B造ski

Ocena: 3.44 (9 g這s闚)

Jakie sekrety skrywa rodzinny album fotograficzny?

W upalny sierpniowy poranek Oliwia przekracza próg zak豉du fotograficznego. Firm istniej帷 w Bia造mstoku od lat prowadzi teraz Igor D帳rowski, wnuk za這篡ciela i m這dzie鎍za mi這嗆 Oliwii z czasów liceum. W drzwiach dziewczyna mija m這d blondynk, która w豉郾ie zrobi豉 sobie zdj璚ie. Jej wizerunek Oliwia ujrzy nast瘼nego dnia w telewizji i prasie. M這da studentka Wydzia逝 Lalkarskiego Akademii Teatralnej zosta豉 zamordowana.

Uk豉d zawarty trzydzie軼i lat temu, rodzinne tajemnice, kolejne morderstwo m這dej kobiety, anonimowe kartki z gro嬌ami, sekrety m篹a Oliwii i m篹czyzna, z którym jej matka niespodziewanie wraca z zagranicznych podró篡. Czy to wszystko ma zwi您ek z zabójstwami sprzed lat? Jak rol w tej sprawie odgrywa Oliwia?

B造ski to najnowsza ksi捫ka Kamili Bryksy, autorki 鈍ietnie przyj皻ej powie軼i Sowniki.

Informacje dodatkowe o B造ski:

Tagi: Thrillery i suspens b鏬

wi璚ej

Kup ksi捫k B造ski

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Dodaj cytat

Zobacz tak瞠

B造ski - opinie o ksi捫ce

Avatar u篡tkownika - inthefuturelondo
inthefuturelondo
Przeczytane:2021-11-07,

O tw鏎czo軼iKamili Bryksypo raz pierwszy us造sza豉m w pierwszej po這wie tego roku. JejSownikizainteresowa造 mnie swoim opisem, jednak nie mia豉m jeszcze okazji pochyli si nad t powie軼i. Kiedy wi璚 zobaczy豉m, 瞠 nadchodzi jej kolejna ksi捫ka - postanowi豉m nie odpuszcza. W taki oto spos鏏 nareszcie pozna豉m pi鏎o autorki z bliska. CzyB造skito thriller idealny? O tym w tej recenzji.

Pewnego dnia Oliwia postanawia odwiedzi zak豉d fotograficzny. Kiedy prowadzony przez 鈍ietnego fotografa, teraz zarz康zany przez jego wnuka Igora. Kiedy wi璚 kobieta natyka si na niego w豉郾ie w tym miejscu, od篡waj wszystkie jej wspomnienia z czas闚, gdy by豉 w nim m這dzie鎍zo zakochana. Gdy p騧niej w telewizji widzi informacj o zab鎩stwie m這dej studentki, zdaje sobie spraw z tego, 瞠 widzia豉 dziewczyn w豉郾ie w zak豉dzie fotograficznym. Wkr鏒ce ginie kolejna kobieta, a Oliwia zaczyna w徠pi we wszystko, w co do tej pory wierzy豉. Przypadkowo zostaje te wpl徠ana w dziwn spraw, za kt鏎 mo瞠 przyp豉ci nawet 篡ciem… Czy to mo磧iwe, 瞠 pakt zawarty kilkadziesi徠 lat temu wci捫 jest aktualny?

Powiem Wam tak: kiedy zacz窸am czytanie tej ksi捫ki, moim jedynym odczuciem by豉 konsternacja. Nie za bardzo wiedzia豉m co, jak, gdzie i po co autorka opisuje r騜ne zdarzenia. Wiedzia豉m, 瞠 maj one znaczenie dla dalszej cz窷ci powie軼i, jednak moje poczucie zagubienia nie napawa這 mnie optymizmem na dalsz cz窷 historii. Jednak si nie podda豉m i w sumie to dobrze.

G堯wna bohaterka powie軼i, czyliOliwiawzbudzi豉 moje zaciekawienie od pierwszej strony, jednak nie umiem jednoznacznie stwierdzi czy zdoby豉 ona te moj sympati. Niby gdzie tam uda這 mi si z ni z篡 i z napi璚iem 郵edzi豉m jej losy, ale nie by這 to takie uczucie, jakiego do鈍iadczy豉m przy innych powie軼iach. Autorka wykreowa豉 t bohaterk dobrze, jednak przez ma陰 liczb stron (ksi捫ka nie ma ich nawet trzystu) czu豉m niedosyt.

