Bezcenny

Tom 1 cyklu Bezcenny

1945. Niemcy przegrywają wojnę, każdy myśli tylko o sobie. Generalny Gubernator Hans Frank ukrywa najcenniejsze łupy, a wraz z nimi bezcenny sekret, który ma zapewnić mu nietykalność po wojnie. Skarb ginie bez śladu w tajemniczych okolicznościach.

1946. Do Polski powracają zrabowane dzieła sztuki z Damą z Gronostajem Leonarda da Vinci na czele. Brakuje Portretu Młodzieńca Rafaela Santi, który od tej pory pozostaje najcenniejszym zaginionym na świecie dziełem sztuki i symbolem grabieży dokonanych w czasie II Wojny Światowej. W Muzeum Czartoryskich w Krakowie od ponad sześćdziesięciu lat na Rafaela czeka pusta rama.

Współcześnie. Doktor Zofia Lorentz, historyk sztuki i urzędniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych, próbująca sprawić, aby do Polski wróciło choć kilka z ponad 60 000 zaginionych dzieł, zostaje wezwana do kancelarii premiera. Sprawa jest pilna i ściśle tajna. Arcydzieło Rafaela zostało w końcu namierzone, a ona musi odzyskać je dla Polski. Legalna droga nie wchodzi w grę. Jedynym możliwym sposobem jest kradzież. Zofia podejmuje się zadania. Do jej zespołu dołączają cyniczny młody marszand, świeżo emerytowany oficer służb specjalnych i legendarna szwedzka złodziejka, specjalnie w tym celu wyciągnięta z więzienia.

Informacje dodatkowe o Bezcenny:

Bezcenny - opinie o książce

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2020-08-23,

"Bezcenny" Zygmunt Miłoszewski to pierwszy tom z cyklu " Zofia Lorentz". Książka należy do gatunku kryminału, sensacji, thrillera.
Jest koniec II wojny światowej. Niemcy przegrywają i każdy myśli tylko o sobie.
Rok po wojnie. Do Polski powracają zrabowane dzieła sztuki. Z "Damą z gronostajem" Leonarda da Vinci na czele. Brakuje jednak "Portrety Młodzieńca" Rafaela Santi, który zostaje do tej pory najcenniejszym zaginionym na świecie zabytkiem sztuki i symbolem grabieży dokonanych w czasie II wojny światowej.
Współcześnie doktor Zofia Lorentz, historyk sztuki i urzędniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych próbująca sprawić żeby do Polski wróciło choć kilka z ponad 60 000 zaginionych dzieł. Kobietą zostaje wezwana do kancelarii premiera i dostaje zadanie. Arcydzieło Rafaela zostało w końcu zamierzone, a ona musi je odzyskać. Jedynym możliwym sposobem jest kradzież. Zofia podejmuje się zadania a do jej zespołu dołącza trójka osób: młody marszand, świeżo emerytowany oficer służb specjalnych i legendarna szwedzka złodziejka.
W miejsce każdej rozwiązanie zagadki natychmiast pojawia się następna.
Książka napisana jest bardzo dobrze i trzyma w napięciu. Zdecydowanie jest godna przeczytania. A ja natychmiast biorę się za następną część.
Zdecydowanie polecam.

Trylogię o Szackim czytałam dawno temu, zachwycając się każdym kolejnym tomem i żałując przy trzecim, że to już koniec.

Długo zwlekałam z czytaniem niekryminalnych powieści Miłoszewskiego. Lubię literaturę przygodową, awanturniczą, lubię czasy wojenne w tle, tajemnice ze świata sztuki też chętnie zgłębiam (patrz powieści Macieja Siembiedy – wielbię!). Niestety tym razem nie zaiskrzyło. Tzn. zaiskrzyło, ale tylko na początku. Autor mnie zaintrygował, zaciekawił, sprawił, że zaczęłam szperać w internecie, szukać obrazów, malarzy, miejsc. Im dalej tym nudniej, mniej ciekawie, nieprawdopodobnie i nieśmiesznie. Za dużo sensacji, służb, agentów i tajemnic odgadywanych przypadkiem. Kompletnie nie przemawia do mnie ten rodzaj poczucia humoru, nie śmieszy, a wywołuje poczucie zażenowania. Choć lubię powieści przygodowe, tym razem jestem na nie.

