Biały Szanghaj

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2017-04-13
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788380971141
Liczba stron: 512
Język oryginału: rosyjski
Tłumaczenie: Rafał Dębski

Tom 2 cyklu Burzliwa epoka

Ocena: 5 (2 głosów)

W kolejnej części cyklu ,,Burzliwa epoka" Elwira Baryakina zabiera nas do Szanghaju. To metropolia, w której przedstawiciele wielkich mocarstw oraz ogólnie pojętej białej rasy mają o wiele większe prawa niż miejscowa ludność. Wszystko tu jest wielkie - budynki, interesy, przygody, a także... nieprawdopodobnie wielkie jest bogactwo we wspaniałych ,,białych" dzielnicach i niewyobrażalnie wielkie ubóstwo w   nędznych chińskich slumsach.

W to nieprzebrane ludzkie mrowisko przybywają na przerdzewiałych okrętach tysiące rosyjskich uchodźców. Dla nich Szanghaj nie jest bynajmniej ziemią obiecaną - jest jedyną ziemią, która - z niechęcią wprawdzie - zgodziła się ich gościć.

Cóż to jednak za gościna... Grupy narodowościowe, klasowe i ekonomiczne są szczelnie zamknięte, nie akceptują nowych. Bez sprytu, determinacji i mnóstwa szczęścia nie sposób się utrzymać na powierzchni. 

Klima i Ninę, naszych głównych bohaterów, zastajemy w chwili, kiedy kobieta podjęła już decyzję o rozstaniu z mężem. Przeszli razem piekło Sowdepii, poradzili sobie na Dalekim Wschodzie Rosji, lecz na chiński ląd schodzą osobno. Ona z innym mężczyzną, on z nastolatką, którą  się zaopiekował.

Co z tego wyniknie?  Co zrobi Klim, który zna Szanghaj i ma znajomych sprzed lat? Czy Nina, nieznająca miejscowych stosunków, za to mająca przysłowiowy łut szczęścia poradzi sobie? Jak los potraktuje naszych bohaterów?

Kto zżył się z Klimem i Niną - a trudno sobie wyobrazić czytelnika, który pozostał wobec nich obojętny - ten koniecznie powinien przeczytać ,,Biały Szanghaj". Nie będzie żałował nawet jednej sekundy spędzonej w towarzystwie tej książki.

Elvira Baryakina urodziła się w ZSRR w 1975 roku w rodzinie rosyjskiej inteligencji. Mieszka w Południowej Kalifornii, USA, wraz z mężem i synem. Pisze po rosyjsku, choć świetnie zna język angielski. Jest autorką dziesięciu powieści, trzech książek dla dzieci i jednego podręcznika na temat kreatywnego pisania.

Kup książkę Biały Szanghaj

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Biały Szanghaj

Z ogromną przyjemnością śledziłam dalsze losy Niny i Klima, którzy jak wielu Rosjan, emigrowali po rewolucji bolszewickiej do Chin. Co ich tam spotkało, jak ułożyli sobie życie, czy byli razem, jakie przeżyli wzloty i upadki? Do tego mamy jeszcze obraz Chin i tamtejszej rewolucji, opis ludzi i ich zachowań w różnych sytuacjach, ich zwyczaje i zwykłe życie. Bardzo dobra pozycja. Z chęcią sięgnę po kolejną część cyklu.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2017-08-09, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Sowiecki książę
Elvira Baryakina0
Okładka ksiązki - Sowiecki książę

Klim Rogow – zamiast wreszcie wieść spokojne, szczęśliwe, a przynajmniej w miarę uregulowane życie – rzuca wszystko i wyrusza do Rosji Sowieckiej...

Miłość w czasie rewolucji
Elvira Baryakina0
Okładka ksiązki - Miłość w czasie rewolucji

„Miłość w czasie rewolucji” jest pierwszą powieścią w serii „Burzliwa epoka”. Pochodzący z Rosji argentyński dziennikarz Klim Rogow...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy