Bezcenny

Tom 1 cyklu Bezcenny
Ocena: 4.84 (57 g這s闚)

1945. Niemcy przegrywaj wojn, ka盥y my郵i tylko o sobie. Generalny Gubernator Hans Frank ukrywa najcenniejsze 逝py, a wraz z nimi bezcenny sekret, który ma zapewni mu nietykalno嗆 po wojnie. Skarb ginie bez 郵adu w tajemniczych okoliczno軼iach.

1946. Do Polski powracaj zrabowane dzie豉 sztuki z Dam z Gronostajem Leonarda da Vinci na czele. Brakuje Portretu M這dzie鎍a Rafaela Santi, który od tej pory pozostaje najcenniejszym zaginionym na 鈍iecie dzie貫m sztuki i symbolem grabie篡 dokonanych w czasie II Wojny 安iatowej. W Muzeum Czartoryskich w Krakowie od ponad sze嗆dziesi璚iu lat na Rafaela czeka pusta rama.

Wspó販ze郾ie. Doktor Zofia Lorentz, historyk sztuki i urz璠niczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych, próbuj帷a sprawi, aby do Polski wróci這 cho kilka z ponad 60 000 zaginionych dzie, zostaje wezwana do kancelarii premiera. Sprawa jest pilna i 軼i郵e tajna. Arcydzie這 Rafaela zosta這 w ko鎍u namierzone, a ona musi odzyska je dla Polski. Legalna droga nie wchodzi w gr. Jedynym mo磧iwym sposobem jest kradzie. Zofia podejmuje si zadania. Do jej zespo逝 do陰czaj cyniczny m這dy marszand, 鈍ie穎 emerytowany oficer s逝瘺 specjalnych i legendarna szwedzka z這dziejka, specjalnie w tym celu wyci庵ni皻a z wi瞛ienia.

Informacje dodatkowe o Bezcenny:

T逝maczenie: brak

wi璚ej

Kup ksi捫k Bezcenny

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Dodaj cytat

Zobacz tak瞠

Bezcenny - opinie o ksi捫ce

Avatar u篡tkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2020-08-23,

"Bezcenny" Zygmunt Mi這szewski to pierwszy tom z cyklu " Zofia Lorentz". Ksi捫ka nale篡 do gatunku krymina逝, sensacji, thrillera.
Jest koniec II wojny 鈍iatowej. Niemcy przegrywaj i ka盥y my郵i tylko o sobie.
Rok po wojnie. Do Polski powracaj zrabowane dzie豉 sztuki. Z "Dam z gronostajem" Leonarda da Vinci na czele. Brakuje jednak "Portrety M這dzie鎍a" Rafaela Santi, który zostaje do tej pory najcenniejszym zaginionym na 鈍iecie zabytkiem sztuki i symbolem grabie篡 dokonanych w czasie II wojny 鈍iatowej.
Wspó販ze郾ie doktor Zofia Lorentz, historyk sztuki i urz璠niczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych próbuj帷a sprawi 瞠by do Polski wróci這 cho kilka z ponad 60 000 zaginionych dzie. Kobiet zostaje wezwana do kancelarii premiera i dostaje zadanie. Arcydzie這 Rafaela zosta這 w ko鎍u zamierzone, a ona musi je odzyska. Jedynym mo磧iwym sposobem jest kradzie. Zofia podejmuje si zadania a do jej zespo逝 do陰cza trójka osób: m這dy marszand, 鈍ie穎 emerytowany oficer s逝瘺 specjalnych i legendarna szwedzka z這dziejka.
W miejsce ka盥ej rozwi您anie zagadki natychmiast pojawia si nast瘼na.
Ksi捫ka napisana jest bardzo dobrze i trzyma w napi璚iu. Zdecydowanie jest godna przeczytania. A ja natychmiast bior si za nast瘼n cz窷.
Zdecydowanie polecam.

Trylogi o Szackim czyta豉m dawno temu, zachwycaj帷 si ka盥ym kolejnym tomem i 瘸逝j帷 przy trzecim, 瞠 to ju koniec.

