Bajka prawdę Ci powie o Tobie

Nowe interpretacje klasycznych bajek i przypowieści, towarzyszących ludzkości

od zamierzchłych czasów

Dobrze wszystkim znane z dzieciństwa bajki mogą wiele powiedzieć o ludzkim

zachowaniu: o naszych lękach, fantazjach, złudzeniach i pragnieniach. Pisarz i

kaczątku, śpiącej królewnie i Kopciuszku) - przytacza ich oryginalne brzmienie, omawia

lekturę i interpretację każdej historii.

Ta niezwykła książka pomoże czytelnikowi nie tylko zrozumieć pierwotny sens

opowieści, lecz również lepiej poznać ludzką naturę, a może i samego siebie. Przecież

każda bajka to metaforyczna albo rzeczywista podróż jej bohatera, będąca dla niego drogą

do samopoznania... podobnie zresztą jak dla czytelnika.

Informacje dodatkowe o Bajka prawdę Ci powie o Tobie:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2022-11-15
ISBN: 9788382027051
Tytuł oryginału: Cuentos clásicos para conocerte mejor

Kup książkę Bajka prawdę Ci powie o Tobie

Bajka prawdę Ci powie o Tobie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Czytomanka
Czytomanka
Przeczytane:2023-04-02,

👉 Nowe interpretacje klasycznych bajek i przypowieści. Świeże i współczesne spojrzenie pozwala bardziej się utożsamić z książką.

IG: Czytomanka

👉Dobrze wszystkim znane z dzieciństwa bajki mogą wiele powiedzieć o ludzkim zachowaniu: o naszych lękach, fantazjach, złudzeniach i pragnieniach. Pisarz i psychoterapeuta Jorge Bucay opowiada w tej książce piętnaście bajek (m.in. o brzydkim kaczątku, śpiącej królewnie i Kopciuszku) – przytacza ich oryginalne brzmienie, omawia ewolucje ich treści i tradycyjne przesłanie, a na końcu proponuje nową, współczesną lekturę i interpretację każdej historii.

👉 Bajki otwierają wyobraźnię, pozwalają spojrzeć na sytuacje z innej strony. Czytamy dzieciom, a gdy jesteśmy już dorośli... no właśnie. Czytamy, ale dzieciom. Książka jest aktualna i godna uwagi. Czyta się lekko, ale najważniejsze przekazy zostały zachowane. Bardzo polecam - mało takich na rynku. Z pewnością do niej wrócę!

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2022-12-29, Ocena: 5, Przeczytałam,

,,Słuchając bajki, dziecko może, na przykład, poznać wagę uczciwości i poszanowania dla cudzej własności, nawet zanim przyswoi sobie moralną i etyczną koncepcję szacunku względem własności prywatnej, choć, oczywiście, przekazywane wartości będą przesycone kulturą, z której wyrosły".

Po co tak naprawdę potrzebne są bajki? Czy chodzi tylko o to, by zająć czymś dziecku czas, czy aby uczyło się zachowań względem postępowania w przeróżnych życiowych sytuacjach? Z książki dowiecie się jak to kiedyś było z bajkami. W końcu nie zawsze obecne były telewizory o dalszej technologii nie wspominając. Niby ludzie byli prymitywni, jednak wszystkiego uczono ich poprzez zapamiętywanie. Wszelkiego rodzaju legendy powtarzane były słownie i tak z dziada pradziada opowiadano o nich dzieciom. Teraz ten ślad się gdzieś zatarł. Przez lata ludzie coraz bardziej unowocześniali bajki mocno je zmieniając. Teraz Pinokia każdy kojarzy z krótką historią, podczas gdy podstawowa wersja wynosiła przeszło czterysta stron i oprócz niewielu osób, nikt jej nie przeczytał. Nie wszyscy chcą też czytać dzieciom bajki i autor wymienia tego powody. Poznacie też autentyczne bajki, które znamy, lecz w bardzo zmienionej już wersji. Będzie przedstawiona opowieść, jej morał i coś od innej strony. Zapewne nie wiedzieliście, że bajka o Śpiącej królewnie podróżowała po świecie jako historia przekazywana ustnie aż przez ponad cztery wieki! Dopiero w 1634 roku we Włoszech Giambattista Basile ją spisał. Bracia Grimm znacznie ją przekształcili, zmienili sens z niegrzecznej na dobrze ułożoną. Dostosowali ją do swoich czasów i przekonań. Tak samo było z bajkami o Brzydkim kaczątku, Kopciuszku, Słoniku Dumbo, Czerwonym kapturku, Małej syrence czy też innych. Mamy tu opisanych piętnaście bajek z oryginału do czasu ich zmian. To było naprawdę fascynujące przeżycie. A czy was nie ciekawią te zmiany? Pamiętajcie, że dzięki takim książkom możemy zachować w nas choć część dawnej kultury.

Avatar użytkownika - dosia1709
dosia1709
Przeczytane:2023-01-07, Ocena: 5, Przeczytałem,

,,Bajek nie powinno używać się tylko do usypiania dzieci, lecz także do budzenia dorosłych".

Każdy z nas za dzieciaka czytał dużo bajek, które znamy do dziś.

A ja mam dla Was zbiór klasycznych i znanych bajek które w tej książce poznamy w całkiem innej odsłonie.
Jorge Bucay zafundował nam współczesna interpretację i opisał jakie każda z tych opowieści ma przesłanie.

,,Bajka prawdę Ci powie... o Tobie" to zmuszająca do refleksji książka napisana piórem niezwykłego pisarza ale również terapeuty który leczy bajkami.

,,Zgodnie z najnowszymi badaniami jedna trzecia osób zgłaszających się po pomoc do terapeuty czyni to, ponieważ nie widzi sensu w swoim życiu".

Poznamy również jak powstały te bajki i jak mogą wpłynąć na zachowanie ludzi.
Znajdziemy tu między innymi brzydkie kaczątko czy kopciuszka.
Dzięki szczerym i mądrym wypowiedziom, zmieni się nasz pogląd na przedstawione sytuację. Zobaczymy też czym ludzie kierują się w życiu, jakie mają słabości i kompleksy.
Autor poświęcił bardzo dużo czasu na zbadanie każdej bajki. Okazuje się że z czasem i one zmieniają się, są modyfikowane i często różnią się od tych które my znaliśmy w dzieciństwie.
Pióro autora jest lekkie i bardzo przyjemne w czytaniu. Książka wydana jest pięknie.
Uważam że chodź nie należy do najcieńszych to warta przeczytania jest każda strona. Myślę również że można wynieść z niej bardzo dużo mądrości.