Czekam z niecierpliwością na kryminał Autora.

Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2013-07-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
"Cudze chwalicie, swego nie znacie"- mówi przysłowie.  Zygmunta Miłoszewskiego poznałam przy okazji spotkania z czterdziestoletnim, lekko zdezelowanym prokuratorem Szackim, który w Sandomierzu , zmaga się z rozwiązaniem zagadkowej śmierci dokonanym nożem do uboju rytualnego. Już wtedy , wiedziałam, że Miłoszewski zadziwi czytelnika nie tylko w Polsce , ale i na świecie. "Ziarno prawdy" jest to druga część o prokuratorze Szackim i prawa do książki zostały sprzedane zagranicznemu wydawcy. Wcześniejsza powieść o Szackim to "Uwikłanie" Ale powracając do powieści "Bezcenny".  W czasie II wojny światowej zostają skonfiskowane dzieła malarskie. Po wojnie do kraju zaczyna się sprowadzać skradzione dzieła stuki. Jednak nie wszystkie wrócą "do domu". Poza granicami naszego kraju pozostaje jedno z najcenniejszych dzieł - "Portret Młodzieńca" Rafaela Santi Dr. Zofia Lorentz jest historykiem i pracownikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. "Porusza" ona niebo i ziemie, by "Portret młodzieńca"  został nam oddany. Jednak wszystkie kroki dyplomatyczne spełzają na niczym. Efektywności w tym temacie od Zofii Lorentz wymaga premier. Dr Lorentz wpada na pomysł , by ukraść  obraz. Kompletuje ona zespół, który składa się z cynicznego, młodego marszanda (sprzedawca dzieł), byłego komandosa służb RP, oraz na potrzeby sprawy , wyciągnięta z więzienia słynna złodziejka dzieł sztuki....
Powieść przypomina trochę film z Seanem Connerym oraz Katherine Zeta-Jones. Pisarz oprócz wątku kryminalno-sensacyjnego skupia uwagę na temat malarstwa impresjonistycznego. Pokazuje mechanizmy działania, gromadzenia, konfiskaty, kradzieży i przechowywania dzieł sztuki w czasie wojny oraz jej obecne znaczenie dla kultury. Jak podkreśla sam pisarz, że jeśli zabiera się do pisania, to zawsze przygotowuje się skrupulatnie do powziętego tematu. W tym przypadku widać, że Miłoszewski bardzo dokładnie i rzetelnie analizował gromadzone materiały na temat malarstwa.
Powieść od pierwszych stron zapowiada niesamowity rozmach akcji. Mamy akcję ratowania ludzi w kolejce linowej na Kasprowym Wierchu. A  wspinaczki, wybuchy, pościgi są na porządku dziennym . Akcja goni akcję. Czytelnikowi została także zafundowana całkiem spora dawka humoru i sarkazmu odzwierciedlająca obecną sytuację polityczną.
Uśmiałam się w momencie, gdy dr Lorentz zostaje wezwana na dywanik do premiera.
"Proszę się zastanowić, czy nie chciałaby pani pracować w kancelarii. W radzie sekretarza stanu. Limuzyna , służbowy apartament, dodatki, rodzinę tez gdzieś zatrudnimy. Chętnie bym panią poszczuł czasami na opozycje" Łatwo się domyślić kim jest owy premier.. A już wzmianki, że , gdy ekipa Lorentz zmaga się z zagrożeniem własnego życia, to premier, jak co tydzień, prywatnym samolotem leci do żony do Sopotu, to obnaża już wszystko. Ten zabieg, wprowadzenia wątku politycznego jest krokiem zamierzonym. I nie tylko ze względu humorystycznego, ale samego stosunku pisarza do obecnych władz, do ich sposobu kształtowania, dbania i rozwijania poczucia kultury wśród obywateli. Książka ma pewną wadę, która z każdą stroną może stać się walorem tej pozycji. Mam na myśli od samego początku autor wprowadza ogrom bohaterów, które powodują pewien chaos i nieład w fabule. Jest jedno miejsce, które w tej powieści jest szczególnie, wręcz mistycznie opisane. Jest to schronisko na Kalatówkach.  Czułam, że jest to miejsce szczególnie bliskie autorowi, gdyż opisał je czule i pieczołowicie. Choć wątek kryminalny wybija się na pierwszy plan, to wiele dzieje się również w sferze psychologiczno-obyczajowej. Bohaterowie czasami zachowują się w sposób młodzieńczy i odbierający od stereotypu dojrzałości.  Pisarz w książce zamieścił odniesienia do młodzieżowego stylu np. teksty piosenek Eweliny Lisowskiej, oraz wspomniał o jednym z moich ulubionych pisarzy - Lee Childzie.  Książka jest napisana z rozmachem. Na jej podstawie można by nakręcić niezły film akcji, z rozpiętością akcji w przestrzeni i czasie. Choć przypuszczam, że polska filmografia nie jest gotowa na taką ekranizacje, ze względu na wymagane fundusze , by oddać realizm powieści.   Widać, że polski kryminał ma się całkiem niezłe i warto go poznać. Nie tylko Skandynawie potrafią pisać. Być może Polacy robią to zdecydowanie lepiej. Czyli w sposób bardzo elokwentny i napisany piękną polszczyzną.
Avatar użytkownika - hania_sr
hania_sr
Przeczytane:2016-08-09, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki,
Dobra książka, ale po przeczytaniu odczuwam lekki niedosyt. Byłam na spotkaniu autorskim z panem Zbigniewem i oczekiwałam, że ta lektura mnie powali. Czekam na następną książkę z tą samą nadzieją.
Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2014-11-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014, polskie czytanie,
Ocena za pierwsze 150 stron, które przeczytałam błyskawicznie. Kolejne, niestety trochę się ciągnęły. Chyba już wyrosłam z książek w stylu Dana Browna, lub jemu podobnych. Oczywiście nie można powiedzieć, że jest źle napisana. Nie, nie. książka ma tempo, całkiem fajną historię. Z piętnaście lat temu byłabym pewnie zachwycona. Obecnie, niekoniecznie. Książka opowiada o czwórce dzielnych, pani historyk sztuki, pan zajmujący się handlem dziełami sztuki, pani złodziejka i pan z sił specjalnych, którzy poszukują zaginionego obrazu Rafaela i są na tropie wielkiej międzynarodowej afery. Można, ale niekoniecznie.
Avatar użytkownika - radeksc-wp
radeksc-wp
Przeczytane:2015-08-07, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek - 2015,
Prosta historia w miarę realna, rozdział za rozdziałem odpływa od rzeczywistości. A może to jest rzeczywistość tylko my jej nie umiemy zobaczyć?
Avatar użytkownika - arven1989
arven1989
Przeczytane:2015-03-05, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2015,,
Moje pierwsze spotkanie z autorem, czyta się przyjemnie i zaskakująco szybko, żeby przeczytać połowę wystarczyło mi kilka godzin..... portem było trochę gorzej przez różne obowiązki, widzę potencjał świetny początek, (chodzi o te kilkanaście stron, historycznych) dość przekonujące fragmenty o sztuce, ale...... powieść napisana z Amerykańskim rozmachem (co się może podobać), lecz mnie nie bardzo, nieprawdopodobne zdarzenia i podróże przez pół świata, Oglądam czasem amerykańskie kino akcji, dla relaksu, wychodzi lepiej lub gorzej. Tak potraktowałam też "bezcennego" i mam problem bo są tam bardzo ciekawe fragmenty ale zatopione w rozwlekającej się zbyt mocno akcji, zakończenie popsuło mi natomiast widoki na oceneę dobrą
Avatar użytkownika - mircia
mircia
Przeczytane:2015-02-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, przeczytane, 12 książek 2015,
Wartka akcja, wciągająca fabuła, błyskotliwy język. Książkę czyta się fantastycznie! To była moja pierwsza książka tego autora, zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie i na pewno z chęcią sięgnę po inny tytuł Miłoszewskiego. Czytadło w sam raz, żeby się dobrze zrelaksować.
Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2015-01-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015, Mam,
Podczas drugiej wojny światowej obywatelom Polski i państwu zagrabiono ogromną ilość dzieł sztuki. Niektóre powoli odnajdują się, inne tkwią w tajnych kolekcjach lub zamurowane czekają na ich odkrycie. Niektóre być może zostały zniszczone. Jedną z takich tajemnic jest tytułowy ,,bohater" książki Zygmunta Miłoszewskiego p.t. ,,Bezcenny". Do poszukiwań zaginionego obrazu zwerbowana zostaje grupka indywidualistów: pani doktor historii sztuki, marszand, były agent i niezwykle zdolna złodziejka. Z poszukiwanym obrazem wiąże się dodatkowo pewien sekret, odkrycie którego nie jest ,,na rękę" pewnemu mocarstwu. Jest zatem niebezpiecznie, ale i intrygująco. Książka jest powieścią, w której akcja toczy się szybko, a fabuła wciąga czytelnika bez reszty. Bywa też humorystycznie oraz wzruszająco. Jest co prawda dużo scen nieprawdopodobnych, ale to przecież książka sensacyjna, szpiegowska w której ważną rolę pełnią agenci państwowi i płatni zabójcy. Niewątpliwym plusem książki jest pokazanie środowiska miłośników i kolekcjonerów sztuki oraz informacje z zakresu jej historii. Nie jest to dzieło wybitne, ale dobre (bo wszytko to już było). Dotatkowy plus za intensywne intrygowanie czytelnika.
Avatar użytkownika - wages
wages
Przeczytane:2014-11-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Jedna z niewielu książek, które mnie zdenerwowały tym, że już się skończyły :) Nigdy wcześniej nie miałam okazji zetknąć się z twórczością Zygmunta Miłoszewskiego i muszę to koniecznie nadrobić. "Bezcenny" to fenomenalna historia szpiegowsko-kryminalno-historyczno-miłosna dziejącą się w czasach współczesnych. Czwórka prawie obcych sobie ludzi ma za zadanie odzyskanie najsłynniejszego dzieła światowego malarstwa. Wartka akcja rozgrywająca się na terenie kilku krajów wciąga bez granic. Świat sztuki staje się dla laika fascynujący i intrygujący. Bohaterowie co do jednego dają się lubić, a finalny sekret jest oryginalny i niebanalny. Zdecydowanie polecam miłośnikom Dana Browna i nie tylko :)
