Białe kłamstwa

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2019-09-03

Trzeci i ostatni tom serii o Agacie Stec, kontrowersyjnej policjantce z gdańskiego wydziału śledczego.

Po zabójstwie ważnego świadka w śledztwie po serii makabrycznych morderstw w Gdańsku, gdyńskiego biznesmena Jacka Biernata, mężczyzny wyjątkowo bliskiego komisarz Agacie Stec, niespodziewanie to ona nagle znajduje się w kręgu podejrzeń i mimo braku przekonujących dowodów trafia do aresztu. Bez środków na zapłacenie absurdalnie wysokiej kaucji ustanowionej przez prokuratora, zmuszona jest przyjąć pomoc brata, znanego psychologa Artura Kamińskiego. Rola, jaką specjalizujący się w pracy z psychopatami Kamiński odgrywa w ostatnich wydarzeniach, jest coraz bardziej podejrzana. Stec postanawia podjąć jego niebezpieczną grę, by wymierzyć mu sprawiedliwość. W pewnym momencie zdaje sobie jednak sprawę, że nieświadomie z łowcy stała się zwierzyną. Nie wie, o jaką stawkę toczy się gra, nie wie też, czyje tajemnice są motorem zdarzeń.

Piotr Borlik ur. w 1986 r. Inżynier po Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym.
Jest mistrzem Holandii oraz laureatem trzeciego miejsca w otwartych mistrzostwach Czech w grach logicznych. Autor cyklu kryminałów z Agatą Stec, którego pierwszy tom nosi tytuł "Boska proporcja".

Kup książkę Białe kłamstwa

Opinie o książce - Białe kłamstwa

Avatar użytkownika - patrycjadyrda
patrycjadyrda
Przeczytane:2019-11-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2019,

I co ja mam napisać na temat tek powieści - ostatniej z trylogii o komisarz Agacie Stec?

Jak pisałam w pierwszej części pt. "Białe kłamstwa" Agata strasznie mnie irytowała, w drugiej "Materiał ludzki" było już nieco lepiej, natomiast zachwycił mnie jej brat - sława psychologii Artur Kamiński. Ależ byłam zła, że tak mało go w drugiej części (chyba coś ze mną nie tak, że podoba mi się taka postać 😂). W książce "Białe kłamstwa" Artur daje popis świetnej formy, a Agata podejmuje z nim grę, której finał zaskakuje, choć kilka kwestii można było się domyślać. Bardzo fajnie zostali skonstruowani nowi bohaterowie, a najbardziej przypadła mi do gustu postać Hanny Wierzbickiej. Piotr Borlik świetna robota! Książkę czyta się szybko, rozdziały są skonstruowane tak, że po każdym powtarzała jeszcze jeden, jeszcze jeden! Nie można się oderwać! Śmiało można powiedzieć, że ostatnia część jest zarazem najlepszą 😉 Brawo 👏 Mało kto potrafi zakończyć historię wbijając czytelnika w fotel. Szczerze polecam i czekam na ekranizację (tylko nie mam pomysłu, kto mógłby zagrać Artura 😉).

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2019-11-18, Ocena: 5, Przeczytałem,

Pora na ostatni tom kryminalnej trylogii Borlika pt. „Białe kłamstwa”.

Ten tom podobał mi się na równi z „Boską proporcją”. Akcja powieści oczywiście znowu jest inaczej rozłożona, teraz skupiamy się na życiu prywatnym bohaterów, grzebiemy w ich przeszłości i obserwujemy grę, którą toczy pomiędzy sobą rodzeństwo. A jest to całkiem interesująca rozgrywka – Agata nie jest już nieporadną kobietą z „Boskiej proporcji”, potrafi wykorzystać sztuczki brata, które od lat obserwowała, przeciwko niemu. Jak dla mnie było ciekawie, wciągająco i intrygująco – mimo że czytelnik wie, że Artur coś knuje, to do końca nie wiadomo co i jakie ma motywacje. Bardzo mi się to podobało, to intrygująca postać.

Ogólnie całą trylogię oceniam pozytywnie. Zaczynając od warstwy wizualnej (świetny pomysł z okładką) poprzez ciekawych, skrajnie różnych bohaterów po dobrze rozplanowaną akcję i logiczne wyjaśnienia rozwiązania intrygi. Przy każdej z tych trzech książek bawiłam się bardzo dobrze, a oparcie dużej części historii na ciągu Fibonacciego i złotej proporcji bardzo przypadło mi do gustu. Lubię takie rozwiązania.

Opisu akcji nie będzie - kto czytał poprzednie części ten może się domyślać, co się będzie działo w trzeciej i ostatniej(?) książce, której główną bohaterką jest Agata. Jeśli ktoś jeszcze po nią nie sięgnął w obawie przed spadkiem formy autora to od razu mówię - nie ma się czego bać! Czytajcie tę książkę bo jest świetna a autor, co jednak rzadko się zdarza, utrzymał poziom a może nawet go podwyższył. Może tutaj trup nie ściele się gęsto, nie ma makabrycznych morderstw i krwi, ale Artur wzbija się na wyżyny manipulacji. Ten bohater to po prostu pure evil. Agata z resztą też trzyma formę, a nawet daje się wciągnąć w psychologiczną rozgrywkę z bratem. Wiem, wiem, wychwalam tutaj tę książkę, ale wyjątkowo nie ma się w niej do czego przyczepić. Cała seria to majstersztyk. Jeśli jednak mam wymienić minusy to przede wszystkim zabrakło mi w tej części wyszukanych opisów jedzenia - wyjątkowo tym razem nie zgłodniałam przy czytaniu tylko pochłaniałam książkę. No i największa wada - ta seria się już skończyła ?Ale czy napewno...? Myślę, że autor pozostawił sobie jednak furtkę do kontynuacji przygód Agaty tak na wszelki wypadek ?

Boska proporcja
Piotr Borlik0
Okładka ksiązki - Boska proporcja

Matka to skarb, a miejsce skarbu jest głęboko pod ziemią. W zamkniętej dla zwiedzających palmiarni parku Oliwskiego zostają znalezione zaaranżowane...

Boska proporcja
Piotr Borlik0