Zarysowana przezKamil Bryksyakcja by豉 ciekawa, wci庵n窸a po mnie po kilkunastu stronach, jednak tak jak w przypadku g堯wnej bohaterki, nie poczu豉m tutaj 瘸dnej wi瘯szej wi瞛i z t histori. Szkoda, bo naprawd chcia豉m zakocha si w pi鏎ze autorki. Najciekawszym w徠kiem okaza si ten dotycz帷yIgorai jego 篡cia. Nie zdradz, co takiego si tu zadzia這 - nie chc Wam odbiera przyjemno軼i z czytania.

Kamila Bryksyma dobre pi鏎o i potrafi pisa lekki przyjemnie. Dzi瘯i temu uda這 mi si t ksi捫k przeczyta w blisko dwie godziny. Czy to du穎, czy ma這 - to ju inna para kaloszy. Wa積iejsze jest to, 瞠 powie嗆 ta ma stosunkowo ma這 stron, przez to ca豉 historia by豉 szybka i jak dla mnie - za kr鏒ka. Nie oznacza to, 瞠 z miejsca b璠 skre郵aB造ski. Mimo wszystko uwa瘸m, 瞠 ta pozycja to dobry thriller, kt鏎y idealnie sprawdzi si dla tych, kt鏎zy nie lubi rozwleczonych historii i zale篡 im na szybszej lekturze.

Je瞠li nale篡cie do tej grupy czytelnik闚 - zainteresujcie siB造skami. Ja wiem te, 瞠 na pewno b璠 si璕a poSowniki- jestem bardzo ciekawa tego, jak spodoba mi si poprzednia powie嗆 autorki.

Ok豉dka prezentuje si ciekawie. Satynowa w dotyku, z wyt逝szczonymi elementami. Ciemne kolory, szaro軼i, czer, z dodatkiem bia貫go i niebieskiego – 鈍ietnie si komponuje i ma zwi您ek z ksi捫k. Na samym 鈔odku widzimy rozrzuconych kilka fotografii, a na jednej dok豉dnie wida czyje nogi, bose stopy i sukienk, co podpowiada nam, 瞠 raczej ofiar jest kobieta…
Posiada skrzyde趾a, kt鏎e stanowi dodatkow ochron przed uszkodzeniami mechanicznymi. Na jednym z nich przeczytacie fragment ksi捫ki, a na drugim kilka s堯w o autorce. Stronice s kremowe, czcionka wystarczaj帷a dla oka. Liter闚ek brak, a odst瘼y mi璠zy wersami i marginesy zosta造 zachowane.

Mam do czynienia po raz pierwszy z pisark. Nie wiedzia豉m dok豉dnie, czego si spodziewa, jednak po opisie czu豉m si zach璚ona do poznania tej historii. Czyta si szybko i lekko, bez jakichkolwiek przeszk鏚. My郵, 瞠 je郵i lubicie takie przyjemne pi鏎a, to raczej powinna Wam przypa嗆 do gustu, chocia… Nie czu豉m zainteresowania podczas lektury. Co tam si dzia這, ale nie na tyle, 瞠bym nie mog豉 si doczeka kolejnego rozdzia逝, 瞠by si wszystko rozja郾i這 w mojej g這wie. Po prostu taka lektura na poczytanie, nie robi帷a wra瞠nia, niestety.

Nasz g堯wn bohaterk jest Oliwia. Nie zbyt przypad豉 mi do gustu. Cz瘰to jej przemy郵enia mnie przyt豉cza造. By這 ich za du穎. We wszystkim w瘰zy podst瘼, wiecie, wszyscy 幢i, tylko nie ona, a co si p騧niej okazuje – sama nie jest 鈍i皻a, nawet je郵i chodzi o relacje z m篹em. Czy patrz帷 po prostu na jej zwi您ek. A to jej 郵edztwo… Nie ciekawi這 mnie, tak jak b璠 pisa poni瞠j, dlaczego.
Pojawia si r闚nie Igor, jej mi這嗆 sprzed lat, i kt鏎y te jest jednym z wa積iejszych bohater闚, bo dziewczyna, kt鏎 spotyka w jego zak豉dzie fotograficznym – zostaje zamordowana. Ale jest to kolejny dwulicowy bohater, kt鏎y bardziej mnie wkurza, ni to wszystko by這 warte.
Og鏊nie postacie nie s wykreowane tak 幢e, ale te niczym szczeg鏊nym si nie wyr騜niaj. Pe軟i matactw, nie sprawiaj wra瞠nia sympatycznych, z kt鏎ymi chcieliby鄉y si zaprzyja幡i.

