Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim Zoo

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-247-1383-7
Liczba stron: 296

Ocena: 4.13 (15 głosów)

Biografia, książka historyczna, a także świetny poradnik z zakresu zoologii w jednym. Książka ta opowiada fragment z życia Antoniny i Jana Żabińskich, dyrektorów warszawskiego Zoo. Fragm,ent dotyczący okresu II wojny światowej. Opowiada nie tylko historię zwykłych ludzi, ale także zwierząt. W tą całą historię, jakby wątków było mało, wplata się opowieść o Żydach ukrywanych przez Jana i Antoninę. Czytając yak naprawdę nie wiesz, który z wątków miał być najważniejszy.

Kup książkę Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim Zoo

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim Zoo

Avatar użytkownika - be_ha
be_ha
Przeczytane:2017-05-11, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki w 2017 roku, Mam,
Średnio udany zakup na Dzień Książki. Niby ciekawa historia, ale spodziewałam się, że więcej miejsca będzie poświęcone ratowaniu Żydów, a nie opowieściom o zwierzętach. Możliwe, że komuś się spodoba, ja nigdy nie lubiłam ZOO, wycieczki szkolnej nie wspominam najlepiej, więc i książkę czytało mi się nie najlepiej.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Eirene
Eirene
Przeczytane:2017-04-17, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Pozycję przeczytałam dopiero po obejrzeniu filmu. Widać niestety rozbieżności i to dość istotne względem kinowego dzieła, zwłaszcza rzucające się w oczy, biorąc pod uwagę, że to historia oparta o autentyczne wydarzenia. Wracając do książki napisana jest leniwym, spokojnym stylem, który nie każdemu odpowiada i z początku trudno było mi się przez nią przebić. Później jednak z rozwojem wydarzeń, bliższym poznawaniem bohaterów, historia zaczyna być coraz bardziej wciągająca. Prosta historia o ludziach, którzy mieli na tyle serca i odwagi, że starali się ratować i życie ludzi i zwierząt, wciąż żyjąc nadzieją, na odmianę losu i szczęście w przyszłości. Szkoda, że historia ta wciąż jest mało znana, a Polacy wciąż uprawiają martyrologię, zamiast starać się doceniać takich zwykłych bohaterów. Z ciekawością sięgnę po inne pozycje dotyczące życia Antoniny i jej męża, w tym napisane przez nią samą.
Link do opinii
Avatar użytkownika - wampirka44
wampirka44
Przeczytane:2020-08-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Książka p. Diane Ackerman przeczytałam w około tydzień. Mam mieszane uczucia co do tej książki. Nie jest źle napisana, ale moim zdaniem książka powinna zawierać więcej opisów miejsc ukrywania Żydów, wiecej o kryjówkach. A mamy rozległe opisy chsząszczy czy innych zwierząt. Plusem jest to, że są wspomnienia o Januszu Korczaku i Irenie Sendlerowej, z czego się bardzo cieszę. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - JolaJola
JolaJola
Przeczytane:2018-09-15, Ocena: 6, Przeczytałam, Przeczytane w 2018, Z biblioteki,
Avatar użytkownika - PaniWynalazkowa
PaniWynalazkowa
Przeczytane:2018-04-27, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Azyl to nie tylko historia o warszawkim zoo i jego losach w czasie II wojny światowej, to w główniej mierze opowieść o eksterminacji Żydów, o strachu przed stratą. To prawdziwa opowieść o wielkiej odwadze i miłości do bliźnich. W powieści zawartych zostało mnóstwo historycznych ciekawostek, prawdziwych wydarzeń, a jej bohaterowie to realne osoby, z którymi państwo Żabińscy mieli do czynienia.

Link do opinii
Avatar użytkownika - arcytwory
arcytwory
Przeczytane:2018-02-00, Ocena: 3, Przeczytałam, Przeczytane przez M., Mam,
Inne książki autora
Historia naturalna zmysłów
Diane Ackerman0
Okładka ksiązki - Historia naturalna zmysłów

"Historia naturalna zmysłów" to wspaniała literatura. Autorka za przedmiot swego eseju wzięła rzecz pozornie prostą: działanie naszych, ludzkich...

Historia naturalna miłości
Diane Ackerman0
Okładka ksiązki - Historia naturalna miłości

W swej książce autorka śledzi dzieje miłości od czasów starożytnych po najaktualniejszą współczesność; wzruszająco, ale i zabawnie, rzeczowo...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

W przeciwieństwie do innych krajów Europy, gdzie za ukrywanie Żydów można było trafić do więzienia, w Polsce udzielenie Żydowi schronienia karano na miejscu śmiercią, nie tylko samego ratującego, ale i całej jego rodziny lub nawet wszystkich mieszkańców kamienicy. Za skierowane przeciwko nim akcje Niemcy potrafili wymordować całe osiedle lub miasteczko, stosując obłąkańczą zasadę odpowiedzialności zbiorowej.


Więcej
Recenzje miesiąca
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Trzecia strona medalu
Dariusz Grochal
Trzecia strona medalu
Czwarta władza szóstej B
Adam Studziński;
Czwarta władza szóstej B
Drogi Edwardzie
Ann Napolitano
Drogi Edwardzie
Pokaż wszystkie recenzje