Biblioteka dusz

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2016-09-28
Kategoria: Dla młodzieży

Tom 3 cyklu Osobliwy dom pani Peregrine

Przygoda, która rozpoczęła się w Osobliwym domu pani Peregrine i trwała w Mieście cieni, ma wielki finał w Bibliotece dusz. Szesnastoletni Jacob odkrywa w sobie nową, potężną moc i wyrusza na ratunek osobliwym towarzyszom więzionym w pilnie strzeżonej twierdzy. W wyprawie towarzyszy mu Emma Bloom, dziewczyna, która włada ogniem, oraz Addison MacHenry, pies umiejący odnaleźć trop zaginionych dzieci. Bohaterowie wędrują ze współczesnego Londynu do labiryntu zaułków Diabelskiego Poletka, najbardziej parszywego zakamarka wiktoriańskiej Anglii. W tym miejscu raz na zawsze przesądzi się los osobliwych dzieci całego świata. Podobnie jak poprzednie dwie książki z serii, Biblioteka dusz łączy emocjonującą fantastykę z niepublikowanymi fotografiami sprzed wielu dziesiątków lat, tworząc zupełnie wyjątkową opowieść.

Kup książkę Biblioteka dusz

Avatar użytkownika - Scathach
Scathach
Przeczytane:2016-10-11, Przeczytałam,
Biblioteka dusz, trzeci tom serii Osobliwy dom Pani Peregrine. To, co rozpoczęła pierwsza część, wreszcie ma swój finał. I – co nasuwa się samoistnie – nie byle jaki to finał!   Jacob znacznie lepiej panuje nad swoją osobliwością, robiąc z niej coraz większy użytek. Wraz z grupą przyjaciół nie ustaje w pościgu za upiorami, które porwały pozostałe dzieci, ale też - ymbrynki, mające pomóc przejąć władzę nad światem osobliwców.   Bohater nie tylko wyczuwa głucholce, tak jak miało to miejsce w Mieście cieni, lecz przy odpowiednim skupieniu jest w stanie przejąć kontrolę nad ich umysłami, całkowicie je sobie podporządkowując. Dar ów może być największym atutem dzieci w walce z groźnym przeciwnikiem. Niestety, jest on jednocześnie ich największym przekleństwem – Caul, przywódca upiorów, pożąda duszy tego, kto posiada ową zdolność. To właśnie ona bowiem jest brakującym ogniwem, koniecznym do realizacji jego planu.   Dzieci wreszcie trafiają na trop pętli, w której więziona jest reszta osobliwców i ymbrynki. Przy pomocy podejrzanego Sharona udaje im się przemknąć przez Diabelskie Poletko i dotrzeć do samego serca siedziby upiorów. Czy mężczyzna jest jednak godny zaufania, czy też pracuje na czyjeś zlecenie? Dlaczego ich wspiera? Jak wiele jeszcze będą musieli znieść mali bohaterowie ...

