego wyd¼wiêku, a wrêcz przeciwnie jest energicznie krzepka i wpisuje siê w potrzebê chwili. Nie brak te¿ chwytliwych wywodów na temat religii i choæ to zaledwie XVII w. Lewandowski pozwoli³ spojrzeæ swoim bohaterom na wiele kwestii dotycz±cych wiary w zadziwiaj±co aktualny sposób.

Nie inaczej dzieje siê z opisami. Zarówno batalistyczne oblê¿enie Grolle, jak i bitwa morska z hiszpañskim galeonem, a tak¿e miêdzywyspiarskie potyczki wypadaj± bardzo naturalnie kompozycyjnie. Wydarzenia widzimy nad wyraz dok³adnie, dudni± huki wystrza³ów, zapach dusz±cego prochu dra¿ni nam nozdrza i niemal uchylamy siê od razów, które za chwilê spadn± na nasz± g³owê, o ile w porê nie zareagujemy. Na l±dzie czy na oceanie Lewandowski potrafi daæ odpór wrogowi w sposób zdecydowany i plastyczny.

Ponadto „Australijskiemu piek³u” Lewandowski nie posk±pi³ ilo¶ci wydarzeñ, czytelnik nie bêdzie móg³ wiêc narzekaæ na mnogo¶æ scen, tym bardziej ¿e autor upodoba³ sobie czynami, a nie s³owami charakteryzowaæ swoich bohaterów. Tych te¿ tu nie brakuje. Momentami niemal prawie siê w nich gubi³am. ¯aden z g³ównych uczestników wyprawy charakterologicznie nie wypada blado. Mog± to byæ typki spod ciemnej gwiazdy, mog± nie wzbudzaæ sympatii, a szaleñstwo niektórych odstraszaæ, ale braku wyrazisto¶ci nie mo¿na im zarzuciæ.

Oprawa graficzna równie¿ zas³uguje na pochwa³ê. Stylizowana mapa z tras± rejsu, czcionka o lekko kaligraficznym kroju jakby tyle co wysz³a spod gêsiego pióra oraz delikatna apla z przebijaj±cymi siê fragmentami kartografii rozbudzaj± wyobra¼niê, zanim jeszcze zd±¿ymy zatopiæ siê w narracjê na dobre.

Do czego wiêc siê doczepiê? A no, po pierwsze do tego t³a historycznego, które mnie skusi³o. Niby jest, ale liczy³am na wiêcej. Samo uplasowanie akcji w przesz³o¶ci i oparcie powie¶ci na prawdziwym wydarzeniu historycznym, to nieco za ma³o bym mog³a powiedzieæ, ¿e mój apetyt na dziejowe detale zostanie zaspokojony. Wprawdzie Lewandowski do³o¿y³ na zakoñczenie rozdzia³ o geopolityce, jednak to trochê tak jakby z sernika powyci±gaæ rodzynki i je¶æ je osobno.

Druga rzecz, której mi by³o ma³o, to spoiwo. Jak wspomina³am, Lewandowski nie posk±pi³ na ilo¶ci scen, na ilo¶ci bohaterów, wydarzeñ te¿ jest tu naprawdê sporo. Byæ mo¿e tak mocno skupi³ siê na pierwszym planie, na tym, co najwa¿niejsze, ¿e nieco mniej na¶wietli³ osnowê? Nie umia³am dopatrzyæ siê miêdzy scenami wype³niacza, emocjonalnego spoiwa, porz±dnego podk³adu intrygi i mo¿e przez to nie potrafi³am wychwyciæ napiêcia, które powinno przecie¿ ¶ciskaæ mi ¿o³±dek wraz z rozwojem akcji.

Bohaterowie „Australijskiego piek³a” to niew±tpliwie postaci z krwi i ko¶ci, sprawiaj±cy wra¿enie autentycznych. Jednak Lewandowski, daj±c im solidn± cielesn± obudowê, jednocze¶nie nie zajrza³ im zbyt dok³adnie pod skórê. Tylko czasami i tylko na chwilê majstruje w ich wnêtrzu. Za ma³o mi by³o ich emocji i wewnêtrznych przemy¶leñ. Gdy tylko autor zahacza³ o ich ¶wiat duchowy, równie szybko zaraz robi³ krok wstecz. A my¶lê, ¿e w tym obszarze Lewandowski mia³by równie wiele istotnych kwestii do powiedzenia, jak w pozosta³ych. To¿ dopiero mog³aby nas ogarn±æ trwoga, gdyby¶my poznali my¶li zdeprawowanego Kornelisza (pomyleñca, który obwo³a³ siê niepodzielnym w³adc± wyspy  i  uosabia XVII-wieczn± wersjê psychopaty terrorysty).