Brak這 mi tutaj zdecydowanie budowania napi璚ia. Akcji – kt鏎a nabierze szale鎍zego tempa i ci篹ko b璠zie za bohaterami lub wydarzeniami nad捫y. Odnosi豉m momentami wra瞠nie, 瞠 wszystko tak powoli toczy si do przodu, 瞠 skupiamy si na g堯wnej bohaterce, jej my郵ach, o jej z造ch wspomnieniach… Wiecie, wszyscy s 幢i, winni, tylko ona jedna dobra. Irytowa這 mnie to troch, 瞠 zamiast skupi si na faktycznej akcji, ta bohaterka by豉 wynoszona na piedesta. Jako nie urzek豉 mnie ta ksi捫ka. Spodziewa豉m si lepszej lektury – dosta豉m przeci皻n, mocno przeci皻n, nie wyr騜niaj帷 si niczym w t逝mie nowo軼i rynkowych.
Pomys na fabu喚 by naprawd dobry, mo積a to by這 鈍ietnie rozegra, jednak tutaj jako no co tam si dzia這, ale bez sza逝. By造 tajemnice, zawirowania, k豉mstwa, pewnego rodzaju podchody, gro嬌y… Ale nie kupi豉m tego niestety, ani troch…

Reasumuj帷 uwa瘸m, 瞠 gdyby nieco zmodyfikowa t ksi捫k, poprawi, doda dynamiczne zwroty akcji, jako j ubarwi – mog豉by by wtedy zdecydowanie lepsza i ciekawsza. Tutaj dosta豉m przeci皻n pozycj, kt鏎 czyta si szybko i r闚nie szybko o niej zapomina. Nie wyr騜ni豉 si na tle pozycji, kt鏎e zazwyczaj czytam i troch jest mi przykro, bo opis naprawd by ciekawy, zapowiada豉 si niez豉 lektura… Bardziej nawet okre郵i豉bym j jako powie嗆 obyczajowa, z dodatkiem dreszczowca. Bo same zab鎩stwa s, mo瞠 nawet nie幢e napisane, ale nie powoduj szoku czy g瘰iej sk鏎ki. Nie czu豉m podekscytowania ani zainteresowania… Niestety, zawiod豉m si.

Nie b璠 Wam jej poleca, bo jak dla mnie mo積a si璕n望 po co innego, ciekawszego. Jednak je瞠li macie ochot wyrobi sobie sami o niej zdanie – to prosz, czytajcie. Mo瞠 podzielicie si ze mn swoimi przemy郵eniami na jej temat? By這by mi mi這.

Avatar u篡tkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2021-10-04, Ocena: 3, Przeczyta豉m,

W dniu, kiedy Oliwia przekracza pr鏬 zak豉du fotograficznego, kt鏎y prowadzi jej dawny znajomy, nie ma poj璚ia, 瞠 ten dzie zmieni jej 篡cie.
Tajemnicze uk豉dy, rodzinne tajemnice, morderstwa kobiet, anonimowe kartki z gro嬌ami, k豉mstwa.. Jak rol w tym wszystkim rozgrywa Oliwia ?

"B造ski" to moje pierwsze spotkanie z autork. Pocz徠ek zapowiada si naprawd dobrze, jednak im dalej tym gorzej.. Historia strasznie si ci庵n窸a, dopiero pod sam koniec co si ruszy這. Odnosz wra瞠nie, 瞠 w徠ek kryminalny zosta potraktowany zbyt oschle, bez wi瘯szej uwagi i rozwini璚ia. Niby krymina ale mia豉m wra瞠nie, 瞠 czytam powie嗆 obyczajow z w徠kiem kryminalnym. Liczy豉m na dobr lektur, bo nie ukrywam, pomys na fabu喚 naprawd 鈍ietny. Jednak zabrak這 mi emocji, napi璚ia i rozwini璚ia wieku w徠k闚. No c騜.. rozczarowa豉m si. Potencja jest, ale nie do ko鎍a wykorzystany.. Nie mniej jednak na pewno si璕n po poprzedni ksi捫k autorki, bo widz, 瞠 zbiera du穎 lepsze opinie... Nie zniech璚am, si璕nijcie po t pozycj je瞠li Was intryguje, mo瞠 akurat autorka pozytywnie Was zaskoczy ☺

