Bezkarni zbrodniarze

Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychoskok
Data wydania: 2016-03-08
ISBN: 978-83-7900-496-6

Autorka w swej powieści przenosi nas w przyszłość, w połowę dwudziestego pierwszego wieku, gdzie po wizjonersku narysowała polityczno-społeczny obraz Niemiec i Europy. Co intrygujące, przerażające przyszłe wydarzenia, które autorka umieszcza w całkiem niedalekiej przyszłości mają swój początek w faszystowskiej przeszłości, a niektóre scenariusze są nadzwyczaj aktualne dla dzisiejszej rzeczywistości. W tle tych wydarzeń pisarka umieściła losy kilkuletniej niemieckiej dziewczynki Grety, która jest główną bohaterką fabuły. Jej losy, doświadczenia i przeżycia stanowią formę lustra odzwierciedlającego nastroje społeczne, konflikty, terror polityczny, itp. Dziewczynka cierpi na rozdwojenie osobowości, co idealnie symbolizuje podziały społeczne.

Kup książkę Bezkarni zbrodniarze

Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Przeczytane:2016-04-14, Przeczytałam,
Kraj nie był przygotowany na przyjęcie uchodźców pod względem kulturowym i ekonomicznym, a polskie służby nie były w stanie przeprowadzić weryfikacji muzułmańskich emigrantów i szybko wyłuskać spośród nich terrorystów. Przyzwoitym uchodźcom nie stworzono odpowiednich warunków do integracji z polskim społeczeństwem. Wzrastała przestępczość wobec braku możliwości znalezienia przez nich zatrudnienia. Całe społeczeństwo ogarnęła wrogość wobec cudzoziemców.    Taką wizję niedalekiej przyszłości przywołuje Stefania Jagielnicka w swojej powieści Bezkarni zbrodniarze. Konsekwencją nienawiści do uchodźców staje się powrót do nacjonalizmu, rasizmu i ksenofobii rodem z czasów drugiej wojny światowej. Do władzy w Niemczech dochodzi partia skrajnie nacjonalistyczna pod wodzą nowego idola – Menholda. Partia wzorowana na naukach Hitlera, który powraca do łask. Zdaniem autorki obecna sytuacja w Europie doprowadzi w konsekwencji do powielenia wzorców z przeszłości. I tak przyszłość w powieści rysuje się w ponurych barwach. Powstają nacjonalistyczne organizacje młodzieżowe, szkoły przyjmują tylko dzieci o aryjskich rysach...   Bohaterką powieści jest Paulina. To genialne dziecko. Potrafi liczyć i czytać, zanim jeszcze trafi do szkoły. Wygląda także doskonale. Ma tylko jedną wadę – cierpi na schizofrenię. Wymyśliła sobie starszego brata, który ...

Opinie o książce - Bezkarni zbrodniarze

Moje klimaty. Uwielbiam dreszczyk emocji. Ciekawa fabuła połączona z nutką tajemnicy. Kusi mnie, żeby przeczytać.
Avatar użytkownika - izka
izka
Przeczytane:2016-03-09, Ocena: 6, Przeczytałam,
Książka szokuje, wywołuje wile silnych, różnorakich emocji. Opisuje wiele faktów z przeszłości, ale sporo z nich jak sytuacji, zachowań, można dopatrzyć się w dzisiejszych realiach. Mimo iż przeraża mówiąc o ludzkim przesłaniu, to z drugiej strony pokazuje solidarność ludzką. Sensacja, przygoda, wątki społeczno-polityczne to coś co towarzyszy Autorce w każdej powieści. Najważniejszym elementem jednak jest patriotyzm, taki znak rozpoznawczy twórczości pani Jagielnickiej. Książka porywa już od pierwszej strony. Wciąga tak mocno, że nie chcę się jej opuścić ani na chwilę. Rozdwojenie osobowości, 2 osoby w jednej postaci, dwóch skrajnie różnych psychiatrów. Polecam, przeczytajcie.
Avatar użytkownika - agnieszka3201
agnieszka3201
Przeczytane:2016-03-07, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Greta, niemiecka dziewczynka z ubogiej rodziny, wiek 8-9 lat, to główna bohaterka powieści ,,Bezkarni zbrodniarze" Stefanii Jagielnickiej. Greta cierpi na rozdwojenie osobowości, ponieważ jest także Erwinem, swoim starszym bratem, obiektywnie nigdy nie istniejącym. Umysł Grety, w wyniku przeżywanych cierpień, wytworzył sobie inną osobę, która kumuluje te cierpienia i za pomocą mechanizmu psychologicznego wyparcia uwolnia od nich Gretę. Jednocześnie Erwin jest bardzo opiekuńczym, silnym i zaradnym bratem, dzięki czemu często stanowi wsparcie, pomoc, a nawet ratunek w trudnych i zagrażających życiu sytuacjach - wobec ojca tyrana, w szkole, w szpitalu psychiatrycznym, itp. ,,Rozdwojony" umysł Grety staje się niezwykle atrakcyjną materią dla badających go psychiatrów. W nurcie powieściowej akcji poznajemy dwóch profesorów psychiatrii, którzy jednak całkowicie odmiennie postrzegają swoją medyczną służbę i misję, a ich interakcja symbolizuje walkę dobra ze złem, miłości z okrucieństwem. Jeden z nich dąży do sławy i uznania, uśmiercając ludzi, wykorzystując przy tym posiadaną władzę, a drugi ryzykuje własnym bezpieczeństwem, ratując swoich pacjentów. Psychologiczna treść utworu wkomponowana została w ramy społeczeństwa ogarniętego lękiem i faszystowskim terrorem.
Kult
Łukasz Orbitowski;