Biblioteka Narodowa (II, 265). Wybór poezji

Wydawnictwo: Ossolineum
Data wydania: 2020-10-16
Kategoria: Poezja
ISBN: 9788366267404
Liczba stron: 500

Ocena: 0 (0 głosów)

Życie Emily Dickinson przypadło na szczególny okres w historii Stanów Zjednoczonych; okres naznaczony sporem między Północą a Południem, który w 1861 roku doprowadził do wojny. Konflikt ustanowił na amerykańskiej scenie literackiej wyraźną cezurę pomiędzy koncepcją świata i człowieka zbudowaną na wierze w niezmienne prawa boskie i prawa natury a popartą dokonaniami dziewiętnastowiecznej nauki i filozofii wizją rzeczywistości jako ciągłej zmiany.

Poezja Dickinson wyrosła z niespotykanej mieszanki pionierskiej twardości charakteru, językowej błyskotliwości oraz intensywnie introspektywnej purytańskiej duchowości. Trudno jednak nie zauważyć, że całą twórczość poetki przenika poczucie straty - krótki moment spełnienia ulokowany jest zawsze w przeszłości, a nadzieja na rekompensatę w przyszłym życiu pozostaje bardziej potrzebą serca niż przedmiotem wiary.

Podobnie jak pisarstwo Walta Whitmana dzieło Dickinson stanowi źródło poezji północnoamerykańskiej. To jedno z największych dokonań literatury światowej ma również bogatą i fascynującą historię w polszczyźnie. Czytając ,,polską" Dickinson, można dostrzec wielość języków, jakimi posługiwała się nasza liryka ostatniego półwiecza, prześledzić ewolucję poetyckiego smaku i estetycznych upodobań, a także doświadczyć specyfiki przekładu literackiego.

Tagi:

Kup książkę Biblioteka Narodowa (II, 265). Wybór poezji

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Biblioteka Narodowa (II, 265). Wybór poezji

Inne książki autora
Wiersze wybrane
Emily Dickinson0
Okładka ksiązki - Wiersze wybrane

Emily Dickinson (1830–1886) Jedna z najbardziej oryginalnych i najwybitniejszych poetek amerykańskich, wciąż pozostaje nieprzeniknioną zagadką...

Samotność przestrzeni
Emily Dickinson0
Okładka ksiązki - Samotność przestrzeni

Zbiór blisko pięćdziesięciu wierszy jednej z najwybitniejszych, a zarazem najbardziej tajemniczych poetek światowej literatury. Za wybór...

Zobacz wszystkie książki tego autora