"B造ski". Pocz徠ek jest intryguj帷y, jednak z czasem ta powie嗆 zmienia si w nu膨cy dramat. Zamiast motywu morderstw i tego co z nimi powi您ane, najbardziej w g這wie zosta這 mi to, jak Oliwia 軼iga po ca造mi mie軼ie swojego by貫go ch這paka, 瞠by udowodni jego 穎nie, i ten j zdradza z jak捷 studentk. Tak si upar豉 na tego Igora, 瞠 momentami zachowuje si wobec niego jak stalkerka. Tajemniczy uk豉d sprzed trzydziestu lat te niespecjalnie mnie zszokowa. Chyba po prostu zabrak這 g喚bszej analizy ka盥ego z bohater闚, oni po prostu dzia豉j, nie zastanawiaj si co i jak, a przynajmniej czytelnik tego nie widzi. O czym wiedz, co ukrywaj i ok, to tyle, akcja toczy si dalej. Jedno na pewno jest plusem i to my郵, 瞠 du篡m — wykonanie. Mimo wszystkich tych niedoci庵ni耩 to powie嗆 nie ma dr皻wych dialog闚, ma o, wok馧 kt鏎ej si kr璚i, od niej zatacza kr璕i i spina si w ca這嗆. Koniec wyja郾ia wszystkie niedom闚ienia, jednak czy mo積a poleci ksi捫k, z kt鏎ej podoba si w豉軼iwie tylko epilog?

Avatar u篡tkownika - Ogrod-ksiazek
Ogrod-ksiazek
Przeczytane:2021-09-08, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Mam,

Kiedy przeczyta豉m debiut Autorki, to wiedzia豉m, 瞠 z pewno軼i si璕n po kolejn ksi捫k, kt鏎 napisze.

Gdybym mia豉 napisa o fabule, to chyba tylko tyle, 瞠 Oliwia szuka sobie zaj璚ia... Nie chodzi tym razem o prac. Jest w tej powie軼i tak wiele niuans闚 i boj si, 瞠 napisz o jedno s這wo za du穎.

Skupmy si na tym jak odebra豉m ksi捫k, kt鏎a dla mnie jest thrillerem z elementami krymina逝.

Kolejny raz (w debiucie by這 podobnie, cho historia ca趾iem inna) dosta豉m niespieszn podr騜 przez wydarzenia. Brak szybkiej akcji jest w tym wypadku atutem. To spos鏏 prowadzenia opowie軼i raz z perspektywy Oliwii a raz z punktu widzenia tajemniczej postaci skutecznie nap璠za moje niepokoje. By czas na zatrzymanie, po to aby momentami zdarzenia mog造 wystrzeli do przodu.

Dostawa豉m coraz wi璚ej informacji i czu豉m si coraz bardziej niepewnie. Mia豉m swoje typy, no w豉郾ie typy... Autorka jak wida bardzo skutecznie wodzi豉 mnie za nos. Nast瘼uj帷e po sobie zdarzenia powodowa造 moje zmiany zdania co do tego kto jest morderc. Na koniec zosta豉m roz這穎na na 這patki, nigdy bym tak nie obstawi豉.

To jest po prostu 鈍ietna historia, niezwykle realna, przynajmniej jak dla mnie. Chcia豉bym napisa, 瞠 zaskakuj帷o dobra, ale to nie jest zaskoczenie, ju debiut autorki przekona mnie do jej pi鏎a i sposobu prowadzenia opowie軼i.

