Autobiografia

Agata Christie to autorka niezwykła. Pisała nieustannie przez ponad pół wieku. Jej powieści kryminalne, przetłumaczone na ponad sto języków, pozostają najlepiej sprzedającymi się tytułami wszech czasów, a sztuka Pułapka na myszy to najdłużej grane przedstawienie w historii teatru. Choć od śmierci królowej kryminału minęło ponad trzydzieści lat, liczba czytelników jej książek stale rośnie.

Autobiografia – opublikowana po raz pierwszy rok po śmierci autorki - ukazuje fascynujące życie Agaty Christie: dzieciństwo, młodość, dwa małżeństwa, dwie wojny światowe, rewolucję obyczajową, podróż dookoła świata, odkrycia archeologiczne na Bliskim Wschodzie... Przede wszystkim jednak to skrupulatny i zaskakująco świeży opis dojrzewania do miłości, do pisarstwa, do życia. Możemy przyjrzeć się geniuszowi autorki z bliska - porywa inteligencją, zaskakuje wyobraźnią, niezwykłym poczuciem humoru, a nade wszystko dystansem do siebie, taktem i przenikliwością spojrzenia. Na okładce anglojęzycznego wydania Autobiografii można przeczytać: "to najlepsza rzecz, jaką Christie kiedykolwiek napisała". Nie bez racji.

Informacje dodatkowe o Autobiografia :

Autobiografia - opinie o książce

Avatar użytkownika - Aneta2944
Aneta2944
Przeczytane:2022-10-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2022,

"Autobiografia" tej autorki to chyba najciekawsza autobiografia jaką czytałam w moim życiu.

Przenosimy się w zupełnie inne czasy, zupełnie inny styl życia - ale jaki piękny i wartościowy. Dla mnie osobiście część dzieciństwa nie była bardzo porywająca, a nawet momentami dłużyła mi się. Jednak mając za sobą już większy kawałek książki, zrozumiałam i doceniłam ją. Życie w pięknym domu Ashfield, było dla Agathy najpiękniejszym wspomnieniem i ostoją w późniejszych latach, dlatego było dla niej ważne tak dużo tym wydarzeniom czasu poświęcić. Kiedy przechodzimy już w dorosłe lata, ton książki znacznie się zmienia. Dostajemy mnóstwo podróży, ciekawostek o miejscach, mnóstwo Azji Wschodniej i nawet trochę archeologii - jak dla mnie genialne połączenie. Ta część książki niesamowicie mnie wciągnęła! Należy zaznaczyć, że Christie w swojej autobiografii nie trzymała się mocno chronologii ani też nie spisywała wszystkiego co mogła - zatrzymywała się na chwilach, wspomnieniach, anegdotkach, które nadały jej życiu smaczku i były ważne. Nie ma żadnego wspomnienia o jej nagłym zniknięciu - chociaż (podobno, bo mi to raczej nie wyszło), można się domyślać paru o tym faktów z lekkich sugestii od samej autorki. Niesamowicie spodobało mi się, że mamy na kartach książki, niewiele, ale jednak, do podziwiania kilka zdjęć z życia Agathy - bardzo to uczłowieczyło całą historię.

Bardzo mi się te zapiski wspomnień przeplatane życiowymi przemyśleniami w efekcie podobały! Był to idealny wstęp do reszty książek w tym pięknym wydaniu. Oczywiście parę z nich już kiedyś przeczytałam, jednak zastanawiam się, czy teraz wiedząc o Agathcie tyle ile wiem po lekturze jej autobiografii, będę w stanie więcej z jej powieści wyciągnąć, zrozumieć.

Tajemnica gwiazdkowego puddingu
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Tajemnica gwiazdkowego puddingu

,,Tajemnica gwiazdkowego puddingu" to sześć opowiadań wybranych przez autorkę i... bardzo lubianych przez czytelników bohaterów jej książek: Herkulesa...

Zbrodnia na festynie
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Zbrodnia na festynie

"Wszystko zupełnie proste i jednoznaczne. Bez komplikacji. Uduszona sznurem do suszenia bielizny. Żadnych śladów walki. Przypuszczam, że dzieciak do końca...