Bauman. Biografia

Sięgacie po biografie? Ja raczej rzadko, ale biografii Baumana nie mogłam sobie odmówić. "Bauman. Biografia."  jedna z najgłośniejszych międzynarodowych książek nakładem Wydawnictwa Czarna Owca ukazała się w Polsce.

Izabela Wagner dogłębnie przyjrzała się życiu jednego z najwybitniejszych intelektualistów. Jako pierwsza dotarła do wielu nigdy dotąd niepublikowanych prywatnych zapisków Baumana. Wnikliwie analizując wydarzenia z jego życia, starała się zrekonstruować, kim tak naprawdę był jako świadek i uczestnik historii.

Zygmunt Bauman, dla jednych był wybitnym socjologiem, twórcą teorii płynnej nowoczesności, dla innych- zdrajcą i stalinistą. Z Polski uciekał dwa razy, będąc dzieckiem w czasie II wojny światowej a także w 1968 roku.
Mimo wielu przeciwności losu w 1941 roku Baumn skończył z wyróżnieniem szkołę średnią a w 1943 rozpoczął studia. Podczas wydarzeń marcowych, w 1968 roku, Bauman znalazł się wśród profesorów uczelni oskarżonych o rzekome podjudzanie studentów do protestów.
W następstwie postępującej nagonki antysemickiej, 25 marca 1968 roku Bauman wraz z wieloma innymi naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego został usunięty z uczelni. W obliczu nieprzyjaznej atmosfery towarzyszącej wydarzeniom marcowym w czerwcu wyjechał wraz z rodziną z Polski.

Izabela Wagner z setek dokumentów, zeznań i świadectw ukazała nam portret człowieka wyjątkowego. Jeżeli interesujecie się historią, to z całego serca polecam Wam biografie Baumana. To pięknie wydana książka, zawierająca cudowne ilustracje. Dzięki Izabeli Wagner możemy lepiej poznać postać Zygmunta Baumana, to jakim był człowiekiem, ojcem, przyjacielem.

Informacje dodatkowe o Bauman. Biografia:

Wydawnictwo: Czarna Owca