Będzie gorzej

Legendarna powieść Jana Pelca "…będzie gorzej" została stworzona po to, by zburzyć mieszczański spokój, rozjątrzyć i opozycjonistów, i konformistów. To manifest wrażliwości i nihilizmu, wiary i zwątpienia. Pelc drapieżnie i plastycznie opisuje czechosłowacką bohemę, tępioną przez milicję i zatracającą się w alkoholu, tworząc piękną i jednocześnie drastyczną historię dojrzewania w czasach podłych. "…będzie gorzej" to brawurowa powieść pokoleniowa, arcydzieło undergroundu, które czytane po latach nie traci nic ze swojej świeżości. Do polskiego czytelnika po raz pierwszy zaś trafia w pełnej, nieocenzurowanej wersji.

Ta książka bije w twarz. Od pierwszych zdań. Tutaj nie ma udawania i teatru. Nie ma Hrabala i nie ma Seiferta. Jest Jan Pelc, który napisał tę powieść, żeby wzburzyć czeski spokój, czeską literaturę, czeskich mieszczan, opozycjonistów i konformistów. To prawdziwy manifest wrażliwości i nihilizmu, wiary i zwątpienia. Piękna i jednocześnie drastyczna historia dojrzewania w czasach podłych. Żałuję, że tak odważnej powieści pokoleniowej nikt w Polsce jeszcze nie napisał. Arcydzieło, które czytane po latach nie traci nic ze swojej świeżości.
Piotr Kępiński Nie polecam tej książki tym, którzy cenią sobie uładzoną rzeczywistość opisaną wypieszczonym językiem. „Rodzimy się w tym zasranym kraju ze srających ze strachu ludzi po to, żebyśmy sami, zanim nauczymy się chodzić, też srali ze strachu. Dziedziczna sraczka strachu” – Olin, życiowy rebeliant, mówi, co myśli. Buntownicy nie są piękni, są odrażający, żyją bez litości dla siebie i innych. A jednak ciężko oderwać się od tej książki.
Mariusz Surosz.

Informacje dodatkowe o Będzie gorzej:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2014-01-21
ISBN: 978-83-7536-530-6

Kup książkę Będzie gorzej

Będzie gorzej - opinie o książce

Avatar użytkownika - wordila
wordila
Przeczytane:2014-05-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 2014,
Nigdy wcześniej nie spotkałam się z książką, której tytuł byłby tak adekwatny do treści. Czytając kolejne strony niewielkiej powieści, zadawałam sobie pytanie: co gorszego może się jeszcze zdarzyć, jak nisko można jeszcze upaść. I za każdym razem prawdziwą była odpowiedź - będzie gorzej. Zaczyna się w miarę niewinnie biorąc pod uwagę, to co wydarza się dalej. Picie, ucieczki z domu i pracy, zatargi z policją, kopulacje częste i przypadkowe, kopulacje grupowe, narkotyki, kupienie psa z przeznaczeniem przygotowania zeń dania na ślub... Książka dla ludzi o mocnych nerwach, z dużą dozą dystansu do świata, krytycznych i inteligentnych. Przy całym naturalizmie i brutalizmie wspaniale oddaje życie pewnej części społeczeństwa czeskiego w określonym miejscu i czasie. Cokolwiek nie wydarzy się w życiu wiedzcie, że... będzie gorzej. Książka paskudna, ale i w pewnym sensie piękna.

Nie dokończę tego.... no nie.... już omówione na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki "... będzie gorzej" zniechęciło mnie zupełnie do dobrnięcia do finału. Jak dla mnie, to jest jedna z najbardziej przygnębiających, dołujących książek, nic nie wnoszących wartościowego do mojego świata, poza poczuciem znużenia, obrzydzenia i zniechęcenia. Nie jestem literacką masochistką i nie potrzebuję się tym katować.  Zastanawiam się, jak zwykle w takich przypadkach, co kierowało autorem, co w sobie ma takiego, że popełnił to "dzieło". Sądzę, że znacznie ciekawszym doświadczeniem byłaby lektura transkrypcji sesji psychoanalitycznych pana Pelca. "... będzie gorzej" jest książką zupełnie nie dla mnie., tak więc dziękuję bardzo.

Avatar użytkownika - grzeniuJee
grzeniuJee