Kamila Bryksy ma sw鎩 styl, pewien rodzaj powolno軼i po陰czonej z lekkim mrokiem. Do tego niezbyt jasno maluj帷a si przesz這嗆 i nie raz do嗆 kontrowersyjni bohaterowie. Ca這嗆 zawsze napisana zgrabnym j瞛ykiem, wplecione naturalne dialogi, oraz rewelacyjne rysy psychologiczne. Przyznaj, 瞠 mnie tym kupuje. Obie jej ksi捫ki przeczyta豉m z ogromn przyjemno軼i. Niew徠pliwie nie s to pozycje dla wielbicieli wartkiej akcji. Jednak jej brak nie oznacza dla czytelnika braku emocji. Ja po prostu nie mia豉m ochoty wypuszcza tej ksi捫ki z r彗, czu豉m si zaintrygowana wydarzeniami.

Przekonajcie si sami czy i do Was trafi styl autorki, czy Was uwiedzie ta historia.

Avatar u篡tkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2021-09-10, Przeczyta貫m,

"B造ski" to druga ksi捫ka autorki "Sowniki"
Pewnego dnia Oliwia zjawia si w zak豉dzie fotograficznym w Bia造mstoku. Prowadzi go wnuk za這篡ciela i mi這嗆 Oliwii z czas闚 liceum. Chce zrobi niespodziank dziadkowi i szuka jaki zdj耩 babci.
W drzwiach mija si z blondynk, kt鏎a zrobi豉 sobie zdj璚ie. Kolejnego dnia Oliwia dowiaduje si z telewizji, 瞠 zosta豉 ona zamordowana.
Czy Oliwia rozwi捫e sekret sprzed lat? Kto morduje? Jaki uk豉d zosta zawarty trzydzie軼i lat temu?
Tajemnice rodzinne zawsze s intryguj帷e, a te sprzed lat kusz.
Fabu豉 jest bardzo prosta i powiem Wam, 瞠 wci庵n窸a mnie ch耩 poznania prawdy.
Jest tu du穎 urywanych w徠k闚. Bardzo szybko toczy si akcja, niemal p璠zi i ci篹ko si skupi. Nie pozna豉m do ko鎍a bohater闚, nie zosta這 rozwini皻e t這.
Mia豉m wra瞠nie, 瞠 autorka chcia豉 jak najszybciej rozwi您a zagadk.
Mimo tych minus闚 nie 瘸逝j, 瞠 po ni si璕n窸am. Szkoda tylko, 瞠 nie zosta豉 bardziej dopracowana jako poszczeg鏊ne w徠ki.

Oliwia przyje盥瘸 do rodzinnego domu, by sp璠zi z nimi troch czasu. Chc帷 sprawi dziadkowi prezent, udaje si do zak豉du fotograficznego, prowadzonego od pokole przez jedn rodzin. Liczy na to, 瞠 mo瞠 maj jakie odbitki zdj耩 jej zmar貫j babci. Obecnie lokal prowadzi Igor, jej licealna mi這嗆. Wchodz帷 mija kobiet, kt鏎a w豉郾ie stamt康 wychodzi豉. Nast瘼nego dnia okazuj si, 瞠 ta sama kobieta zosta豉 zamordowana. Tajemnica sprzed trzydziestu lat, wreszcie powinna ujrze 鈍iat這 dzienne. Do czego to doprowadzi? Co za tym wszystkim si kryje? Kto zabija?

Stosunkowo 鈍ie篡 tytu na rynku. Po przeczytaniu opisu zapowiada豉 si niezmiernie ciekawa lektura. Tajemnice sprzed lat, dla mnie s 鈍ietnym punktem zapalnym dla fabu造, dlatego ch皻nie po ni si璕n窸am. Jednak nie do ko鎍a nie jestem zadowolona z lektury, ale ju wyja郾iam dlaczego.

Fabularnie zbyt wielu obiekcji nie mam. Zosta豉m wci庵ni皻a w fabu喚 i z zainteresowaniem 郵edzi豉m losy bohater闚. Intrygowa造 mnie te tajemnice, morderstwa i zagadka do rozwi您ania. Jednak wszystko dzia這 si bardzo szybko. Nie zd捫y豉m jeszcze jednego faktu przemy郵e, a znowu co si dzia這 i po prostu by這 pop璠zenie fabu造, by jak najszybciej dotrze do fina逝. Autorka skupi豉 si przede wszystkim na akcji, a nie na otoczce, poznaniu bohater闚, pog喚bienia ich motyw闚 ani mo磧iwo軼i bli窺zego poznania ich. Chocia sama sprawa 郵edztwa, nie zosta豉 a tak dobrze uj皻a jak mog豉by by. No i zako鎍zenie, kt鏎e kompletnie do mnie nie przem闚i這. Z tego co uda這 mi si pozna postacie, nie jestem w stanie stwierdzi, 瞠 mogli post徙i tak, jak to zosta這 opisane. Dlatego no nie przem闚i這 to do mnie.