Avatar użytkownika - allison
allison
Przeczytane:2022-12-11, Ocena: 6, Przeczytałam,
Książka ukazała się 15 listopada nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka ,,Bajka prawdę Ci powie... o Tobie" to nowatorskie spojrzenie na znane opowieści. **Jorge Bucay **ciekawie pisze o ich genezie i historii; przedstawia też różne interpretacje oraz psychologiczne podłoże, które może być dla czytelnika jedyną w swoim rodzaju wędrówką w głąb duszy. Znajdujące się w tytule słowo ,,bajka" nie odnosi się tu tylko do tradycyjnego gatunku. Autor rozszerza to pojęcie o baśnie, mity i historie biblijne. Poznajemy zatem losy takich postaci jak np. Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna, Brzydkie Kaczątko, Królewna Śnieżka, Jaś i Małgosia, ale również Odyseusz czy Adam i Ewa. Każdy rozdział skonstruowany jest według tego samego wzoru: wprowadzenie w historię bajki, jej streszczenie opowiedziane słowami autora książki, morał, kulturotwórcza rola i interpretacja treści. Jorge Bucay wiele czasu poświęcił na badanie korzeni przedstawianych opowieści. Nieraz trudno jednoznacznie podać genezę, gdyż bywa, że baśnie i legendy z podobnymi motywami powstawały w zbliżonym czasie, ale w różnych krajach, a nawet na różnych kontynentach. Są jednak i takie bajki, okoliczności powstania których są znane i wyjątkowo dramatyczne (to np. ,,Szczurołap" czy ,,Słonik Dumbo"). W książce Bucaya znajdziemy również dużo informacji na temat różnych wersji samych opowieści. Bywa, że brzmią nieco inaczej np. u Charlesa Perraulta, Hansa Christiana Andersena i braci Grimm. Jedne są okrutne, inne ,,oswojono" na potrzeby małych odbiorców, nie chcąc ich przerażać, chociaż nie brakowało autorów, którzy uważali, że literatura to dobry sposób na oswajanie dzieci z realnymi zagrożeniami, które mogą na nie czyhać. Ciekawe są też fragmenty, w których autor analizuje moralne przesłanie, gdyż niejednokrotnie odnosi je do współczesnych nam czasów. Podobnie rzecz ma się z interpretacją, odczytywaniem symboli, metafor, tłumaczeniem archetypów. W tej kwestii Bucay nieraz porusza temat seksizmu, który jest często obecny w omawianych utworach, nie tylko baśniach, ale i Biblii. Przykłady można mnożyć - te wszystkie królewny, które są ratowane przez królewiczów, by wyjść za mąż i rodzić dzieci, biblijna Ewa stworzona z żebra Adama, książę traktujący Małą Syrenkę w sposób przedmiotowy... Również erotyczne podteksty różnych utworów zostają przestawione w przekonujący i uargumentowany sposób, np. w ,,Czerwonym Kapturku". Warto zatrzymać się na dłużej przy fragmentach, w których autor będący nie tylko pisarzem, ale i światowej sławy psychoterapeutą, proponuje odczytywanie bajek w sposób odnoszący się do życia czytelników. Bucay przekonuje, że obcowanie z literaturą, także baśniową, to nie tylko czytelnicza przygoda płynąca ze śledzenia oraz przeżywania losów postaci. To także możliwość spojrzenia w głąb siebie, szukania odpowiedzi na pytania, a nawet swoistej autoterapii. Czytało mi się tę książkę z ogromną przyjemnością. Z sentymentem wróciłam do znanych z dzieciństwa baśni i mitów. Z niesłabnącym zainteresowaniem śledziłam też interpretacje oraz fragmenty poświęcone kulturotwórczej roli poszczególnych utworów, które na przestrzeni wieków i lat były (i nadal są) inspiracją dla wielu twórców, nie tylko pisarzy, ale i scenarzystów, reżyserów filmowych oraz teatralnych, dla kompozytorów, malarzy, rzeźbiarzy i innych artystów. Całość czyta się szybko, gdyż Bucay pisze barwnie, ale i rzeczowo; przywołuje wiele przykładów, argumentów, anegdot - nie tylko na temat opisywanych bajek. Autor umie pożartować, ale także wzruszyć i skłonić do myślenia. Przede wszystkim jednak opowiada w zajmujący i jednocześnie komunikatywny sposób. Posługuje się specjalistycznym słownictwem z zakresu teorii literatury i psychologii, ale jednocześnie wyjaśnia znaczenie terminów w sposób przystępny nawet dla laika. Polecam wszystkim z czystym sumieniem! Beata IGIELSKA
Opowiastki do przemyślenia
Jorge Bucay0
Okładka ksiązki - Opowiastki do przemyślenia

Pisarz i psychoterapeuta Jorge Bucay jest znany polskim czytelnikom dzięki swojej antologii Pozwól, że Ci opowiem..., w której mistrzowsko pokazał, jak...

Pozwól, że Ci opowiem... bajki, które nauczyły mnie, jak żyć
Jorge Bucay0
Okładka ksiązki - Pozwól, że Ci opowiem... bajki, które nauczyły mnie, jak żyć

Demian jest typem niespokojnego, ciekawego życia młodego mężczyzny, który dąży do poznania prawdy o sobie. Jego poszukiwania doprowadzają go do...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;