Mimo pewnego niedosytu podczas lektury mogê chyba podsumowaæ, ¿e Rados³aw Lewandowski podj±³ wyzwanie stworzenia z „Australijskiego piek³a” swoistego marynistycznego widowiska. Na sztormow± próbê wystawi³ w nim nie tyle statek (zatopione kufry ze z³otem i inne cenne precjoza warte by³y fortunê), co przede wszystkim samych bohaterów, którzy w diabelskiej wyprawie stracili umiar, cze¶æ, honor, a inni nawet ¿ycie. Los sobie bezceremonialnie zakpi³ z ich wyobra¿eñ o sobie, a ka¿±c im po¶wiêciæ szczytne idea³y, nie da³ nic na os³odê, bo przecie¿ wybór miêdzy z³ym a gorszym to z za³o¿enia alternatywa tragiczna.

Jako ciekawostkê powiem jeszcze, ¿e „Australijskie piek³o” Rados³awa Lewandowskiego zdoby³o g³ówn± nagrodê w pi±tej edycji konkursu literackiego „Brakuj±ca Litera”.

Avatar u¿ytkownika - Alicja_S
Alicja_S
Przeczytane:2021-10-23, Ocena: 6, Przeczyta³am,

Prawdziwy marynarz za rozcieñczony wod± gin odda bowiem i w³asne serce. Za nierozcieñczony do³o¿y kolejne wyrwane z piersi drugiego.
Australijskie piek³o Rados³awa Lewandowskiego opowiada historiê statku Batavia, który w XVII wieku wyruszy³ w stronê Jawy. Niestety w wyniku knowañ kapitana Adriana Jakobsza oraz pomocnika chirurga Jeronima Kornelisza statek rozbi³ siê na rafie w pobli¿u Australii. Warto tutaj nadmieniæ, ¿e historia opisana w ksi±¿ce mia³a miejsce naprawdê.

Na samym pocz±tku zapoznajemy siê z ¿yciorysem aptekarza Jeronima Kornelisza. W ch³opaku od pocz±tku siedzi jakie¶ z³o. Pierwsze morderstwo pope³nia ju¿ w m³odo¶ci, jednak uwielbienie do zbrodni pojawia siê u niego pó¼niej, gdy umiera jego jedyne dziecko. Z braku ¶rodków do ¿ycia i ze strachu przed inkwizycj± Jeronim zaci±ga siê na Bataviê jako pomocnik chirurga. Szybko zaczyna namawiaæ kapitana do buntu, w celu przejêcia ca³kowitej w³adzy nad statkiem. Kiedy rozbijaj± siê na rafie, zaczyna terroryzowaæ innych rozbitków.

Drugim z bohaterów, których mo¿emy lepiej poznaæ, jest szeregowy Wiebbe Hayes, który za zas³ugi w bitwie zostaje awansowany na kaprala i przydzielony na Bataviê. Wiebbe jest dobrym cz³owiekiem, jednak chêæ zemsty na wierzycielach rodziny oraz pragnienie zdobycia maj±tku pchaj± go w stronê z³a. W pewnym momencie bêdzie musia³ wybraæ komu wierzyæ i, po jakiej stronie siê opowiedzieæ.

Ksi±¿ka napisana jest jak dziennik opisuj±cy wydarzenia dzieñ po dniu. Mamy w niej du¿o suchych faktów, jednak nie jest ona pozbawiona emocji. Pe³no jest w niej opisów z³o¶ci, nienawi¶ci i pragnienia zemsty. Mamy opisy gwa³tów, pijañstwa, przypadkowych ¶mierci oraz okrutnych mordów. Wszystko to czyta siê z przera¿eniem lub z obrzydzeniem, ale nigdy z obojêtno¶ci±. Na szczê¶cie w ksi±¿ce jest te¿ miejsce na kilka l¿ejszych momentów oraz odrobinê mi³o¶ci.

Chêtnie obejrza³abym adaptacjê tej ksi±¿ki, lecz za ¿adne skarby ¶wiata nie chcia³abym znale¼æ siê na pok³adzie Batavii.

