Quantcast

Bachur. Historia rodziny von R.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2022-01-26
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788308074800
Liczba stron: 312
Język oryginału: polski

Ocena: 5 (3 głosów)

Rok 1939. W posiadłości Lahmberg toczy się spokojne i dostatnie życie rodziny von Ritthoff. Wkrótce sielankę, gdzie jedynym problemem wydawał się brak potomka, zburzy wojenna zawierucha. W samym środku piekła Odette von Ritthoff podejmuje decyzje, które odcisną piętno na kolejnych pokoleniach.

Kilkadziesiąt lat po wojnie Gerd von Ritthoff wyrusza w podróż do Polski, by poznać miejsce swoich narodzin. Towarzyszy mu młoda tłumaczka Iwona, a ich znajomość szybko przeradza się w intymną zażyłość. Odkrywanie rodzinnych tajemnic nie pomaga poznać prawdy o sobie samych, a historyczne uwarunkowania, uprzedzenia i kompleksy odżywają.

,,Bachur" to rozgrywająca się na precyzyjnie odtworzonym tle dawnych Prus Wschodnich (obecnych Mazur) poruszająca i pełna emocji opowieść. Anna Klara Majewska zadaje pytania o narodową tożsamość, pokoleniowe różnice, dojrzałość i uczciwość oraz cenę, jaką trzeba zapłacić za kłamstwo.

Tagi: World War Two period (c 1939 to c 1945) bóg

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Bachur. Historia rodziny von R.

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Bachur. Historia rodziny von R.

Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2022-04-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Kiedy do tłumaczki Iwony pisze Vero, który chce odzyskać pamiętnik swojej babki Odette, kobieta musi zmierzyć się z przeszłością. Vero jest synem Gerda, Niemca, który na początku lat 90. przyjechał do Polski, aby poznać miejsce swoich narodzin. Iwonę i Gerda połączyło uczucie, z którego kobieta nigdy się nie wyplątała. Jednak będzie musiała zmierzyć się z przeszłością, ponieważ tak jak przed ćwierć wieku Gerdowi, tak teraz jego synowi pokaże rodzinne Mazury. Akcja powieści dzieje się na trzech płaszczyznach. Losy Iwony poznajemy na zmianę z losami Odette, która pozostawiła pamiętnik. Dowiadujemy się więc, jak toczyły się losy rodziny von Ritthoff podczas II wojny światowej. Wszystko spowijają tajemnice i kłamstwa, w które wikła się zarówno Odette, jak i Iwona. "Bachur" to pełna emocji książka, od której trudno się oderwać. 

Link do opinii

"Bachur. Historia rodziny von R." Anny Klary Majewskiej jest powieścią, której akcja dzieje się wielotorowo. Dzięki zapiskom w pamiętniku zostajemy przeniesieni do lat drugiej wojny światowej, następnie dzięki wspomnieniom Iwony wracamy do lat późniejszych, gdy wojna się już skończyła, a jeden z jej bohaterów, który urodził się podczas jej trwania wraca w miejsce swego narodzenia, gdzie spotyka go wiele niespodziewanego. To nie koniec wędrówki w czasie, gdyż dalsze pokolenia również chcą uzyskać odpowiedzi na dręczące ich pytania. 

Fabuła powieści jej ciekawa, wzbudza zainteresowanie czytelnika, aczkolwiek jest mocno przewidywalna i mogę śmiało napisać, że w swoich przypuszczeniach nie pomyliłam się ani razu. Niemniej jednak wciągnęła mnie i wzbudziła wiele emocji. Uwielbiam wszelkie powieści z tajemnicą rodzinną w tle, gdzie prawda wypływa powoli na wierzch. Gdy pochłaniam lektury, często ich bohaterowie wzbudzają we mnie sympatię lub wręcz coś zupełnie odwrotnego, a mianowicie negatywne emocje. W tym przypadku miałam totalny mętlik, moje postrzeganie ich było zmienne. 

Pomimo tego, że jak już wcześniej napisałam, akcja książki była dla mnie przewidywalna, to jednak samo jej zakończenie mnie mocno zaskoczyło - tego się nie spodziewałam. 

Nie wiem, czy gdyby ktoś zapytał się mnie, czy polecam tę powieść, mogłabym śmiało to zrobić. Mam mieszane odczucia co do niej. Z jednej strony uważam, że fabuła jest interesująca i wzbudza ciekawość, a z drugiej budzi we mnie jakiś nieznajomy mi niepokój, jakby podczas jej pochłaniania coś nieodgadnionego mnie męczyło. 

biblioteczkamoni.blogspot.com

Link do opinii
Inne książki autora
Melanżeria
Anna Klara Majewska0
Okładka ksiązki - Melanżeria

Nowa powieść autorki bestsellerowych książek ,,Rok na Majorce" i ,,Powrót na Majorkę" W Warszawie lat 90 krzyżują się drogi trojga młodych ludzi...

Majorka na końcu świata
Anna Klara Majewska0
Okładka ksiązki - Majorka na końcu świata

Życie nawet pod majorkańskim słońcem bywa równie piękne, co nieznośne. Bestsellerowa seria o powrotach pod majorkańskie niebo. Magda znowu zbliża...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

I jedno mnie martwi szczególnie - nie zdążyłam nacieszyć się tym, co miałam. Nie, nie chodzi o to, że szczęście trwało krótko, tylko że, gdy było, nie potrafiłam się nim cieszyć. Trochę jak dostać pudełko pralinek i odłożyć na później, nie zauważając, jak jełczeją, zamiast zjeść je od razu ze smakiem.


Więcej
Recenzje miesiąca
Opowieść Północna
Szymon Krug
Opowieść Północna
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy