Babula Babalunga

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2015-09-21
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788323771135
Liczba stron: 48

Ocena: 5.33 (3 głosów)

Deszczowe lato nad jeziorem to dla Oli i Franka prawdziwa katastrofa. Wszystko zmienia się, gdy do willi ,,Nad Modrym Stawem", w której mieszkają dzieci, przyjeżdża tajemnicza staruszka...

Kup książkę Babula Babalunga

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Babula Babalunga

Avatar użytkownika - ejotek
ejotek
Przeczytane:2016-12-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
W starej wilii "Nad Modrym Stawem" pewna rodzina wynajmowała pokoje. Z finansami było jednak kiepsko i tata Oli, Franka i Mikołaja wyjechał do pracy za granicę. Mama zajmowała się dziećmi a Ola chodziła na dworzec autobusowy, gdzie z własnoręcznie zrobioną reklamą na kartonie zachęcała do wynajęcia kwatery właśnie u nich. I udało się! Starsza pani z ogromną ilością różnych bambetli i nietypowym słownictwem zgodziła się na zakwaterowanie nad Modrym stawem. W praktyce okazało się, że również zachowanie starowinka (która przedstawiła się jako Babula Babalunga) ma niezwykłe - pływa niezależnie od pogody (zresztą olimpijskim kraulem), łowi ryby, łapie kijanki - dzieci są nią zachwycone. Jednak co noc, mali bohaterowie są wyrywani ze snu przez hałasy. Czy to wiatr? A może Wodne Monstrum? To sprawa niemal kryminalna i dzieciaki którejś nocy wyruszają na przeszpiegi z aparatem! Co odkryją? Sama byłam zdziwiona :) Ciekawa opowieść z intrygującym odkryciem źródła tajemniczego stukania. Dziecko z zainteresowaniem śledzi losy Oli i Franka, by wraz z nimi rozwiązać zagadkę. Przy okazji finału pojawia się doskonały temat do dyskusji z dzieckiem, bowiem nie każde będzie rozumiało dlaczego miały miejsce takie wydarzenia. Został również poruszony temat emigracji w celach zarobkowych, kiedy to trzeba pozostawić rodzinę i wyjechać, by zapewnić jej lepszy byt. Jest problem "dzielenia się mamą" z młodszym rodzeństwem oraz pomocy innym. To wartościowa i zaskakująca lektura, która sprawi małym czytelnikom dużo radości. Choć myślę, że i emocji czy elementu strachu (stukanie nocne) nie zabraknie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - testolandia
testolandia
Przeczytane:2015-11-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Synek czyta,
W książeczce Babula Babalunga poznajemy rodzeństwo - Olę, Franka i Mikołaja, ich mamę oraz tajemniczą staruszkę. Dzieci mieszkają w uroczym pensjonacie Nad Modrym Stawem, który nie przynosi jednak zadowalających dochodów. Jak na złość lato jest deszczowe i turystów jest jak na lekarstwo. Dzieci się nudzą, są smutne, ale do czasu aż pojawia się u nich na kwaterze przesympatyczna turystka babula Babalunga. A co było dalej? Przeczytajcie sami. Bajka należy do 2 poziomu z serii Czytam Sobie. Mamy tutaj już 800 - 900 wyrazów złożonych z 23 głosek oraz "h". Tworzą one dłuższe i bardziej złożone zdania. Występują również elementy dialogu. W nauce czytania sylabicznego pomagają ramki z wyrazami podzielonymi na sylaby. Czcionka duża i umieszczona na białym tle. Ilustracje barwne, kolorowe, zabawne przyciągają wzrok i zachęcają do czytania tekstu.
Link do opinii

Babula Babalunga przyjeżdża na wakacje do starej willi „Nad Mokrym Stawem”, która była… markotna. Dom płakał. Ola i Franek wraz z mamą utrzymują się z turystyki.

Stuk, puk! Stuk, puk! Kroki. Co to znowu? Wodne Monstrum? Upiory z lasu? Pan Stuk? (s. 29)

Odkąd zatrzymała się tu Babula Babalunga dzieją się różne dziwne rzeczy. Sprawa wygląda prawie na kryminalną. Dzieciaki bawią się w detektywów, na własną rękę próbują rozwikłać zagadkę nocnych odgłosów.

Czytanie ułatwiają przyjazna dla oka czcionka oraz odpowiednia ilość tekstu na stronie. Kolorowe ilustracje dobrze obrazują i uzupełniają treść. Nagrodą za samodzielne przeczytanie książeczki są dla dziecka dyplom i tematyczne naklejki.

Link do opinii
Inne książki autora
Wyprawa Kon-Tiki. Czytam sobie. Poziom 2
Joanna Jagiełło0
Okładka ksiązki - Wyprawa Kon-Tiki. Czytam sobie. Poziom 2

,,A oto tratwa Kon-Tiki. Zbudowana jak 1500 lat temu. Ta sama metoda i te same materiały. Bez metalu, plastiku, drutu, wiertarki. Kadłub z drewna balsa...

Urodziny
Joanna Jagiełło0
Okładka ksiązki - Urodziny

Na urodziny Majka zaprosiła prawie całą klasę. Prawie, bo przy rozdawaniu zaproszeń świadomie pominęła Jessikę, Grubego i Morusa. Co za okropna sytuacja...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
W głębi lasu
Harlan Coben
W głębi lasu
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Małgorzata Czerwińska-Buczek
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Letnie marzenie
Cathy Cassidy;
Letnie marzenie
Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka
Aleksandra Struska-Musiał;
Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka
Pokaż wszystkie recenzje