Opinie o książce - Biblioteka dusz

Avatar użytkownika - mariannkey
mariannkey
Przeczytane:2017-01-17, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, przeczytane,
Zakończenie trylogii. wiele zwrotów akcji i nieustające napięcie. NIe można się było oderwać. Pochłonęłam w trzy dni.
Avatar użytkownika - livingbooksx
livingbooksx
Przeczytane:2017-02-10, Ocena: 5, Przeczytałam,
Główny bohater - Jacob - po raz kolejny wykazuje się swoją odwagą, uporem i determinacją. Osobliwych przyjaciół traktuje jak rodzinę i za wszelką cenę stara się, aby w równoległym świecie wszystko wróciło do normy. Za każdym rogiem czai się zło, które poluje na grupę wędrowców szukających spokoju i ratujących swoich bliskich. Nastolatek powoli poznaje siebie, swoje moce i przeznaczenie w całej historii - czuje, że jego rola jest tu niezwykle ważna, a bez niego wszystko może popaść w ruinę i nic nie będzie takie samo. Zdeterminowany chłopak staje się częścią nowego świata, walczy o przetrwanie swoich osobliwych przyjaciół oraz stara się, aby złe siły nie przejęły panowania. Robi się coraz poważniej i niebezpieczniej, a ciemna strona czeka na odpowiednią okazję. Czy Jacob sprosta zadaniu? Uda mu się uratować przyjaciół? "Biblioteka dusz" to trzecia i ostatnia część przygód osobliwej gromady, która przestała być bezpieczna w swojej pętli czasowej. Świat zaczął się zmieniać, ich dom przestał istnieć a czas nieubłaganie płynąć... Nikt nie może czuć się bezpieczny, ponieważ pewna grupa ma w planach przejęcie władzy nad wszystkimi. Historia w trzecim tomie staje się nieco poważniejsza, bardziej zagmatwana i emocjonalna. Wrogowie biorą górę i to właśnie na nich opiera się większość wydarzeń, gdzie bohaterowie walczą o swoją niezależność i wolność. Ich życie staje pod znakiem zapytania, a zaufane pętle czasowe nie mogą być jedynym wyjściem. Kto jest przyjacielem, a kto wrogiem? "Biblioteka dusz" to rewelacyjne zakończenie przygód bohaterów, którym towarzyszyliśmy w najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych momentach. Autor zgrabnie poprowadził akcję i zakończył ją w najlepszy możliwy sposób, bez zbędnych dodatków oraz nieoczywistych sytuacji. Historia osobliwej gromady miała w sobie coś, czego nie znalazłam dotąd w żadnej innej serii. Pomimo, że jest to jedynie fikcja, nie odczuwałam tego na każdym kroku. Autor w swoich powieściach wprowadził niesamowicie realny klimat, który sprawiał, że wydarzenia działy się w nas naprawdę, a wszystko rozgrywało się tuż obok nas. Tak jak poprzednie tomy, powieść przepleciona jest wieloma wspaniałymi, niezwykle klimatycznymi, starymi fotografiami. Niektóre z nich są absurdalne, inne przerażające i mroczne, lecz każda z nich wprowadza w opowieści interesujący, nieoczywisty klimat. Historia ma w sobie kilka zabawnych fragmentów, jednak całość przepełniona jest tajemnicą i czymś, czego nie spotykamy na co dzień. Autor spisał się genialnie, a seria i bohaterowie na długo pozostaną ze mną.
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2016-09-22, Ocena: 4, Przeczytałem,
BIBLIOTEKA OSOBLIWOŚCI Wreszcie jest! Wraz ze zbliżającą się premierą filmu Tima Burtona, przenoszącego na kinowe ekrany losy bohaterów pierwszej części „Osobliwego domu…”, na księgarskie półki trafia w końcu ostatni tom serii. Jak zwykle dzieje się dużo, fabuła pędzi na złamanie karku a bohaterowie ani przez chwilę nie mogą poczuć się bezpieczni. Przygotujcie się na szalone pożegnanie z fascynującą trylogią Ransoma Riggsa. Jeszcze nie tak dawno temu szesnastoletni Jacob Portman był zwyczajnym chłopakiem, który nie wierzył w żadne paranormalne bzdury, a stare zdjęcia, na których uchwycono niezwykłych ludzi w równie niezwykłych okolicznościach traktował jak oszustwa. Teraz jednak znajduje się w samym środku koszmaru, który dzieje się na jawie, stojąc wraz ze swoimi towarzyszami przed Głucholcem, który w każdej chwili może ich zaatakować. Udało mu się go sparaliżować, ale nieświadomie użyty dar nie chce się ponownie uaktywnić. Wszystko idzie nie tak, po ataku na lodową kryjówkę jest już za późno, ale Jackob i jego przyjaciele nie zamierzają zrezygnować. By ratować swoją ukochaną ymbrynkę, panią Peregrine oraz porwane dzieci, gotowi są na wszystko. Nawet gdyby mieli odnaleźć tylko ich zwłoki, bądź też zginąć, nie cofną się przed niczym. Łącznie z wyprawą do wiktoriańskiej Anglii i jej najgorszego miejsca noszącego bardzo wymowną nazwę Diablekskiego Poletka… Ransom Riggs nie zawodzi. Po udanym, choć jeszcze dość infantylnym (z perspektywy czasu) tomie pierwszym i jego znakomitej, wciągającej kontynuacji w postaci „Miasta cieni” powraca by dopowiedzieć ostatni rozdział i zamknąć losy bohaterów. Czas i przestrzeń nie stanowią dla niego ograniczeń, tak jak niebezpieczeństwa i magia nie mają końca w snutej przez niego opowieści. Ogranicza go jedynie wyobraźnia, a ta dała znów znakomity popis swoich możliwości. Bohaterowie, jak i poprzednio, tkwią w samym środku kłopotów. Zmagają się z niesprzyjającymi okolicznościami i hordami wrogów. Wątków jest wiele, pytań także. Wszystko jednak sprowadza się do fantastycznego, ciekawie skonstruowanego świata, w którym zbiegają się wszystkie niewyjaśnione rzeczy znane z naszej rzeczywistości, a symbolizowane przez (w znacznej większości) niezmienione zabytkowe fotografie prezentujące niezwykłe wydarzenia, miejsca i postacie. Ransom Riggs znakomicie wykorzystuje możliwości, jakie otworzyła przed nim osobliwa mechanika świata, a splatając je z prawdziwymi zdjęciami, które jakże bogato zdobią strony książki, dodaje całości miłego posmaku autentyzmu. Wraz z nim idzie oczywiście także coś jeszcze – wielka przyjemność z oglądania ich i odkrywania tajemnic niezwykłości na nich ukazanych. Podsumowując, jeśli czytaliście poprzednie tomy, sięgnijcie koniecznie. Zabawa jest przednia, a „Biblioteka dusz” w znakomitym stylu zamyka historię rozpoczętą „Osobliwym domem pani Peregrine”. Jeśli zaś nie mieliście dotychczas przyjemności czytać tej serii, dajcie jej szansę i przekonajcie się ile ma do zaoferowania. Naprawdę warto! Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/09/22/biblioteka-dusz-ransom-riggs/

