Bauman. Biografia

Głośna międzynarodowa biografia Zygmunta Baumana przetłumaczona na kilka języków w końcu w Polsce. Profesor Izabela Wagner przyjrzała się życiu jednego z najwybitniejszych polskich - i światowych - intelektualistów. Jako pierwsza dotarła do niepublikowanych wcześniej zapisków Baumana, które odsłaniają jego nowe oblicze.

Zygmunt Bauman - dla jednych socjolog, pisarz, światowej sławy twórca teorii płynnej nowoczesności. Dla innych - postać w najlepszym razie kontrowersyjna, zdrajca, który aktywnie kładł fundamenty pod budowę opresyjnego systemu.

Z Polski uciekał dwukrotnie, raz tuż po wybuchu II wojny światowej, potem znów w roku 1968. Dwukrotnie ucieczka wymuszana była nasilającymi się nastrojami antysemickimi i przemocą, która za nic miała życie, dokonanie i tożsamość Baumana.

Mimo towarzyszących mu od najmłodszych lat przeciwności, Bauman zdołał zdobyć wykształcenie, a następnie zbudować karierę akademicką. Z uniwersytetu został usunięty przez tę samą władzę, której podobno tak gorliwie służył. Bronił idei, w które wierzył, a jego dzieła, niekiedy dojmująco pesymistyczne, zawsze miały w sobie pewnego rodzaju czułość i nadzieję.

Izabela Wagner drobiazgowo analizuje kolejne wydarzenia z życia Baumana, próbując odgadnąć, kim tak naprawdę był. Z dziesiątek czy setek dokumentów, zeznań i świadectw wyłania się obraz nie tylko człowieka wyjątkowego, lecz także tego, jak my - jako polskie społeczeństwo - z tą wyjątkowością się obchodzimy.

Informacje dodatkowe o Bauman. Biografia:

Bauman. Biografia - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2022-01-30,

"Głośna międzynarodowa biografia Zygmunta Baumana przetłumaczona na kilka języków w końcu w Polsce. Profesor Izabela Wagner przyjrzała się życiu jednego z najwybitniejszych polskich – i światowych – intelektualistów. Jako pierwsza dotarła do niepublikowanych wcześniej zapisków Baumana, które odsłaniają jego nowe oblicze.
Zygmunt Bauman – dla jednych socjolog, pisarz, światowej sławy twórca teorii płynnej nowoczesności. Dla innych – postać w najlepszym razie kontrowersyjna, zdrajca, który aktywnie kładł fundamenty pod budowę opresyjnego systemu.
Z Polski uciekał dwukrotnie, raz tuż po wybuchu II wojny światowej."

Przyznam, że byłam bardzo ciekawa tak dobrze znanego Zygmunta Baumana.
Człowieka tak kontrowersyjnego.
Autorka napisała bardzo szczegółową biografię, wykorzystała do tego celu liczne dokumenty, wzmianki, zeznania świadków. Co w rezultacie stworzyło obszerną lekturę, którą czytałam bardzo długo, dzieląc ją na małe porcje, aby móc przyswoić ogrom informacji.
Widać, że autorka włożyła w książkę dużo pracy i serca.
Jeśli lubicie biografie, obszerne, bez owijania w bawełnę i ukrywania faktów, a do tego z ogromem ilustracji ta powinna przypaść Wam do gustu.

Sięgacie po biografie? Ja raczej rzadko, ale biografii Baumana nie mogłam sobie odmówić. "Bauman. Biografia."  jedna z najgłośniejszych międzynarodowych książek nakładem Wydawnictwa Czarna Owca ukazała się w Polsce.

Izabela Wagner dogłębnie przyjrzała się życiu jednego z najwybitniejszych intelektualistów. Jako pierwsza dotarła do wielu nigdy dotąd niepublikowanych prywatnych zapisków Baumana. Wnikliwie analizując wydarzenia z jego życia, starała się zrekonstruować, kim tak naprawdę był jako świadek i uczestnik historii.

Zygmunt Bauman, dla jednych był wybitnym socjologiem, twórcą teorii płynnej nowoczesności, dla innych- zdrajcą i stalinistą. Z Polski uciekał dwa razy, będąc dzieckiem w czasie II wojny światowej a także w 1968 roku.
Mimo wielu przeciwności losu w 1941 roku Baumn skończył z wyróżnieniem szkołę średnią a w 1943 rozpoczął studia. Podczas wydarzeń marcowych, w 1968 roku, Bauman znalazł się wśród profesorów uczelni oskarżonych o rzekome podjudzanie studentów do protestów.
W następstwie postępującej nagonki antysemickiej, 25 marca 1968 roku Bauman wraz z wieloma innymi naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego został usunięty z uczelni. W obliczu nieprzyjaznej atmosfery towarzyszącej wydarzeniom marcowym w czerwcu wyjechał wraz z rodziną z Polski.

Izabela Wagner z setek dokumentów, zeznań i świadectw ukazała nam portret człowieka wyjątkowego. Jeżeli interesujecie się historią, to z całego serca polecam Wam biografie Baumana. To pięknie wydana książka, zawierająca cudowne ilustracje. Dzięki Izabeli Wagner możemy lepiej poznać postać Zygmunta Baumana, to jakim był człowiekiem, ojcem, przyjacielem.

,,BAUMAN. BIOGRAFIA."

Izabela Wagner Wydawnictwo Czarna Owca

Biorąc do ręki książkę Izabeli Wagner ,,Bauman. Biografia." myślałam, że otrzymam krótką historię życia Zbigniewa Baumana. A co otrzymałam? Dość obszerną (ponad 800 stron) jego biografię. Autorka bardzo szczegółowo opisuje jego życie i działalność. Przyznam szczerze, że nie jest to lekka i przyjemna historia. Nie nadaje się do przeczytania w ciągu jednego dnia. Przyznam szczerze czytałam ją ponad tydzień. (Jak dla mnie to jest bardzo długo.) Momentami miałam ochotę ją rzucić w kąt. Często mnie nudziła. Jednak nie poddałam się i przeczytałam ją do końca. Nie będę wam streszczała książki. Każdemu z nas na pewnym etapie życia obiło się o uszy nazwisko Bauman. Zapewne w szkole na historii.
Izabela Wagner na napisanie swojej książki poświęciła mnóstwo czasu. Jeździła po całym świecie, żeby dotrzeć do ludzi, którzy mieli do czynienia z Zygmuntem Baumanem. Udało jej się dotrzeć do nieopublikowanych notatek Baumana. Co one mówią o nim? Czy pokazują jego drugą twarz? Przekonajcie się.
Kim dla ludzi był Bauman? Są dwa obozowiska. Jedni go wychwalają inni go nienawidzą. Pierwsze obozowisko uważa go za światowej sławy twórcę teorii płynnej nowoczesności, pisarza i socjologa. Drugie z nich uważa go za bardzo kontrowersyjną osobę i zdrajcę.
Bauman był Żydem. Urodził się 19.11.1925 r. w Poznaniu. Był synem Zofii i Maurycego. Jego rodzina nie była bogata. Początek jego życia nie był łatwy ze względu na szerzący się antysemityzm. Musiał walczyć, żeby zdobyć lepsze wykształcenie. Dzięki autorce możemy lepiej poznać jego życie zarówno jako młodego człowiek, dorosłego i staruszka.
Jak był postrzegany przez osoby, które znały go bezpośrednio? Dzięki wielu świadectwom możemy się o tym przekonać.
Zygmunt Bauman niestety nie doczekał się tej książki. Nie zdążył jej przeczytać, ponieważ zmarł przed jej wydaniem. Zmarł 9.01.2017 r. w Leeds w Wielkiej Brytanii.
Co spowodowało, że wyemigrował do Wielkiej Brytanii?
Jeżeli uwielbiacie szczegółowe opisy w biografiach znanych osób to serdecznie zapraszam do przeczytania ,,Bauman. Biografia.". Jeżeli chcecie dokładnie poznać jego całą historię to też serdecznie zapraszam do przeczytania.
Czy już wiecie co o nim myślicie? Po części go rozumiem po części niestety nie. Początek jego życia nie był lekki, a koniec? Czy umarł szczęśliwy? Czy spełnił swoje marzenia?
Poznajcie zupełnie nową twarz Zygmunta Baumana.
Jego biografia zmusza do głębokiej refleksji. Przykro jest mi za Polskę. Za jej haniebne zachowania. Za antysemityzm. Polska to katolicki kraj a co robiła bliźnim? Łzy się cisną do oczu. Dlaczego dzieci cierpiały? Dlaczego każde dziecko niezależnie od rasy i narodowości nie miało szansy na właściwą edukację?
Według mnie nie powinno się patrzeć na narodowość i rasę tylko na to jakim człowiekiem jest dany człowiek. Czasu niestety nie cofniemy. Czas, żeby wyciągnąć wnioski z historii.
Brawo dla tych Polaków, którzy mimo wszystko pomagali innym - nawet za cenę własnego życia. Pamiętajcie wszyscy jesteśmy równi.
Naprawdę ciężka książka. Bardzo trudny temat. Bauman to osoba o dwóch twarzach. Pewnie tak jak wielu z nas.
Lubicie kontrowersyjne tematy? Polecam ,,Bauman. Biografia."
Autorka na końcu książki napisała, że skróciła swoje dzieło. Ciekawe, ile stron miała pierwotna wersja.
Na koniec dodam, że książkę warto przeczytać - o ile nie boicie się grubasków.