Muszê przyznaæ, ¿e Australijskie piek³o jest jedn± z niewielu ksi±¿ek, których nie by³am w stanie przeczytaæ jednym tchem. Nie chcia³am siê identyfikowaæ z ¿adnym z bohaterów, jednak byli tacy, którym ¿yczy³am ¶mierci! Atmosfera powie¶ci jest tak gêsta, ¿e ba³am siê czasami przej¶æ dalej. Nie chodzi tutaj o momenty przera¿aj±ce, ale raczej o ciê¿kie prze¿ycia bohaterów. Z ka¿d± stron± przybli¿ali¶my siê do katastrofy i da³o siê to wyczuæ. Czêsto my¶la³am o tym, ¿e zaraz stanie siê co¶ strasznego. Wtedy specjalnie robi³am przerwê w czytaniu, aby odwlec ten moment. Nie zdarza mi siê to czêsto, wiêc podziwiam autora, ¿e uda³o mu tak mocno wp³yn±æ na moje emocje.

Na koñcu ksi±¿ki autor zamie¶ci³ streszczenie prawdziwej historii statku oraz wypisa³ pozycje, z których korzysta³, pisz±c Australijskie piek³o. Je¶li zainteresowa³y was dzieje feralnego rejsu, to koniecznie sprawd¼cie przedstawione tam ¼ród³a. Jako ciekawostkê dodam jeszcze, ¿e kartki powie¶ci nie s± zupe³nie bia³e. Na ka¿dej stronie znajduj± siê przepiêkne szkice, które wspaniale dodaj± klimatu.

Ksi±¿kê Australijskie piek³o Rados³awa Lewandowskiego porównuje siê czasem do Buntu na Bounty oraz do W³adcy much, faktycznie co¶ w tym jest. Statek, wyspa, bunt, próba prze¿ycia oraz zezwierzêcenie ludzi. Je¶li lubicie prawdziwe historie i powie¶ci awanturniczo-przygodowe, przeczytajcie tê ksi±¿kê koniecznie. Tylko pamiêtajcie, ¿e nie bêdzie to spokojny rejs. Spodziewajcie siê prawdziwej przeprawy przez piek³o razem z pasa¿erami Batavii.

Avatar u¿ytkownika - blondeside
blondeside
Przeczytane:2021-02-23, Ocena: 6, Przeczyta³em,

Dajcie siê porwaæ przygodzie i razem ze mn± wkroczcie na pok³ad Batavii. Ale ostrzegam! To nie bêdzie bezpieczna wyprawa. Czy skazani na wiele miesiêcy niewygody i nieprzychylne fale dobijemy szczê¶liwie do celu...?

Gotowi? P³yniemy!