D逝go zwleka豉m z czytaniem niekryminalnych powie軼i Mi這szewskiego. Lubi literatur przygodow, awanturnicz, lubi czasy wojenne w tle, tajemnice ze 鈍iata sztuki te ch皻nie zg喚biam (patrz powie軼i Macieja Siembiedy – wielbi!). Niestety tym razem nie zaiskrzy這. Tzn. zaiskrzy這, ale tylko na pocz徠ku. Autor mnie zaintrygowa, zaciekawi, sprawi, 瞠 zacz窸am szpera w internecie, szuka obrazów, malarzy, miejsc. Im dalej tym nudniej, mniej ciekawie, nieprawdopodobnie i nie鄉iesznie. Za du穎 sensacji, s逝瘺, agentów i tajemnic odgadywanych przypadkiem. Kompletnie nie przemawia do mnie ten rodzaj poczucia humoru, nie 鄉ieszy, a wywo逝je poczucie za瞠nowania. Cho lubi powie軼i przygodowe, tym razem jestem na nie.

Czekam z niecierpliwo軼i na krymina Autora.

Avatar u篡tkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2013-07-27, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2013,
"Cudze chwalicie, swego nie znacie"- mówi przys這wie.  Zygmunta Mi這szewskiego pozna豉m przy okazji spotkania z czterdziestoletnim, lekko zdezelowanym prokuratorem Szackim, który w Sandomierzu , zmaga si z rozwi您aniem zagadkowej 鄉ierci dokonanym no瞠m do uboju rytualnego. Ju wtedy , wiedzia豉m, 瞠 Mi這szewski zadziwi czytelnika nie tylko w Polsce , ale i na 鈍iecie. "Ziarno prawdy" jest to druga cz窷 o prokuratorze Szackim i prawa do ksi捫ki zosta造 sprzedane zagranicznemu wydawcy. Wcze郾iejsza powie嗆 o Szackim to "Uwik豉nie" Ale powracaj帷 do powie軼i "Bezcenny".  W czasie II wojny 鈍iatowej zostaj skonfiskowane dzie豉 malarskie. Po wojnie do kraju zaczyna si sprowadza skradzione dzie豉 stuki. Jednak nie wszystkie wróc "do domu". Poza granicami naszego kraju pozostaje jedno z najcenniejszych dzie - "Portret M這dzie鎍a" Rafaela Santi Dr. Zofia Lorentz jest historykiem i pracownikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. "Porusza" ona niebo i ziemie, by "Portret m這dzie鎍a"  zosta nam oddany. Jednak wszystkie kroki dyplomatyczne spe透aj na niczym. Efektywno軼i w tym temacie od Zofii Lorentz wymaga premier. Dr Lorentz wpada na pomys , by ukra嗆  obraz. Kompletuje ona zespó, który sk豉da si z cynicznego, m這dego marszanda (sprzedawca dzie), by貫go komandosa s逝瘺 RP, oraz na potrzeby sprawy , wyci庵ni皻a z wi瞛ienia s造nna z這dziejka dzie sztuki....
Powie嗆 przypomina troch film z Seanem Connerym oraz Katherine Zeta-Jones. Pisarz oprócz w徠ku kryminalno-sensacyjnego skupia uwag na temat malarstwa impresjonistycznego. Pokazuje mechanizmy dzia豉nia, gromadzenia, konfiskaty, kradzie篡 i przechowywania dzie sztuki w czasie wojny oraz jej obecne znaczenie dla kultury. Jak podkre郵a sam pisarz, 瞠 je郵i zabiera si do pisania, to zawsze przygotowuje si skrupulatnie do powzi皻ego tematu. W tym przypadku wida, 瞠 Mi這szewski bardzo dok豉dnie i rzetelnie analizowa gromadzone materia造 na temat malarstwa.
Powie嗆 od pierwszych stron zapowiada niesamowity rozmach akcji. Mamy akcj ratowania ludzi w kolejce linowej na Kasprowym Wierchu. A  wspinaczki, wybuchy, po軼igi s na porz康ku dziennym . Akcja goni akcj. Czytelnikowi zosta豉 tak瞠 zafundowana ca趾iem spora dawka humoru i sarkazmu odzwierciedlaj帷a obecn sytuacj polityczn.
U鄉ia豉m si w momencie, gdy dr Lorentz zostaje wezwana na dywanik do premiera.
"Prosz si zastanowi, czy nie chcia豉by pani pracowa w kancelarii. W radzie sekretarza stanu. Limuzyna , s逝瘺owy apartament, dodatki, rodzin tez gdzie zatrudnimy. Ch皻nie bym pani poszczu czasami na opozycje" ζtwo si domy郵i kim jest owy premier.. A ju wzmianki, 瞠 , gdy ekipa Lorentz zmaga si z zagro瞠niem w豉snego 篡cia, to premier, jak co tydzie, prywatnym samolotem leci do 穎ny do Sopotu, to obna瘸 ju wszystko. Ten zabieg, wprowadzenia w徠ku politycznego jest krokiem zamierzonym. I nie tylko ze wzgl璠u humorystycznego, ale samego stosunku pisarza do obecnych w豉dz, do ich sposobu kszta速owania, dbania i rozwijania poczucia kultury w鈔ód obywateli. Ksi捫ka ma pewn wad, która z ka盥 stron mo瞠 sta si walorem tej pozycji. Mam na my郵i od samego pocz徠ku autor wprowadza ogrom bohaterów, które powoduj pewien chaos i nie豉d w fabule. Jest jedno miejsce, które w tej powie軼i jest szczególnie, wr璚z mistycznie opisane. Jest to schronisko na Kalatówkach.  Czu豉m, 瞠 jest to miejsce szczególnie bliskie autorowi, gdy opisa je czule i pieczo這wicie. Cho w徠ek kryminalny wybija si na pierwszy plan, to wiele dzieje si równie w sferze psychologiczno-obyczajowej. Bohaterowie czasami zachowuj si w sposób m這dzie鎍zy i odbieraj帷y od stereotypu dojrza這軼i.  Pisarz w ksi捫ce zamie軼i odniesienia do m這dzie穎wego stylu np. teksty piosenek Eweliny Lisowskiej, oraz wspomnia o jednym z moich ulubionych pisarzy - Lee Childzie.  Ksi捫ka jest napisana z rozmachem. Na jej podstawie mo積a by nakr璚i niez造 film akcji, z rozpi皻o軼i akcji w przestrzeni i czasie. Cho przypuszczam, 瞠 polska filmografia nie jest gotowa na tak ekranizacje, ze wzgl璠u na wymagane fundusze , by odda realizm powie軼i.   Wida, 瞠 polski krymina ma si ca趾iem niez貫 i warto go pozna. Nie tylko Skandynawie potrafi pisa. By mo瞠 Polacy robi to zdecydowanie lepiej. Czyli w sposób bardzo elokwentny i napisany pi瘯n polszczyzn.
Avatar u篡tkownika - hania_sr
hania_sr
Przeczytane:2016-08-09, Ocena: 6, Przeczyta貫m, 52 ksi捫ki,
Dobra ksi捫ka, ale po przeczytaniu odczuwam lekki niedosyt. By豉m na spotkaniu autorskim z panem Zbigniewem i oczekiwa豉m, 瞠 ta lektura mnie powali. Czekam na nast瘼n ksi捫k z t sam nadziej.
Avatar u篡tkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2014-11-23, Ocena: 4, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2014, polskie czytanie,
Ocena za pierwsze 150 stron, kt鏎e przeczyta豉m b造skawicznie. Kolejne, niestety troch si ci庵n窸y. Chyba ju wyros豉m z ksi捫ek w stylu Dana Browna, lub jemu podobnych. Oczywi軼ie nie mo積a powiedzie, 瞠 jest 幢e napisana. Nie, nie. ksi捫ka ma tempo, ca趾iem fajn histori. Z pi皻na軼ie lat temu by豉bym pewnie zachwycona. Obecnie, niekoniecznie. Ksi捫ka opowiada o czw鏎ce dzielnych, pani historyk sztuki, pan zajmuj帷y si handlem dzie豉mi sztuki, pani z這dziejka i pan z si specjalnych, kt鏎zy poszukuj zaginionego obrazu Rafaela i s na tropie wielkiej mi璠zynarodowej afery. Mo積a, ale niekoniecznie.
Avatar u篡tkownika - radeksc-wp
radeksc-wp
Przeczytane:2015-08-07, Ocena: 6, Przeczyta貫m, 26 ksi捫ek - 2015,
Prosta historia w miar realna, rozdzia za rozdzia貫m odp造wa od rzeczywisto軼i. A mo瞠 to jest rzeczywisto嗆 tylko my jej nie umiemy zobaczy?
Avatar u篡tkownika - arven1989
arven1989
Przeczytane:2015-03-05, Ocena: 3, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2015,,
Moje pierwsze spotkanie z autorem, czyta si przyjemnie i zaskakuj帷o szybko, 瞠by przeczyta po這w wystarczy這 mi kilka godzin..... portem by這 troch gorzej przez r騜ne obowi您ki, widz potencja 鈍ietny pocz徠ek, (chodzi o te kilkana軼ie stron, historycznych) do嗆 przekonuj帷e fragmenty o sztuce, ale...... powie嗆 napisana z Ameryka雟kim rozmachem (co si mo瞠 podoba), lecz mnie nie bardzo, nieprawdopodobne zdarzenia i podr騜e przez p馧 鈍iata, Ogl康am czasem ameryka雟kie kino akcji, dla relaksu, wychodzi lepiej lub gorzej. Tak potraktowa豉m te "bezcennego" i mam problem bo s tam bardzo ciekawe fragmenty ale zatopione w rozwlekaj帷ej si zbyt mocno akcji, zako鎍zenie popsu這 mi natomiast widoki na ocene dobr