Avatar użytkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2014-08-27, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Pan Samochodzik, wersja dla dorosłych od Miłoszewskiego. Wyszło kiepsko, bez polotu, z nie najciekawszym zakończeniem. Spore rozczarowanie po "Ziarnie prawdy".
Avatar użytkownika - sarenka29
sarenka29
Przeczytane:2014-08-15, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2014-08-01, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Książka jest bez wątpienia dobra, ale nie mogę powiedzieć, że wciągająca. Trochę się podczas lektury wynudziłam i czas mi się dłużył. Nie wiem skąd porównania do Dana Browna. Podobny pomysł i tematyka, ale wykonanie zupełnie inne. Brown trzymał mnie w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, a tutaj na żadnym etapie nie poczułam emocji. Dobre przygotowanie merytoryczne, dowiedziałam się paru ciekawych rzeczy. Świetny pomysł, żeby zbudować historię wokół zaginionego obrazu. Jednak zabrakło "tego czegoś".
Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2014-04-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
sensacyjno-przygodowego thrillera z elementami polityki i historii sztuki. Początek nie był dla mnie zbyt zachęcający: chaos, zbyt wiele drugoplanowych postaci. Na szczęście potem akcja koncentruje się na niecodziennej ekipie, która zabiera się do odzyskania obrazu (,,koronnego świadka historii"). Doktor sztuki Zofia Lorentz, emerytowany żołnierz-strateg Gmitruk, cyniczny marszand Karol oraz słynna złodziejka arystokratka. Tajna operacja, która idzie nie tak, gdy śmierć może stać się jednym z możliwych rozwiązań, to jest najlepsza część powieści Miłoszewskiego. Gdy stali się zwierzyną łowną dla całego zachodniego świata, a ich tropem podąża zawodowy zabójca. W tym momencie wartka akcja, która trzyma w napięciu, zagadki do rozwiązania, poczucie humoru i ironia oraz tropy historyczne tworzą udaną mieszankę. Niestety największą wadą pozycji jest zakończenie oraz ostateczne rozwiązanie tejże intrygi- w wycinkach prasowych. Fikcja, fikcją, ale ta przeszła granice... Niezrozumiałe dla mnie jest takie rozwiązanie. Nadszarpnęło ono dobry, intrygujący thriller przeradzając go w zbyt polityczną teorię spiskową. A szkoda. ,,Bezcenny" Miłoszewskiego trudno mi ocenić. Pomijając chaotyczny początek oraz przekombinowane rozwiązanie to całkiem udany thriller pełen zaskakującej akcji. Widać ironiczne spojrzenie na naszą scenę polityczną, mamy też ukazane relacje damsko-męskie (napięcie po rozstaniu, niewypowiedziane urazy). Fanom akcji, poszukiwania zaginionych skarbów oraz teorii spiskowych o ile przymkną oko na mało udany początek i zakończenie może przypaść do gustu. Ja po prozę pana Miłoszewskiego jeszcze sięgnę.
Avatar użytkownika - gabigor
gabigor
Przeczytane:2013-10-12, Ocena: 5, Przeczytałam,
Bardzo dobrze napisana powieść, nie odstaje niczym - tempem, tematyką, postaciami, głównym sekretem, od swoich amerykańskich kuzynów. Czytając nie ma się wrażenia, że napisał to autor, który chce pisać jak czołowi światowi autorzy powieści sensacyjnych, tutaj po prostu pisze - nic nie udając. Na prawdę świetna książka i warta przeczytania.
Avatar użytkownika - morgit
morgit
Przeczytane:2013-09-06, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2013,
Miłoszewski jak zawsze mnie nie zawiódł! Książka trochę inna niż jego dotychczasowe, ale okazuje się, że nie jest jedynie autorem kryminałów. Pochłonęłam błyskawicznie, wciągająca fabuła, warsztat pisarski bez zarzutu - ta historia po prostu wciąga.
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2013-07-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Świetna powieść przygodowo sensacyjna, pełna skrzących humorem dialogów, zwrotów akcji, urzekający bohaterowie i ten tajemniczy sekret. Jednym słowem heca na sto fajerek. Gołym okiem widać, że autor bardzo sumiennie i starannie przygotował się do napisania powieści zgłębiając arkana świata sztuki, a zwłaszcza historii. Znakomite przedstawienie polskiej polityki i pstryczek w nos imperializmowi amerykańskiemu :-) Moim zdaniem bzdurne recenzje porównujące "Bezcennego" do "Kodu" Dana Browna czy "Pana Samochodzika" Zbigniewa Nienackiego szkodzą powieści. Nie należy się nimi kierować zasiadając do lektury.