Na pocz±tek cofnijmy siê w czasie do XVII wieku, gdzie nowy i piêkny okrêt zwany Batavia mia³ wyruszyæ w swój pierwszy rejs. Czy to nie brzmi ekscytuj±co?
Na jego pok³adzie, przygotowani do wielomiesiecznej podró¿y pasa¿erowie. A w¶ród pierwszy po Bogu - czyli kapitan statku Adrian Jakobsz.
Na pok³adzie zabraknie damskiego towarzystwa, bowiem m.in. piêkna Lukrecja van der Mylen wraz ze swoj± s³u¿±c± udaje siê w rejs, aby dostaæ siê do swojego mê¿a. Jednak na Batavii znajduje siê kto¶ jeszcze. Diabe³ wcielony pod postaci± Jeronima Kornelisza. Cz³owiek ten, jako pomocnik chirurga wyruszy³ w podró¿. A jego przesz³o¶æ, któr± poznamy na pocz±tku raczej nie wzbudzi sympatii. To tyle je¶li chodzi o dobre wie¶ci...
...rejs ten by³ skazany na pora¿kê. Dojdzie do katastrofy, która zapocz±tkuje prawdziwe piek³o.
Jak wiele cz³owiek jest w stanie zrobiæ, aby przetrwaæ? Komu mo¿na zaufaæ, a kto jest gotowy zdradziæ?
Gwa³ty, morderstwa, podstêp, g³ód, zdrada... Jest te¿ mi³o¶æ, a ta z kolei bywa fa³szywa...
"Australijskie piek³o" to osnuta na faktach powie¶æ, dla której t³o stanowi³y wydarzenia zwi±zane z dziewiczym rejsem holenderskiego statku.
Autor, serwuje nam prawdziw± ucztê historyczn±, bowiem bohaterami jego ksi±¿ki s± równie¿ postaci z przesz³o¶ci, cz³onkowie za³ogi, których dane uda³o mu siê znale¼æ m. in. wspomniany ju¿ Jeronimus Cornelisz, Lucretia van der Mylen czy Adriaen Jacobsz.
Na koñcu ksi±¿ki znajduje siê dodatek w postaci t³a historycznego, co stanowi idealne uzupe³nienie dla tej historii i ciekaw± gar¶æ faktów, o jakich zapewne niewielu s³ysza³o.
Mia³am okazjê poznaæ ju¿ styl autora, który z reszt± przypad³ mi do gustu. Tak wiêc jego najnowsz± powie¶æ czyta³am z przyjemno¶ci±. Historia, jak± rozpoczyna siê ksi±¿ka, porywa nas bez pamiêci. A od momentu wp³yniêcia Batavii, gwarantujê, ¿e nie od³o¿ymy lektury dopóki nie dowiemy siê jak ta wyprawa siê skoñczy. Dzieje siê wiele, a jedno wydarzenie napêdza kolejne. Trudne warunki sprawiaj±, ¿e nasi bohaterowie podejmuj± ryzykowne, odwa¿ne a czasem wrêcz szalone decyzjê. Do czego s± w stanie siê posun±æ? ¦wietnie przedstawiony charakter cz³owieka, a dok³adnie to jak ulega on zmianie w zale¿no¶ci od tego, na co jeste¶my skazani, nara¿eni. Rados³aw Lewandowski niesamowicie ukaza³ nam, czym w istocie jest wola ¿ycia w cz³owieku, a przyk³adów znajdziemy tu co nie miara.
Powie¶æ ta jest bardzo klimatyczna. S³ownictwo i wyra¿enia zwi±zane ze statkiem, rejsem pozwalaj± nam w pe³ni przenie¶æ siê na pok³ad Batavii.
Niemal czuæ w powietrzu s³on± wodê!
Autor "Australijskiego piek³a" wykona³ naprawdê solidny kawa³ dobrej roboty, mówi±c potocznie, poniewa¿ odszukanie faktów, dat, postaci historycznych i przedstawienie nam ca³ego t³a historycznego to nie lada wyzwanie. Wielki uk³on w stronê Rados³awa Lewandowskiego.
Je¶li w krêgu Waszych zainteresowañ s± ksi±¿ki o dalekich i nie do koñca bezpiecznych wyprawach, ksi±¿ki w których bohaterowie s± naprawdê dopracowani, barwni a przede wszystkim ciekawi to ta pozycja bêdzie dla Was idealna.
Ja ze swojej strony pragnê serdecznie podziêkowaæ za zaufanie i mo¿liwo¶æ patronowania tej powie¶ci. Jestem niezwykle dumna ze taka w³a¶nie ksi±¿ka trafi³a pod moje skrzyd³a.
Czytajcie "Australijskie piek³o", z czystym sumieniem to najlepsza ksi±¿ka jak± od bardzo bardzo dawna mia³am okazjê przeczytaæ.
Za egzemplarz dziêkujê Autorowi

Avatar u¿ytkownika - Darful
Darful
Ocena: 6, Czytam,

Napiszê tak, ogólnie lubiê powie¶ci historyczne z elementami...
Na ksi±¿kê Rados³awa Lewandowskiego trafi³em pierwszy raz!
Muszê przyznaæ ¿e siê nie zawiod³em ;)
Dla mnie jest to opowie¶æ historyczn±, tak realistyczna ¿e wydaje siê oparta na faktach..

Opisana w niej historia jest niezwykle wci±gaj±ca, a przestawione fakty daj± wgl±d w to co autor chcia³ przekazaæ.
Podsumuje krótko, powie¶æ "Australijskie piek³o" czyta³em z zapartym tchem i nie mog³em siê od niej oderwaæ!

Inne ksi±¿ki autora
Wikingowie (Tom 4). Kraina Proroka
Rados³aw Lewandowski0
Ok³adka ksi±zki - Wikingowie (Tom 4). Kraina Proroka

Czwarta, fina³owa czê¶æ cyklu, spinaj±ca klamr± w±tki i losy postaci poznanych w tomach poprzednich. Znajdziemy tu dalsze dzieje Erika Erykssona - m³odego...

Wikingowie. Wilcze dziedzictwo
Rados³aw Lewandowski0
Ok³adka ksi±zki - Wikingowie. Wilcze dziedzictwo

Europa Pó³nocna, X wiek n.e. Szwedzi, Norwegowie i Duñczycy od lat  tocz± miêdzy sob± krwawe wojny o ziemiê, bogactwa i honor. T³em dla pasjonuj±cej...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa