Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim Zoo

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-247-1383-7

Biografia, książka historyczna, a także świetny poradnik z zakresu zoologii w jednym. Książka ta opowiada fragment z życia Antoniny i Jana Żabińskich, dyrektorów warszawskiego Zoo. Fragm,ent dotyczący okresu II wojny światowej. Opowiada nie tylko historię zwykłych ludzi, ale także zwierząt. W tą całą historię, jakby wątków było mało, wplata się opowieść o Żydach ukrywanych przez Jana i Antoninę. Czytając yak naprawdę nie wiesz, który z wątków miał być najważniejszy.

Kup książkę Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim Zoo

Opinie o książce - Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim Zoo

Avatar użytkownika - be_ha
be_ha
Przeczytane:2017-05-11, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam, 52 książki w 2017 roku,
Średnio udany zakup na Dzień Książki. Niby ciekawa historia, ale spodziewałam się, że więcej miejsca będzie poświęcone ratowaniu Żydów, a nie opowieściom o zwierzętach. Możliwe, że komuś się spodoba, ja nigdy nie lubiłam ZOO, wycieczki szkolnej nie wspominam najlepiej, więc i książkę czytało mi się nie najlepiej.
Avatar użytkownika - Eirene
Eirene
Przeczytane:2017-04-17, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Pozycję przeczytałam dopiero po obejrzeniu filmu. Widać niestety rozbieżności i to dość istotne względem kinowego dzieła, zwłaszcza rzucające się w oczy, biorąc pod uwagę, że to historia oparta o autentyczne wydarzenia. Wracając do książki napisana jest leniwym, spokojnym stylem, który nie każdemu odpowiada i z początku trudno było mi się przez nią przebić. Później jednak z rozwojem wydarzeń, bliższym poznawaniem bohaterów, historia zaczyna być coraz bardziej wciągająca. Prosta historia o ludziach, którzy mieli na tyle serca i odwagi, że starali się ratować i życie ludzi i zwierząt, wciąż żyjąc nadzieją, na odmianę losu i szczęście w przyszłości. Szkoda, że historia ta wciąż jest mało znana, a Polacy wciąż uprawiają martyrologię, zamiast starać się doceniać takich zwykłych bohaterów. Z ciekawością sięgnę po inne pozycje dotyczące życia Antoniny i jej męża, w tym napisane przez nią samą.
Avatar użytkownika - JolaJola
JolaJola
Przeczytane:2018-09-15, Ocena: 6, Przeczytałam, Przeczytane w 2018, Z biblioteki,
Avatar użytkownika - PaniWynalazkowa
PaniWynalazkowa
Przeczytane:2018-04-27, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Azyl to nie tylko historia o warszawkim zoo i jego losach w czasie II wojny światowej, to w główniej mierze opowieść o eksterminacji Żydów, o strachu przed stratą. To prawdziwa opowieść o wielkiej odwadze i miłości do bliźnich. W powieści zawartych zostało mnóstwo historycznych ciekawostek, prawdziwych wydarzeń, a jej bohaterowie to realne osoby, z którymi państwo Żabińscy mieli do czynienia.

Avatar użytkownika - arcytwory
arcytwory
Przeczytane:2018-02-00, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam, Przeczytane przez M.,

Jeśli idzie o zamysł, jest to naprawdę wartościowa powieść. Niestety, kiedy dochodzi do czytania, człowiek musi stawić czoła maksymalnie rozbudowanym opisom i typowo historycznemu podejściu do pisania autorki. Nie było łatwo, ale tez uważam, że mimo wszystko warto. Może czytałoby mi się ją trochę łatwiej, gdyby została napisana trochę inaczej, ale summa sumarum nie żałuję sięgnięcia po tą książkę.

Alchemia umysłu. Tajemnice i piękno naszego mózgu
Diane Ackerman0
Okładka ksiązki - Alchemia umysłu. Tajemnice i piękno naszego mózgu

Autorka, w oparciu o ścisłe naukowe dane przedstawia prawa rządzące naszym myśleniem i postępowaniem. Alchemia umysłu jednak w niczym nie przypomina innych...

Historia naturalna zmysłów
Diane Ackerman0
Okładka ksiązki - Historia naturalna zmysłów

"Historia naturalna zmysłów" to wspaniała literatura. Autorka za przedmiot swego eseju wzięła rzecz pozornie prostą: działanie naszych, ludzkich...

Czarne Miasto
I co ona ma zrobić?
Złodziejka truskawek
Joanne Harris
Złodziejka truskawek
Szpieg za miliard dolarów
David E. Hoffman
Szpieg za miliard dolarów