Avatar u篡tkownika - mircia
mircia
Przeczytane:2015-02-12, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Mam, przeczytane, 12 ksi捫ek 2015,
Wartka akcja, wci庵aj帷a fabu豉, b造skotliwy j瞛yk. Ksi捫k czyta si fantastycznie! To by豉 moja pierwsza ksi捫ka tego autora, zaskoczy豉 mnie bardzo pozytywnie i na pewno z ch璚i si璕n po inny tytu Mi這szewskiego. Czytad這 w sam raz, 瞠by si dobrze zrelaksowa.
Avatar u篡tkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2015-01-23, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek 2015, Mam,
Podczas drugiej wojny 鈍iatowej obywatelom Polski i pa雟twu zagrabiono ogromn ilo嗆 dzie sztuki. Niekt鏎e powoli odnajduj si, inne tkwi w tajnych kolekcjach lub zamurowane czekaj na ich odkrycie. Niekt鏎e by mo瞠 zosta造 zniszczone. Jedn z takich tajemnic jest tytu這wy ,,bohater" ksi捫ki Zygmunta Mi這szewskiego p.t. ,,Bezcenny". Do poszukiwa zaginionego obrazu zwerbowana zostaje grupka indywidualist闚: pani doktor historii sztuki, marszand, by造 agent i niezwykle zdolna z這dziejka. Z poszukiwanym obrazem wi捫e si dodatkowo pewien sekret, odkrycie kt鏎ego nie jest ,,na r瘯" pewnemu mocarstwu. Jest zatem niebezpiecznie, ale i intryguj帷o. Ksi捫ka jest powie軼i, w kt鏎ej akcja toczy si szybko, a fabu豉 wci庵a czytelnika bez reszty. Bywa te humorystycznie oraz wzruszaj帷o. Jest co prawda du穎 scen nieprawdopodobnych, ale to przecie ksi捫ka sensacyjna, szpiegowska w kt鏎ej wa積 rol pe軟i agenci pa雟twowi i p豉tni zab鎩cy. Niew徠pliwym plusem ksi捫ki jest pokazanie 鈔odowiska mi這郾ik闚 i kolekcjoner闚 sztuki oraz informacje z zakresu jej historii. Nie jest to dzie這 wybitne, ale dobre (bo wszytko to ju by這). Dotatkowy plus za intensywne intrygowanie czytelnika.
Avatar u篡tkownika - wages
wages
Przeczytane:2014-11-17, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek 2014,
Jedna z niewielu ksi捫ek, kt鏎e mnie zdenerwowa造 tym, 瞠 ju si sko鎍zy造 :) Nigdy wcze郾iej nie mia豉m okazji zetkn望 si z tw鏎czo軼i Zygmunta Mi這szewskiego i musz to koniecznie nadrobi. "Bezcenny" to fenomenalna historia szpiegowsko-kryminalno-historyczno-mi這sna dziej帷 si w czasach wsp馧czesnych. Czw鏎ka prawie obcych sobie ludzi ma za zadanie odzyskanie najs造nniejszego dzie豉 鈍iatowego malarstwa. Wartka akcja rozgrywaj帷a si na terenie kilku kraj闚 wci庵a bez granic. 安iat sztuki staje si dla laika fascynuj帷y i intryguj帷y. Bohaterowie co do jednego daj si lubi, a finalny sekret jest oryginalny i niebanalny. Zdecydowanie polecam mi這郾ikom Dana Browna i nie tylko :)
Avatar u篡tkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2014-08-27, Ocena: 4, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2014,
Pan Samochodzik, wersja dla doros造ch od Mi這szewskiego. Wysz這 kiepsko, bez polotu, z nie najciekawszym zako鎍zeniem. Spore rozczarowanie po "Ziarnie prawdy".
Avatar u篡tkownika - sarenka29
sarenka29
Przeczytane:2014-08-15, Ocena: 6, Przeczyta豉m,
Avatar u篡tkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2014-08-01, Ocena: 4, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2014,
Ksi捫ka jest bez w徠pienia dobra, ale nie mog powiedzie, 瞠 wci庵aj帷a. Troch si podczas lektury wynudzi豉m i czas mi si d逝篡. Nie wiem sk康 por闚nania do Dana Browna. Podobny pomys i tematyka, ale wykonanie zupe軟ie inne. Brown trzyma mnie w napi璚iu od pierwszej do ostatniej strony, a tutaj na 瘸dnym etapie nie poczu豉m emocji. Dobre przygotowanie merytoryczne, dowiedzia豉m si paru ciekawych rzeczy. 安ietny pomys, 瞠by zbudowa histori wok馧 zaginionego obrazu. Jednak zabrak這 "tego czego".
Avatar u篡tkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2014-04-21, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki - 2014,
sensacyjno-przygodowego thrillera z elementami polityki i historii sztuki. Pocz徠ek nie by dla mnie zbyt zach璚aj帷y: chaos, zbyt wiele drugoplanowych postaci. Na szcz窷cie potem akcja koncentruje si na niecodziennej ekipie, kt鏎a zabiera si do odzyskania obrazu (,,koronnego 鈍iadka historii"). Doktor sztuki Zofia Lorentz, emerytowany 穎軟ierz-strateg Gmitruk, cyniczny marszand Karol oraz s造nna z這dziejka arystokratka. Tajna operacja, kt鏎a idzie nie tak, gdy 鄉ier mo瞠 sta si jednym z mo磧iwych rozwi您a, to jest najlepsza cz窷 powie軼i Mi這szewskiego. Gdy stali si zwierzyn 這wn dla ca貫go zachodniego 鈍iata, a ich tropem pod捫a zawodowy zab鎩ca. W tym momencie wartka akcja, kt鏎a trzyma w napi璚iu, zagadki do rozwi您ania, poczucie humoru i ironia oraz tropy historyczne tworz udan mieszank. Niestety najwi瘯sz wad pozycji jest zako鎍zenie oraz ostateczne rozwi您anie tej瞠 intrygi- w wycinkach prasowych. Fikcja, fikcj, ale ta przesz豉 granice... Niezrozumia貫 dla mnie jest takie rozwi您anie. Nadszarpn窸o ono dobry, intryguj帷y thriller przeradzaj帷 go w zbyt polityczn teori spiskow. A szkoda. ,,Bezcenny" Mi這szewskiego trudno mi oceni. Pomijaj帷 chaotyczny pocz徠ek oraz przekombinowane rozwi您anie to ca趾iem udany thriller pe貫n zaskakuj帷ej akcji. Wida ironiczne spojrzenie na nasz scen polityczn, mamy te ukazane relacje damsko-m瘰kie (napi璚ie po rozstaniu, niewypowiedziane urazy). Fanom akcji, poszukiwania zaginionych skarb闚 oraz teorii spiskowych o ile przymkn oko na ma這 udany pocz徠ek i zako鎍zenie mo瞠 przypa嗆 do gustu. Ja po proz pana Mi這szewskiego jeszcze si璕n.
Avatar u篡tkownika - gabigor
gabigor
Przeczytane:2013-10-12, Ocena: 5, Przeczyta豉m,
Bardzo dobrze napisana powie嗆, nie odstaje niczym - tempem, tematyk, postaciami, g堯wnym sekretem, od swoich ameryka雟kich kuzyn闚. Czytaj帷 nie ma si wra瞠nia, 瞠 napisa to autor, kt鏎y chce pisa jak czo這wi 鈍iatowi autorzy powie軼i sensacyjnych, tutaj po prostu pisze - nic nie udaj帷. Na prawd 鈍ietna ksi捫ka i warta przeczytania.
Avatar u篡tkownika - morgit
morgit
Przeczytane:2013-09-06, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam, 52 ksi捫ki 2013,
Mi這szewski jak zawsze mnie nie zawi鏚! Ksi捫ka troch inna ni jego dotychczasowe, ale okazuje si, 瞠 nie jest jedynie autorem krymina堯w. Poch這n窸am b造skawicznie, wci庵aj帷a fabu豉, warsztat pisarski bez zarzutu - ta historia po prostu wci庵a.
Avatar u篡tkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2013-07-16, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2013,
安ietna powie嗆 przygodowo sensacyjna, pe軟a skrz帷ych humorem dialog闚, zwrot闚 akcji, urzekaj帷y bohaterowie i ten tajemniczy sekret. Jednym s這wem heca na sto fajerek. Go造m okiem wida, 瞠 autor bardzo sumiennie i starannie przygotowa si do napisania powie軼i zg喚biaj帷 arkana 鈍iata sztuki, a zw豉szcza historii. Znakomite przedstawienie polskiej polityki i pstryczek w nos imperializmowi ameryka雟kiemu :-) Moim zdaniem bzdurne recenzje por闚nuj帷e "Bezcennego" do "Kodu" Dana Browna czy "Pana Samochodzika" Zbigniewa Nienackiego szkodz powie軼i. Nie nale篡 si nimi kierowa zasiadaj帷 do lektury.