Bohaterowie, tak jak zacz窸am wcze郾iej ten temat nie zostali a tak dobrze przedstawieni. Og鏊nie z 瘸dn postaci nie z篡豉m si, jako szczeg鏊nie nie przypadli mi do gustu. Ka盥y ci庵le mia o co pretensje, by wr璚z niemi造 i chamski. Nie wiem czy to by celowy zabieg, czy ja to tak odebra豉m. Mo瞠 najbardziej zaimponowa豉 mi matka Igora, co nie znaczy, 瞠 j lubi. Ona mia豉 g這w na karku, potrafi豉 kombinowa i jestem w szoku, 瞠 rozwi您uj帷 wszystko podesz豉 do tej sytuacji tak, a nie inaczej. Igor to by wr璚z buc, strasznie mnie dra積i swoim podej軼iem, zachowaniem i to jak traktowa inne osoby. Oliwia za by豉 dla mnie zbyt p豉ska, bez charakteru. Na tle ca貫j historii bardziej pami皻am poboczne postacie, ni g堯wn bohaterk, jedynie na zako鎍zeniu mnie zaskoczy豉.

Stylistycznie nie by這 幢e. Czyta這 si j szybko i z zaanga穎waniem. Sam pomys by ciekawy i realizacja tak瞠. Szkoda, 瞠 nie rozci庵ni皻o tego troch bardziej. Gdyby do這篡 jakie smaczki rodzinne lub doda perspektyw Igora i jego spojrzenie na te wydarzenia, mog豉by z tego wyj嗆 naprawd 鈍ietna lektura. No i doda postaciom g喚bi i jakiego charakteru, to ju w og鏊e by by豉 bajka!

Dlatego podsumowuj帷, niestety jest to historia, kt鏎a ze mn nie zostanie na d逝瞠j. Jest to ca趾iem niez貫 czytade趾o, kt鏎e szybko przeczytacie, zaanga簑jecie si, ale po sko鎍zeniu nie b璠zie Wam siedzia豉 d逝go w g這wie. To dobry wyb鏎 dla os鏏, kt鏎e szukaj kr鏒kiej lektury na wiecz鏎 i nie znaj zbyt wielu krymina堯w, kt鏎zy lubi jak w ksi捫kach jest poruszany w徠ek tajemnicy z przesz這軼i. Dla os鏏, kt鏎e czytaj du穎 powie軼i w tym gatunku to b璠zie raczej powie嗆 obyczajowa z morderstwem w tle. Zako鎍zenie zaskakuje, cho nie jestem pewna czy w dobrym czy z造m tego s這wa znaczeniu. U ka盥ego pewnie odbi鏎 mo瞠 by inny. To jest druga powie嗆 autorki, pierwszej niestety nie znam, jednak chcia豉bym da jej szans, bo widzia豉m, 瞠 ona zbiera豉 du穎 dobrych opinii, wi璚 mo瞠 tam b璠zie lepiej?

Avatar u篡tkownika - zaczytanababka
zaczytanababka
Przeczytane:2021-09-05,

Oliwia w trakcie przegl康ania rodzinnych album闚 wpada na pomys, aby odwiedzi miejscowy zak豉d fotograficzny i podpyta Igora D帳rowskiego, czy nie zachowa造 si u nich stare zdj璚ia jej babci. Igor zajmowa wa積e miejsce w sercu Oliwii w czasach szkolnych. Teraz prowadzi zak豉d, kt鏎y za這篡 jego dziadek. To w豉郾ie on robi sesje zdj璚iowe babci bohaterki, kt鏎a by豉 modelk.

Nast瘼nego dnia kobieta w wiadomo軼iach dowiaduje si o pope軟ionym morderstwie pewnej studentki, kt鏎 Oliwia mija豉 na schodach zak豉du.

