Wielka podróż. Syrenki z Koralowego Zakątka. Tom 2

Seria ,,Syrenki z Koralowego Zakątka" przeznaczona jest dla dzieci, które zaczynają swoją przygodę z płynnym czytaniem. Na końcu każdego tomu znajdują się pytania pomocnicze sprawdzające czytanie ze zrozumieniem.

Kończy się rok szkolny i wkrótce zaczną się wakacje. W tym roku Liwia, Błękitka oraz Arleta mają odwiedzić babcię Ondinę i dziadka Filipa w letnisku przy Granatowej Cieśninie. Siostry spędzą miło czas, a przy okazji obejrzą występ mamy na Wielkim Letnim Festiwalu Muzycznym. Syrenki cieszą się z wakacji, ale... przecież miały płynąć gdzie indziej, aby odszukać zaginionych podróżników, dziadka Amira i babcię Cirię!

Czy siostry pójdą za radami rodziców, czy zaufają przepowiedni? Czy uda im się odnaleźć dziadków?

Magiczna historia o relacjach rodzinnych, słuchaniu swojej intuicji oraz byciu prawdziwym bohaterem.

Informacje dodatkowe o Wielka podróż. Syrenki z Koralowego Zakątka. Tom 2:

Wielka podróż. Syrenki z Koralowego Zakątka. Tom 2 - opinie o książce

Avatar użytkownika - asiaczytasia
asiaczytasia
Przeczytane:2024-02-22, Ocena: 4, Przeczytałam,

W pierwszej części cyklu „Syrenki z Koralowego Zakątka” Joanna Jagiełło zasygnalizowała pewien problem, który był zapowiedzią kontynuacji przygód syrenek. We wróżbie babci Ondiny perły pokazały symbol niewoli, kiedy padło pytanie o los babci Cirii i dziadka Amira. Przypadek? Brednie? A może faktycznie są oni w niebezpieczeństwie? Syrenki będą miały okazję przekonać się. Wybierają się na wakacje do Perlistej Zatoki, gdzie już tylko „rzut beretem” do miejsca, w którym ostatnio widziano babcię i dziadka.

„Wielka podróż” czyli drugi tom cyklu „Syrenki z Koralowego Zakątka” ma charakter przygodowo-miłosny. Dzielna Błękitka i jej brat Bubu szukają wskazówek, które mają pomóc w odnalezieniu babci i dziadka, a także opracowują plan ich uratowania. Będą musieli zmierzyć się z mrocznym tyranem, a „sprawcą” całego zamieszania będzie zauroczenie.

Jeżeli miałabym porównać „Wielkie marzenia” i „Wielką podróż” to akcja drugiego tomu jest zdecydowanie bardziej dynamiczna i niebezpieczna. Powieść delikatnie zahacza o dziecięcy kryminał, bo bohaterowie muszą rozwikłać zagadkę zaginięcia bliskich. Samo zakończenie średnio mi się podoba. Abstrahując od miłości damsko-męskiej, która chyba jeszcze nie jest aż tak pasjonująca dla docelowej grupy czytelników, przyczepię się, że autorka nie wykorzystała potencjału antagonisty. Trochę zostawiła go samemu sobie, nie pozwoliła mu przejść metamorfozy, nie wyciągnęła wniosków z jego postępowania. Zamyka temat dialogiem między siostrami i słowami jednej z nich: „Nie uratujesz całego świata, sama słyszałaś. Mogłabyś pomóc Wadimirowi tylko wtedy, gdyby on sam chciał się zmienić”[1] Święta prawda. Jednak oczekiwałam jakiegoś pomysłowego zamknięcia głównego wątku książki.

Jak już się czepiam dodam jeszcze, że – w moim odczuciu – jest w tych książkach za dużo bohaterów. Rodzina syrenek to rodzice, 3 siostry i brat. Dochodzi do tego czwórka dziadków i dalszoplanowe postacie. Nie wszyscy są istotni dla fabuły. Chociażby taki Amando – sympatia Liwii, która była główną bohaterką pierwszego tomu. Po co jest ta postać? Nie mam pojęcia.