"Bezcenny" jest interesuj帷 ksi捫k, idealnie wpasowuj帷 si w trend literatury awanturniczej spopularyzowanej przez Dana Browna.

Doktor Zofia Lorentz, historyczka sztuki i urz璠niczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych, pr鏏uj帷a sprawi, aby do Polski wr鏂i這 cho kilka z ponad 60 000 zaginionych dzie, zostaje wezwana do kancelarii premiera. Sprawa jest pilna i 軼i郵e tajna. Arcydzie這 Rafaela zosta這 w ko鎍u namierzone, a ona musi odzyska je dla Polski. Legalna droga nie wchodzi w gr. Jedynym mo磧iwym sposobem jest kradzie. Zofia podejmuje si zadania. Do jej zespo逝 do陰czaj: cyniczny m這dy marszand, 鈍ie穎 emerytowany oficer s逝瘺 specjalnych i legendarna szwedzka z這dziejka, specjalnie w tym celu wyci庵ni皻a z wi瞛ienia.

Ka盥a z postaci jest nietuzinkowa. Zofia jest ch這dna i zdystansowana oraz bezwzgl璠na w d捫eniu do celu. Posiada te ogromn wiedz o polskim dziedzictwie kulturalnym. Podobnie zreszt jak i Karol, cyniczny marszand, r闚nie d捫帷y do celu po trupach. Du穎 kolorytu wprowadza Lisa - wysokiej klasy w豉mywaczka i z這dziejka, kt鏎a r闚nie obraca si w 鈍iecie malarstwa. Nad bezpiecze雟twem misji ma czuwa cz這wiek, kt鏎y zdaje si zupe軟ie nie przystawa do reszty - Anatol Gmitruk, emerytowany oficer s逝瘺 specjalnych. Od razu mi璠zy nimi iskrzy. Negatywnie. Jednak gdy okazuje si, 瞠 zostaj wpl徠ani w afer, z kt鏎 Indiana Jones by sobie nie poradzi, musz w ko鎍u zacz望 wsp馧pracowa.

Ksi捫ka zaczyna si z przytupem ale potem robi si nudno. Du穎 jest przegadane. Mam wra瞠nie, 瞠 pisarz za bardzo chcia za bardzo pochwali si nabyt wiedz. Od po這wy jednak akcja tak nabiera tempa, 瞠 mo積a by by這 obdzieli z dwie ksi捫ki. Mamy tajemnice, intrygi, ukryty skarb, w徠ek historyczny, strzelaniny, po軼igi, no i romans.

