Błysk. Opowieść o wychowaniu, geniuszu i autyzmie

Syn Kristine Barnett, Jacob, ma IQ wyższe niż Einstein i fotograficzną pamięć. W ciągu dwóch tygodni sam nauczył się podstaw analizy matematycznej. W wieku dziewięciu lat rozpoczął badania nad nowatorską teorią w astrofizyce, w wieku dwunastu -pracę na uniwersytecie na wydziale fizyki kwantowej. A przecież jego genialne  zdolności łatwo mogły zostać zaprzepaszczone. Kiedy Jake miał dwa lata, rozpoznano u niego autyzm. Kristine usłyszała wówczas, że być może jej syn nigdy sam nie zawiąże butów.

Błysk jest fascynującą historią matki i syna. Otoczony przez specjalistów, którzy uczyli go jedynie podstawowych czynności, tłumiąc prawdziwe pasje, Jake nie robił żadnych postępów, co więcej, wycofywał się do swojego świata, aż w końcu zupełnie przestał mówić. Wtedy jego mama, na przekór wszystkim, podążyła za instynktem. Zrezygnowała ze specjalnego programu nauczania i zaczęła samodzielnie przygotowywać syna do zajęć w zwykłym przedszkolu, wierząc w moc doświadczeń dzieciństwa i radosnej zabawy. Skupiła się na wszystkim, co było w Jake'u wyjątkowe, i pozwoliła mu swobodnie rozwijać zainteresowania, koncentrując się na tym, co umie, a nie na tym, czego nie mógł zrobić. Dzięki ciężkiej pracy, determinacji Jake'aoraz wsparciu przyjaciół i bliskich, Kristine i Michael przezwyciężyli wszystkie trudności, a efekty przeszły ich najśmielsze oczekiwania. Wychowali geniusza.

,,Wszyscy rodzice i nauczyciele powinni przeczytać tę niezwykłą książkę!" Temple Grandin

,,Błysk to opowieść o odmieniającej sile bezwarunkowej miłości matki. Jeśli macie dziecko inne niż wszystkie - a które dziecko takie nie jest? - nie będziecie w stanie odłożyć tej książki nawet na minutę". Sylvia Nasar

,,Błysk w wyjątkowy sposób pokazuje, z jak wielką siłą matka potrafi kochać swoje dziecko". Andrew Solomon

Informacje dodatkowe o Błysk. Opowieść o wychowaniu, geniuszu i autyzmie:

Wydawnictwo: Bukowy Las
Data wydania: 2014-09-19
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Błysk. Opowieść o wychowaniu, geniuszu i autyzmie

Błysk. Opowieść o wychowaniu, geniuszu i autyzmie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Wiesia63
Wiesia63
Przeczytane:2019-03-10,

Autorka książki ,,Blysk" Kristine Barnett jest także jej bohaterką. Opowieść ta to nie książka akcji, ale czyta się ją jednym tchem. Jest to bowiem opowieść prawdziwa, o miłości, wychowaniu, chorobach, pomocy, po prostu o życiu ze wszystkimi jego urokami i ciemnymi stronami.

Kristine Bernett jest matką Jacoba, u którego wykryto autyzm, gdy miał 1,5 roku. Poza tym jest żoną kochającego i wspierającego ją męża oraz przedszkolanką. Kocha dzieci i choroby Jacoba nie traktuje jako wyrok lecz jako wyzwanie. Podejmuje nieustanną walkę z lekarzami, psychologami oraz systemem szkolnictwa. Niepozwala zaszufladkować swojego syna, sama pracuje z nim każdego dnia i szuka sposobów na wyrawanie syna z dotychczas nieosiągalnego świata autyzmu. Jej metody odkrywają geniusz syna, jednocześnie pozwalają mu na normalne życie. Kristine dzięki swoim metodom odkrywa geniusz nie tylko swojego syna, ale wielu dzieci również chorych na autyzm. Opisuje w jakis sposób pracować z dziećmi i jak odkrywać ich talenty.

Kristine Bernett życie nie oszczędza, pojawiają się bowiem kolejne diagnozy dotyczące zdrowia jej samej oraz drugiego, młodszego dziecka. Mimo trudności kobieta pokazuje, że dzięki rodzinnej miłości można tak naprawdę pokonać wszytkie przeciwności losu. I nic nie powinno być przeszkodą nie do pokonania, a jedynie wyzwaniem, z którego możemy wyciągnąć o wiele wiele więcej niż nam się wydaje.

Polecam książkę ,,Błysk" każdemu, to książką nie tylko o miłości rodzicielskiej, ale również o geniuszu, o ludziach, którzy bezinterresowanie potrafią pomagać sobie nawzajem oraz o tym jak radzić sobie z problemami, które mogą nas przytłaczać.

Napisana ,,lekką" ręką opowieść o trudach życia, do której przeczytania gorąco zachęcam.

Avatar użytkownika - ksiazkowo_czyta
ksiazkowo_czyta
Przeczytane:2017-02-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 2017, Wyzwanie 2017, Historie prawdziwe, Mam,
Tematyka autyzmu aktualnie jest jedną z coraz częściej poruszanych, a świadomość społeczna dotycząca tego zagadnienia powoli staje się coraz większa. Osoby z tego typu zaburzeniami z jednej strony nie mają łatwego życia, gdyż są one bardzo wrażliwe na bodźce płynące z otaczającego świata, które są dla nich niezwykle silne, a ich natłok powoduje poczucie wewnętrznego chaosu oraz strachu i przytłoczenia względem otaczającego świata. Z drugiej strony jednak autyści obdarzeni są zwykle ponadprzeciętnymi zdolnościami umysłowymi, dzięki którym, posiadają umiejętności, jakie nie mieszczą się w naszych głowach. Zaznaczyć jednak należy, że ich odkrycie i wydobycie na światło dzienne wymaga czasu i ogromnego nakładu pracy zarówno od osoby autystycznej jak i całego jej otoczenia. Książka autorstwa Kristine Burnett jest biograficzną historią jej rodziny. Autorka przedstawiła w niej historię walki o własnego syna, który zmaga się z autyzmem. Historia Jake'a oraz wielu innych osób zmagających się z autyzmem, które również zostały opisane w tej książce, jest do bólu prawdziwa. Kristine opisuje w niej różnego rodzaju wzloty i upadki nie tylko z perspektywy matki, lecz również osoby niosącej pomoc innym ludziom znajdującym się w podobnej jak jej własna sytuacji. Mimo, iż w książce nie brak opisów batalii z terapeutami, urzędnikami etc nie jest ona przygnębiająca, a wręcz przeciwnie tchnie nadzieją pokazując, iż przy ogromnym nakładzie pracy i wynajdywaniu indywidualnych sposobów można dokonać wyrwy w murze, jaki stanowi autyzm. A osoby, które się z nim borykają, choć napotykają w codziennym życiu bardzo wiele trudności to są również w stanie spełniać się na wielu polach dzięki ich szczególnym predyspozycjom oraz wsparciu, pomocy i zrozumieniu ze strony otoczenia. Jeśli macie ochotę na głęboką i poruszającą lekturę to gorąco polecam Wam opowieść o niezwykłym chłopcu, posiadającym niebagatelne zdolności, oraz jego równie niezwykłej rodzinie, która pokazuje, iż wzajemna miłość, wiara w sukces, mimo wielu napotykanych trudności i chwil zwątpienia oraz ciężka i wytrwała praca mogą zdziałać prawdziwe cuda! * https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta * http://ksiazkowoczyta.blogspot.com/2017/04/wedrowka-poprzez-labirynt-autyzmu.html