Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim Zoo

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-247-1383-7

Biografia, książka historyczna, a także świetny poradnik z zakresu zoologii w jednym. Książka ta opowiada fragment z życia Antoniny i Jana Żabińskich, dyrektorów warszawskiego Zoo. Fragm,ent dotyczący okresu II wojny światowej. Opowiada nie tylko historię zwykłych ludzi, ale także zwierząt. W tą całą historię, jakby wątków było mało, wplata się opowieść o Żydach ukrywanych przez Jana i Antoninę. Czytając yak naprawdę nie wiesz, który z wątków miał być najważniejszy.

Kup książkę Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim Zoo

Opinie o książce - Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim Zoo

Avatar użytkownika - be_ha
be_ha
Przeczytane:2017-05-11, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki w 2017 roku, Mam,
Średnio udany zakup na Dzień Książki. Niby ciekawa historia, ale spodziewałam się, że więcej miejsca będzie poświęcone ratowaniu Żydów, a nie opowieściom o zwierzętach. Możliwe, że komuś się spodoba, ja nigdy nie lubiłam ZOO, wycieczki szkolnej nie wspominam najlepiej, więc i książkę czytało mi się nie najlepiej.
Avatar użytkownika - Eirene
Eirene
Przeczytane:2017-04-17, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Pozycję przeczytałam dopiero po obejrzeniu filmu. Widać niestety rozbieżności i to dość istotne względem kinowego dzieła, zwłaszcza rzucające się w oczy, biorąc pod uwagę, że to historia oparta o autentyczne wydarzenia. Wracając do książki napisana jest leniwym, spokojnym stylem, który nie każdemu odpowiada i z początku trudno było mi się przez nią przebić. Później jednak z rozwojem wydarzeń, bliższym poznawaniem bohaterów, historia zaczyna być coraz bardziej wciągająca. Prosta historia o ludziach, którzy mieli na tyle serca i odwagi, że starali się ratować i życie ludzi i zwierząt, wciąż żyjąc nadzieją, na odmianę losu i szczęście w przyszłości. Szkoda, że historia ta wciąż jest mało znana, a Polacy wciąż uprawiają martyrologię, zamiast starać się doceniać takich zwykłych bohaterów. Z ciekawością sięgnę po inne pozycje dotyczące życia Antoniny i jej męża, w tym napisane przez nią samą.
Avatar użytkownika - wampirka44
wampirka44
Przeczytane:2020-08-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Książka p. Diane Ackerman przeczytałam w około tydzień. Mam mieszane uczucia co do tej książki. Nie jest źle napisana, ale moim zdaniem książka powinna zawierać więcej opisów miejsc ukrywania Żydów, wiecej o kryjówkach. A mamy rozległe opisy chsząszczy czy innych zwierząt. Plusem jest to, że są wspomnienia o Januszu Korczaku i Irenie Sendlerowej, z czego się bardzo cieszę.

Avatar użytkownika - JolaJola
JolaJola
Przeczytane:2018-09-15, Ocena: 6, Przeczytałam, Przeczytane w 2018, Z biblioteki,
Avatar użytkownika - PaniWynalazkowa
PaniWynalazkowa
Przeczytane:2018-04-27, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Azyl to nie tylko historia o warszawkim zoo i jego losach w czasie II wojny światowej, to w główniej mierze opowieść o eksterminacji Żydów, o strachu przed stratą. To prawdziwa opowieść o wielkiej odwadze i miłości do bliźnich. W powieści zawartych zostało mnóstwo historycznych ciekawostek, prawdziwych wydarzeń, a jej bohaterowie to realne osoby, z którymi państwo Żabińscy mieli do czynienia.

Avatar użytkownika - arcytwory
arcytwory
Przeczytane:2018-02-00, Ocena: 3, Przeczytałam, Przeczytane przez M., Mam,
Historia naturalna zmysłów
Diane Ackerman0
Okładka ksiązki - Historia naturalna zmysłów

"Historia naturalna zmysłów" to wspaniała literatura. Autorka za przedmiot swego eseju wzięła rzecz pozornie prostą: działanie naszych, ludzkich...

Historia naturalna miłości
Diane Ackerman0
Okładka ksiązki - Historia naturalna miłości

W swej książce autorka śledzi dzieje miłości od czasów starożytnych po najaktualniejszą współczesność; wzruszająco, ale i zabawnie, rzeczowo...

W przeciwieństwie do innych krajów Europy, gdzie za ukrywanie Żydów można było trafić do więzienia, w Polsce udzielenie Żydowi schronienia karano na miejscu śmiercią, nie tylko samego ratującego, ale i całej jego rodziny lub nawet wszystkich mieszkańców kamienicy. Za skierowane przeciwko nim akcje Niemcy potrafili wymordować całe osiedle lub miasteczko, stosując obłąkańczą zasadę odpowiedzialności zbiorowej.

Wizna
Jacek Komuda