Og鏊nie bardzo mi豉 odmiana od krwawych krymina堯w. Od po這wy wci庵n窸a mnie na maksa. Ci nietuzinkowi poszukiwacze zaginionego obrazu bardzo przypadli mi bardzo do gustu.

Avatar u篡tkownika - Esclavo
Esclavo
Przeczytane:2020-08-31, Ocena: 5, Przeczyta豉m,

Po przeczytaniu "Kwestii Ceny" i ogarni璚iu, 瞠 jest to drugi tom cyklu, musia豉m nadrobi wcze郾iejszy. Takim sposobem zabra豉m si za "Bezcennego". Powie嗆 to mieszanka thrillera, historii, tajemnic i spisków. Dawno temu zaczytywa豉m si w tym gatunku, ale w moim gu軼ie nie zasz造 du瞠 zmiany, bo "Bezcenny" bardzo mi si podoba.

Przy okazji opinii drugiego tomu wspomina豉m, 瞠 pocz徠ek nie by 豉twy. Tutaj by這 podobnie, jednak by豉m w tej lepszej sytuacji, bo ju troch oswoi豉m si z piórem autora i wiedzia豉m "czym to si je". Z ka盥 stron jednak robi這 si 豉twiej i ciekawiej. Powie嗆 mocno mnie wci庵豉, wydarzenia z pozoru niezwi您ane, trafia造 we w豉軼iwe miejsca, a rewelacyjny styl sprawi, 瞠 ci篹ko by這 si oderwa. Bohaterowie byli wyrazi軼i, dopracowani i zró積icowani. Opisy miejsc przedstawione zosta造 bardzo realnie i plastycznie.

Zygmunt Mi這szewski ma talent do wnikliwej analizy otoczenia i to 鈍ietnie czu w jego powie軼iach. Dzi瘯i temu z lekkiej przygodówki mo瞠my wyciagn望 "wi璚ej" i sp璠zi przyjemny czas. Polecam.

Avatar u篡tkownika - Julenia
Julenia
Przeczytane:2020-08-22, Ocena: 6, Przeczyta貫m, 52 ksi捫ki 2020,

Ksi捫ka z pogranicza thrillera, powie軼i sensacyjnej i krymina逝, ale wyj徠kowo w bardzo dobrze nam znanych, polskich realiach. Zaginione dzie豉 sztuki to temat, z którym zetkn掖 si ka盥y i wi瘯szo嗆 cho raz wyobra瘸豉 sobie scen ich odnalezienia. Zygmunt Mi這szewski ze zwyk造m dla siebie kunsztem wprowadza nas w 鈍iat, gdzie cenne dzie豉 sztuki s nierzadko bardziej cenione ni 篡cie.

Avatar u篡tkownika - korcia
korcia
Przeczytane:2020-06-13, Ocena: 6, Przeczyta豉m,

"Bezcenny" to 鈍ietna rozrywka, fascynuj帷a opowie嗆, spora dawka humor, napi璚ia i akcji.

Pocz徠ek rozkr璚a si powoli, ale im dalej tym akcja rozkr璚a豉 si coraz lepiej. Czwórka, wybrana przez rz康  (antyterrorysta, dr historii sztuki, marszand i z這dziejka dzie) dostaj za zadanie odnale潭 bezcenny obraz. I tak szpiegowsko-przygodowa historia, z drug wojn 鈍iatow w tle poch這n窸a mnie bez reszty

Inne ksi捫ki autora
Uwik豉nie
Zygmunt Mi這szewski0
Ok豉dka ksi您ki - Uwik豉nie

Teodora Szackiego, warszawskiego prokuratora, 豉two rozpozna na miejscu zbrodni. Wysoki, szczup造, w zbyt dobrym jak na urz璠nika garniturze, o m這dej...

Jak zawsze
Zygmunt Mi這szewski0
Ok豉dka ksi您ki - Jak zawsze

Bywaj ma鹵e雟twa zbudowane na przyja幡i, na czu這軼i, na porozumieniu dusz. Zwi您ek Gra篡ny i Ludwika zawsze nap璠za豉 nami皻no嗆. Dlatego co roku uroczy軼ie...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Ksi璕a zakl耩