Okładka książki - Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach

Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach

Wydawnictwo: Sensus
Data wydania: 2012-10-15
ISBN: 978-83-246-5189-4
Dodał/a książkę: czytam

Jak stworzyć dobrą i trwałą relację? Jak uniknąć wciąż powtarzanych błędów? Jak zmieniać - albo wręcz zrywać - niszczącą relację i nie narazić się przy tym na niepotrzebne huśtawki emocjonalne? Kiedy potrzebna jest terapia? Na te wszystkie pytania odpowiada Paweł Droździak, doświadczony psycholog i psychoterapeuta w rozmowie z Renatą Mazurowską, dziennikarką specjalizującą się w tematyce psychologicznej.

Kup książkę Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach

Avatar użytkownika - katechetka
katechetka
Przeczytane:2013-01-26, Ocena: 6, Przeczytałam,
Sposoby wyrażania uczuć i postaw koncentrują się na wzajemnych stosunkach między partnerami oraz na ich pozytywnych lub negatywnych powiązaniach. Relacje interpersonalne – bo o nich tu mowa – stanowiąc jedno z najtrudniejszych wyzwań dla człowieka, stały się punktem wyjścia oddanego do rąk czytelnika poradnika, którego podstawę stanowią Terapeutyczne rozmowy o związkach. Dający wiele do myślenia tytuł: Blisko, nie za blisko jest próbą wyjaśnienia przyczyn różnorodnych zachowań poprzez uświadomienie, że najlepszym rozwiązaniem jest zrozumienie problemu. I tego właśnie zadania podjęli się autorzy. Konstrukcja publikacji jest prosta i jednorodna. W każdym z czternastu rozdziałów znalazły się pytania postawione przez Renatę Mazurowską oraz jasne odpowiedzi doświadczonego psychologa i psychoterapeuty Pawła Droździaka. Wszystkie rozważania zostały oparte na wieloletniej praktyce, dzięki czemu wiedza zdobyta podczas licznych sesji terapeutycznych bez wątpienia spotka się ze zrozumieniem czytelnika. Stanie się również podstawą odpowiedzialnego spojrzenia na dotychczasowe zachowania, jakie występują między partnerami. Pytania postawione przez Renatę Mazurowską dotyczą sytuacji dostrzeganych w codziennym życiu. Koncentrują się wokół takich zagadnień jak potrzeba bliskości, więź prowadząca do nadmiernej symbiozy, przyjaźni lub rywalizacji, wpływ ojca na późniejsze relacje dziecka ...

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:2012-11-26, Ocena: 5, Przeczytałam,
Rozmowa lekiem na całe zło? Żoną miałam być, miał być ślub / I wesele też – śpiewa Monika Brodka. Wypada dodać, że zapewne, jak po każdym ślubie, miała być rocznica: papierowa, bawełniana, skórzana, poprzez złotą czyli pięćdziesiątą, aż – jeśli Bóg da – do dębowej, czyli osiemdziesiątej. Kto wie, może związek miał trwać jeszcze dłużej? Właśnie w tym jednym słowie - „miał” - tkwi sedno sprawy i cały problem, jaki pojawia się w kontekście małżeństwa, czy - ogólnie – związków pomiędzy ludźmi. Rzadko kiedy bowiem są one takie, jakie powinny być. Najgorzej jest wówczas, kiedy ich zła jakość odbija się negatywnie na pozostałych sferach naszego życia, a nawet determinuje naszą przyszłość. Właśnie o relacjach z matką, córką, ojcem, przyjacielem mężem czy kochankiem rozmawia z Pawłem Droździakiem, psychologiem i terapeutą, pracującym z osobami uwikłanymi w związki, w których występuje uzależnienie emocjonalne, dziennikarka Renata Mazurowska. Książka, opublikowana nakładem wydawnictwa Sensus, o wymownym tytule Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach to prawdziwa podróż w głąb siebie, to próba zrozumienia, dlaczego - właśnie - niekiedy zrozumieć nie potrafimy. To próba wyjaśnienia pewnych kwestii związanych z relacjami, komunikacją, potrzebą bliskości czy toksyczną miłością. To próba spojrzenia na nasze ...