"Bezcenny" jest interesującą książką, idealnie wpasowującą się w trend literatury awanturniczej spopularyzowanej przez Dana Browna.

Doktor Zofia Lorentz, historyczka sztuki i urzędniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych, próbująca sprawić, aby do Polski wróciło choć kilka z ponad 60 000 zaginionych dzieł, zostaje wezwana do kancelarii premiera. Sprawa jest pilna i ściśle tajna. Arcydzieło Rafaela zostało w końcu namierzone, a ona musi odzyskać je dla Polski. Legalna droga nie wchodzi w grę. Jedynym możliwym sposobem jest kradzież. Zofia podejmuje się zadania. Do jej zespołu dołączają: cyniczny młody marszand, świeżo emerytowany oficer służb specjalnych i legendarna szwedzka złodziejka, specjalnie w tym celu wyciągnięta z więzienia.

Każda z postaci jest nietuzinkowa. Zofia jest chłodna i zdystansowana oraz bezwzględna w dążeniu do celu. Posiada też ogromną wiedzę o polskim dziedzictwie kulturalnym. Podobnie zresztą jak i Karol, cyniczny marszand, również dążący do celu po trupach. Dużo kolorytu wprowadza Lisa - wysokiej klasy włamywaczka i złodziejka, która również obraca się w świecie malarstwa. Nad bezpieczeństwem misji ma czuwać człowiek, który zdaje się zupełnie nie przystawać do reszty - Anatol Gmitruk, emerytowany oficer służb specjalnych. Od razu między nimi iskrzy. Negatywnie. Jednak gdy okazuje się, że zostają wplątani w aferę, z którą Indiana Jones by sobie nie poradził, muszą w końcu zacząć współpracować.

