Bałtyckie dusze

Oto 27 niezwykłych postaci, które łączy jedna wspólna cecha: urodziły się nad Bałtykiem. Później wiele z nich wyruszyło w świat rozsiewając wszędzie nieco swej bałtyckiej duszy. To ta melancholia wypływająca z fatalizmu, ta witalność wykuta przez historyczne zawirowania, ten apetyt na lekturę, muzykę, sztukę, które czynią tak wyrazistymi portrety nakreślone przez Jana Brokkena. Wędrując od Polski po Estonię, przez dawny Królewiec, Kurlandię i Petersburg, ,,dusze bałtyckie" opowiadają o swoich peregrynacjach poprzez historię i kulturę bałtycką. Niektóre z nich zdobyły sławę - Siergiej Eisenstein, Gidon Kremer, Romain Gary, Jacob Lipchitz, Hannah Arendt, Mark Rothko, Arvo Pärt - inne zostały zapomniane. Jan Brokken pokazuje, jak niezwykły jest ich instynkt przeżycia i z jakim trudem udaje się im uniknąć ciosów wymierzanych przez wielką historię. W Rydze, Tallinie i Wilnie odkrywa dumę, odwagę, wierność, fascynującą miłość i niezrównaną sztukę oraz niemal bezgraniczną zdolność przystosowywania się, lecz także strach i zdradę.

Informacje dodatkowe o Bałtyckie dusze:

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Data wydania: 2017-03-23
Tytuł oryginału: Baltische zielen

Kup książkę Bałtyckie dusze

Bałtyckie dusze - opinie o książce

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789