Podczas czytania pierwszego tomu byłam trochę zagubiona w wodnym świecie wykreowanym przez Joannę Jagiełło. Tym razem było dużo lepiej, chociaż autorce zdarzało się „zagiąć” mnie jakąś dziwną nazwą. Cóż, człowiek uczy się przez całe życie.

Jak wiecie, nie jestem wielką fanką miłosnych wątków i zauważyłam, że mojej córki też one nie zainteresowały. Pierwszy tom „Syrenek z Koralowego Zakątka” wysłuchała z ogromną ciekawością, w przypadku kontynuacji czegoś jej zabrakło. Coś sprawiło, że ciężko było jej śledzić akcję.

[1] Joanna Jagiełło, „Wielka podróż”, wyd. Świetlik, Białystok 2023, s. 123.

Nasze ulubione, syrenkowe rodzeńwo wybiera się na wspaniałe wakacje, do najpiękniejszego miejsca w oceanie, czyli do Perlistej Zatoki. Spędzą czas w jednym z najlepszych hoteli w towarzystwie swoich dziadków - Ondiny i Filipa.

Zapowiadają się wspaniałe wakacje, pełne odpoczynku i ciekawych atrakcji...

Nic bardziej mylnego!

Błękitka ma przeczucie, że drudzy dziadkowie wpadli w wielkie tarapaty. Listy, które przysyłają „brzmią” bardzo dziwne i to najbardziej niepokoi naszą syrenkę. Jej zdanie podziela Erwin i wkrótce razem odkryją zaszyfrowane wiadomości, które dziadek Amir i babcia Ciria, umieścili w listach, pisanych najwyraźniej pod przymusem.

Młodzi detektywi szybko dochodzą do ważnych faktów: dziadkowie są przetrzymywani przez Wadimira, który stworzył złowrogą armię meduz i ma marzenia o powiększeniu swego terytorium.

Czy Błękitka i Erwin uratują dziadków?

Jaką rolę w całej historii odegrają naszyjniki z pereł?

Kim właściwie jest Wadimir?

Akcja płynie niczym najszybszy prąd oceaniczny, pytania piętrzą się jak fale podczas sztormu, ale nasi bohaterowie dzielnie płynną do przodu. Wspaniała historia, którą czyta się jednym tchem. Opowieść o słuchaniu intuicji i niezwykłej odwadze z pięknymi, kolorowymi ilustracjami, które idealnie obrazują tekst.

Autorka cudownie ukazała siłę rodzinnych więzi i efekty współpracy młodych syren, które płyną z zaufania, miłości i odwagi. Książka będzie idealna do samodzielnego czytania dla dzieci, które rozpoczynają swoją czytelniczą przygodę.

Bardzo polecam💛🧜‍♀️

Avatar użytkownika - marzenakostun
marzenakostun
Przeczytane:2023-09-10,

Syrenki z Koralowego Zakątka. Wielka podróż" Joanny Jagiełło to drugi tom o przygodach rodzeństwa syren .
Tym razem syreny wyjeżdżają wraz z dziadkami na wakacje na Rajską Lugunę.
Błękitce nie daje spokoju wróżba babci Ondine, według której jej drudzy dziadkowie mogą być w niewoli. Co prawda ciągle otrzymują od nich listy z Rajskiej Laguny , ale syrena ma złe przeczucia. Wszyscy uważają, że wróżba to bzdura . Tylko Bubu podziela wątpliwości siostry . Razem postanawiają odszukać dziadków. Czy ich przypuszczenia były słuszne ? Sprawdźcie koniecznie 😊

Muszę przyznać, że ta część była jeszcze lepsza niż pierwsza. Wątek detektywistyczny, zaszyfrowane wiadomości dodatkowo uatrakcyjniły fabułę. To była naprawdę niezwykła przygoda.

Babula Babalunga
Joanna Jagiełło0
Okładka ksiązki - Babula Babalunga

Deszczowe lato nad jeziorem to dla Oli i Franka prawdziwa katastrofa. Wszystko zmienia się, gdy do willi ,,Nad Modrym Stawem", w której mieszkają...

Obfitość
Joanna Jagiełło0
Okładka ksiązki - Obfitość

Świat oferuje tyle możliwości, trzeba tylko chcieć je dostrzec! Poznajcie Kornelię, małą dziewczynkę, która w swoim pokoju ma mnóstwo zabawek i książek...