Ostatnia część trylogii "Osobliwy dom Pani Peregrine". Tym razem Jacob i Emma, wraz z osobliwym psem Adisonem przemierzają współczesny, a następnie XIX-wieczny Londyn, w poszukiwaniu przyjaciół porwanych przez upiory. Polecam dla miłośników fantasy i szybkiej akcji.

I oto trzecia część wspaniałego osobliwego domu. Jacob, Emma i Addison muszą ruszyć tropem Upiorów za przyjaciółmi. W tym czasie Jacob odkrywa w sobie moc panowania nad Głucholcami. Docierają do straszliwego miejsca zwanego Diabelskim Poletkiem. Próbują dostać się do twierdzy Upiorów lecz zostają zaatakowani przez wielkiego, groźnego Głucholca. W tej sytuacji nawet Jacob nie jest w stanie zapanować nad powrotem. Trafiają do dawnego przyjaciela dziadka Jacoba, a tam odkrywają sekrety przyjaźni dwóch osobliwców. Wyjaśnia się też w jaki sposób dziadek Abraham nie był w stanie obronić się przed potworem. Mimo, że przyjaciel Portmana dokonał strasznego czynu, Jacob pomaga mu uruchomić maszynę, która może pomóc w uratowaniu dzieci. W tym celu sprowadza Głucholca. Gdy dostają się do twierdzy Emma uwalnia przyjaciół, a Jacob szuka ymbrynek. Gdy je znajdują wypuszczone zostają potwory. Jacob z Głucholcami wypada do dziury, z której przybyły i ma wizję, w której sam zmienia się w jedną z tych istot. Po obniżeniu się może panować nad wszystkimi potworami naraz i widzi ich oczami. Zaczyna się bitwa. Zapowiada się, że osobliwcy wygrają lecz gdy Upiór grozi śmiercią ukochanej pani Peregrine postanawiają dobrowolnie pójść za nim. Docierają do starej biblioteki, w której znajdują się słoje z osobliwymi umiejętnościami, które widzi tylko Jacob. Dwaj bracia wchłaniają moce najpotężniejszych osobliwców i prawie zabijają Jacoba. Ratuje go szaliczek zrobiony przez Horacego. Dzieci razem pokonują złych osobliwców. Jednak Jacob musi wracać do Ameryki, do swojego świata. Ale wkrótce w jego życiu na nowo pojawią się osobliwe dzieci.

Avatar użytkownika - gosia_gosia16
Przeczytane:2018-09-30, Ocena: 5, Przeczytałam,
Mapa dni
Ransom Riggs0
Okładka ksiązki - Mapa dni

Czwarta książka o osobliwych dzieciach pani Peregrine autorstwa uznanego pisarza, Ransoma Riggsa. Bohaterowie, znani z kart poprzednich tomów oraz...

Miasto cieni
Ransom Riggs0
Okładka ksiązki - Miasto cieni

Kontynuacja Osobliwego domu pani Peregrine, który zachwycił nie tylko nastoletnich czytelników. Akcja powieści rozpoczyna się dokładnie...

Gdy tak stałem przy niej, oddychając wraz z nią, gdy wsłuchiwałem się w ciszę, nagle uświadomiłem sobie, że być może nie ma dwóch równie pięknych słów jak te.
"Mamy czas".