Książka zaczyna się z przytupem ale potem robi się nudno. Dużo jest przegadane. Mam wrażenie, że pisarz za bardzo chciał za bardzo pochwalić się nabytą wiedzą. Od połowy jednak akcja tak nabiera tempa, że można by było obdzielić z dwie książki. Mamy tajemnice, intrygi, ukryty skarb, wątek historyczny, strzelaniny, pościgi, no i romans.

Ogólnie bardzo miła odmiana od krwawych kryminałów. Od połowy wciągnęła mnie na maksa. Ci nietuzinkowi poszukiwacze zaginionego obrazu bardzo przypadli mi bardzo do gustu.

Avatar użytkownika - Esclavo
Esclavo
Przeczytane:2020-08-31, Ocena: 5, Przeczytałam,

Po przeczytaniu "Kwestii Ceny" i ogarnięciu, że jest to drugi tom cyklu, musiałam nadrobić wcześniejszy. Takim sposobem zabrałam się za "Bezcennego". Powieść to mieszanka thrillera, historii, tajemnic i spisków. Dawno temu zaczytywałam się w tym gatunku, ale w moim guście nie zaszły duże zmiany, bo "Bezcenny" bardzo mi się podobał.

Przy okazji opinii drugiego tomu wspominałam, że początek nie był łatwy. Tutaj było podobnie, jednak byłam w tej lepszej sytuacji, bo już trochę oswoiłam się z piórem autora i wiedziałam "czym to się je". Z każdą stroną jednak robiło się łatwiej i ciekawiej. Powieść mocno mnie wciągła, wydarzenia z pozoru niezwiązane, trafiały we właściwe miejsca, a rewelacyjny styl sprawił, że ciężko było się oderwać. Bohaterowie byli wyraziści, dopracowani i zróżnicowani. Opisy miejsc przedstawione zostały bardzo realnie i plastycznie.

Zygmunt Miłoszewski ma talent do wnikliwej analizy otoczenia i to świetnie czuć w jego powieściach. Dzięki temu z lekkiej przygodówki możemy wyciagnąć "więcej" i spędzić przyjemny czas. Polecam.

Avatar użytkownika - Julenia
Julenia
Przeczytane:2020-08-22, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2020,

Książka z pogranicza thrillera, powieści sensacyjnej i kryminału, ale wyjątkowo w bardzo dobrze nam znanych, polskich realiach. Zaginione dzieła sztuki to temat, z którym zetknął się każdy i większość choć raz wyobrażała sobie scenę ich odnalezienia. Zygmunt Miłoszewski ze zwykłym dla siebie kunsztem wprowadza nas w świat, gdzie cenne dzieła sztuki są nierzadko bardziej cenione niż życie.

Avatar użytkownika - korcia
korcia
Przeczytane:2020-06-13, Ocena: 6, Przeczytałam,

"Bezcenny" to świetna rozrywka, fascynująca opowieść, spora dawka humor, napięcia i akcji.

Początek rozkręcał się powoli, ale im dalej tym akcja rozkręcała się coraz lepiej. Czwórka, wybrana przez rząd  (antyterrorysta, dr historii sztuki, marszand i złodziejka dzieł) dostają za zadanie odnaleźć bezcenny obraz. I tak szpiegowsko-przygodowa historia, z drugą wojną światową w tle pochłonęła mnie bez reszty

Gniew
Zygmunt Miłoszewski0
Okładka ksiązki - Gniew

25 listopada 2013 r. prokurator Teodor Szacki zostaje wezwany do zrujnowanego bunkra koło poniemieckiego szpitala miejskiego w Olsztynie. W czasie robót...

Ziarno prawdy. Tom 2
Zygmunt Miłoszewski0
Okładka ksiązki - Ziarno prawdy. Tom 2

Wznowienie drugiej części bestsellerowej trylogii o prokuratorze Szackim. Wiosna 2009 roku, rozczarowany prokurator żegna się z Warszawą i przenosi się...