Opinie o książce - Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach

Avatar użytkownika - godmyt
godmyt
Przeczytane:2012-12-01, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
"Blisko, nie za blisko" to Książka, którą każdy powinien przeczytać- obowiązkowo! W prosty sposób omówione są nasze relacje z innymi ludźmi- w związku, w rodzinie. Po lekturze właśnie tej pozycji stajemy się dużo mądrzejsi, dzięki niej możemy zrozumieć dlaczego tkwimy w takich a nie innych układach, dlaczego budujemy związki z podobnymi ludźmi- powielając błędy. Odkrywamy samych siebie, naszych partnerów i wiele prawd życiowych, w których istnienie nie chcemy wierzyć. Jeśli tylko chcemy przeanalizować swoje relacje to nie ma do tego lepszej książki! To trochę tak jakby z życzliwością przejrzeć się w lustrze. Lektura obowiązkowa!!! Ogromnie polecam !!!:D
Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2013-01-06, Ocena: 5, Przeczytałam,

Relacje między nami a innymi ludźmi jest szczególnie ważna i nie piszę tego z powodu świątecznego czasu. Ale piszę to w kontekście wyzwania. Nie ma co ukrywać, że układanie relacji w dzisiejszym świecie, gdzie człowiek jest zabiegany, na głowie ma mnóstwo problemów i spraw do załatwienia taka relacja jest nie lada wyzwaniem. Nasze „być” zależy od różnorodnych relacji między ludzkich, tak pełnych emocji, wzajemnych zobowiązań, naturalnych uczuć sympatii , a nawet niechęci do drugiego człowieka.

Jednak czy wszystkie relacje między ludzie są tak samo ważne? Chyba nie. Wg psychologów najważniejsze kontakty interpersonalne to te, które na nas oddziałowują bezpośrednio , czyli relację zaledwie z kilkoma osobami : partnerami życiowymi, rodzicami, dziećmi. To takie kontakty nas kształtują, mogą nas uszczęśliwić lub niszczyć pomału. Ale co zrobić by nauczyć się tworzyć zdrowe i twórcze stosunki innymi?

Ostatnio czytałam bardzo interesującą książkę, która porusza wyżej wspomniany temat.

Tym bardziej uznaję ją za ciekawą pozycję, gdyż nie jest to poradnik emanujący teorią , a jest to dialog między mężczyzną a kobietą, czyli spojrzenie na jedna relację z różnych stron płci, doświadczenia i wiedzy.

Osobami, które ze sobą rozmawiają, wymieniają poglądy , a nawet dyskutują są:

Paweł Droźdzak- psycholog, mediator rodzinny, który pracuje z osobami mającymi trudności w kontrolowaniu zachowań impulsywnych oraz prowadzi psychoterapię osób uwikłanych w związki, w których występuje element uzależnienia emocjonalnego oraz Renata Mazurowska- dziennikarka zajmująca się edukacją, psychologią i zdrowiem. Publikuje swoje teksty w magazynach „Sens”, „Charaktery”, „Rzeczpospolita”, „Cogito” oraz „Elle” Jest założycielką i autorką portalu WWW.wpelnidnia.pl o pięknych, mądrych i dojrzałych kobietach.

Te dwie osobowości w tym poradniku poruszają relacje naturalnie istniejące, te tworzone sztucznie, te trudne i mające niszczycielską moc. Rozmowa toczy się w kręgu kontaktów: matka-córka, ojciec-córka, my i nasza pierwsza miłość, negocjacje w związku, co czuje kochanka/kochanek , rozwód i rozstania, samotne rodzicielstwo, zdrada, kolejna szansa na miłość, co nas przyciąga w tym złym chłopcu, uzależnienie od partnera oraz kiedy musimy pomyśleć o udaniu się na terapię.

Jak widzicie tematów jest ogrom, ale każdy jest istotnym elementem współczesnego człowieka. Dlatego polecam tym, którzy są ciekawi takich rozmów, ich skutków , a co najważniejsze wniosków w nich płynących.