Od tego momentu zaczyna si splot wydarze, kt鏎y doprowadzi do ujawnienia sekret闚 sprzed lat. Takich, kt鏎e nigdy nie mia造 ujrze 鈍iat豉 dziennego.

Echh…. Fabu豉 brzmi 鈍ietnie. Lubi motyw wywlekania rodzinnych sekret闚 i tajemnic po latach J Swoj drog to bardzo ciekawe, jak pewne z pozoru nieistotne zdarzenie, spotkanie mo瞠 spowodowa tyle zam皻u i tak wywr鏂i 篡cie do g鏎y nogami.

Z g堯wn bohaterk r騜nie to u mnie bywa這. Nie do ko鎍a rozumiem jej relacj z m篹em, kontroluj帷ym ka盥y jej krok. Wiem oczywi軼ie, 瞠 takie zwi您ki istniej i ludzie tkwi w nich z r騜nych powod闚.

Ksi捫ka z gatunku krymina/thriller dla mnie jednak by豉 to bardziej powie嗆 obyczajowa z elementami krymina逝. Czyta這 si j dobrze i bardzo szybko. Zdecydowanie jest to zas逝ga lekkiego pi鏎a autorki. Jednak czego mi tu zabrak這. Tych emocji tak charakterystycznych dla krymina逝, gdzie czytelnik siedzi jak na szpilkach i z nerw闚 obgryza paznokcie.

Z bohater闚 polubi豉m chyba tylko dziadka g堯wnej bohaterki J Pozosta貫 postaci albo mnie irytowa造, albo po prostu mia豉m do nich neutralny stosunek.

Zako鎍zenie to by ten moment, w kt鏎ym emocje wzros造. Przez ca陰 lektur zastanawia豉m si czy dobrze obstawiam… No przyznam, 瞠 nie wpad豉m na takie rozwi您anie J

Na koniec, nie mog nie wspomnie o ok豉dce, bo podobnie jak SOWNIKI uwa瘸m, 瞠 BΧSKI przyci庵aj oko J

Podsumowuj帷, debiut autorki oceni豉m du穎 wy瞠j, tym razem b璠zie kilka oczek mniej, ale nie zniech璚am si i mam zamiar si璕n望 po kolejn ksi捫k autorki. 砰cz jej dalszego rozwoju i kolejnych coraz lepszych ksi捫ek.

Avatar u篡tkownika - kotoksiazka
kotoksiazka
Przeczytane:2021-09-03, Ocena: 3, Przeczyta豉m, Mam,

Fabu豉 opowiada o Oliwii, m這dej m篹atce, kt鏎a po latach spotyka swoj pierwsz mi這嗆, Igora. Gdy pewnego razu przychodzi do jego do zak豉du fotograficznego, w drzwiach mija si z kobiet. Nast瘼nego dnia owa kobieta zostaje zamordowana. Oliwia, nie mog帷 otrz御n望 si z szoku, zaczyna mie obsesje na temat jej 鄉ierci. Zaczyna prowadzi 郵edztwo. Co odkryje Oliwia? Czy uda si rozwik豉 zagadk?

To moje pierwsze spotkanie z tw鏎czo軼i autorki, wi璚 nie mia豉m poj璚ia czego si spodziewa. Nie mia豉m, 瘸dnych za這瞠 wzgl璠em tej pozycji. I dobrze! Bo nie nastawia豉m si na nic, dlatego te nie rozczarowa豉 mnie ona. Bardziej zaliczy豉bym j jako powie嗆 obyczajow z morderstwem w tle. Prawdziwego 郵edztwa to tu jak na lekarstwo, tylko takie amatorsko prowadzone przez g堯wn bohaterk, Oliwi. Mocno traktowane po macoszemu. Wielka szkoda!

Suma Summarum ksi捫k czyta這 mi si bardzo dobrze, co najwa積iejsze nie nu篡豉 mnie. Podoba mi si styl i j瞛yk autorki oraz pomys. Do samego ko鎍a autorka wodzi豉 mnie za nos z rozwi您aniem zagadki i ujawnieniem sprawcy. Ubolewam, jednak 瞠 praktycznie w epilogu zostaje przybli穎na posta seryjnego mordercy. Ogromna strata dla tej pozycji.

BΧSKI to moim zdaniem powie嗆 obyczajowa z nutk kryminaln. Dla pocz徠kuj帷ych krymina這瞠rc闚 sprawdzi si idealnie.

Historia wci庵n窸a mnie od pierwszych stron i wydawa這 si, 瞠 w takim stanie dotrwam do fina逝. Jednak pocz徠kowa fascynacja i ciekawo嗆 po jakim czasie straci造 na intensywno軼i, pojawi豉 si natomiast konsternacja. Z jednej strony powie嗆 czyta si naprawd lekko, a czytelnika nieustannie otacza aura niepokoju i tajemniczo軼i. Akcja toczy si p造nnie, mo瞠 nie p璠zi na 貫b, na szyj, ale posuwa si naprz鏚 bez ustanku. Z drugiej strony niekt鏎e sytuacje nie powinny mie miejsca, bo... wed逝g mnie przecz prawom logiki. A przynajmniej mocno te prawa naginaj. Mi璠zy innymi st康 w豉郾ie moje zmieszanie. Niekt鏎e wydarzenia pozytywnie mnie zaskakiwa造 i podsyca造 apetyt, ale by造 r闚nie momenty, kt鏎e musia豉m przetrawi i po prostu zaakceptowa ich istnienie.

Je郵i chodzi o kreacj bohater闚, uwa瘸m, 瞠 jest nie幢e, ale mog這by by lepiej. Gdyby autorka po鈍i璚i豉 poszczeg鏊nym postaciom wi璚ej czasu, czytelnik mia豚y do czynienia z ca造m wachlarzem wyrazistych osobowo軼i. Tymczasem w trakcie lektury zderza si z szeregiem ,,takich sobie" bohater闚 i tylko jedn Oliwi, kt鏎ej charakterystyka wybiega poza ramy szkicu. Co prawda nie mog powiedzie, 瞠 ta dziewczyna wzbudzi豉 moj sympati, bo absolutnie tak si nie sta這. Niemniej jednak jej zachowania, my郵i i odczucia zosta造 nakre郵one do嗆 czytelnie i trudno przej嗆 obok tego oboj皻nie, bez grama jakichkolwiek, cho熲y i negatywnych emocji.

W zdumienie wprawi mnie fina tej historii. Nie s康zi豉m, 瞠 tak si to wszystko potoczy. Zako鎍zenie kompletnie nie przypad這 mi do gustu, bo po prostu wyda這 mi si nierealistyczne, naci庵ane. Niemniej jednak umiej皻no軼i zaskakiwania odbiorcy odm闚i autorce nie mog. Jeszcze jaki czas po zako鎍zeniu lektury zadawa豉m sobie pytania typu: Jakim cudem?

,,B造ski" nie s pozbawione wad, ale mimo wszystko mog stanowi idealn na leniwe popo逝dnie lektur. Jest to ksi捫ka, kt鏎a anga簑je czytelnika, kt鏎 czyta si szybko i z zainteresowaniem. I nawet je郵i pojawiaj si zgrzyty, trudno si zatrzyma, chce si i嗆 dalej i dalej, do samego ko鎍a.

[Oficjalna recenzja dla portalu Secretum.pl]

Avatar u篡tkownika - kamilabieganska
kamilabieganska
Przeczytane:2021-09-01, Ocena: 2, Przeczyta貫m, 52 ksi捫ki 2021,

Oliwia b璠帷 u dziadka odwiedza studio fotograficzne by dowiedzie si czy posiadaj w archiwum jakie zdj璚ia jej dawno zmar貫j babci.
Spotyka tam Igora, kt鏎y jest fotografem a kiedy by jej dawn mi這軼i. Oboje posiadaj ju swoje rodziny jednak dziewczyna przez te
wszystkie lata nie wybaczy豉 mu tego,瞠 j zostawi. Wchodz帷 tam mija si z dziewczyn, kt鏎a nast瘼nego dnia zostaje znaleziona martwa.
Kto j zabi a Oliwia nie mog帷 o tym zapomnie ca造 czas sprawdza informacje. Dziewczyna by豉 do niej podobna i to nie daje jej spokoju.
Okazuje si te,瞠 Igor zdradza swoj 穎n a Oliwia bawi si w detektywa i wyrusza na poszukiwanie tego co ukrywa jej by豉 sympatia.
Szukaj帷 tajemnic innych nie dostrzega tego,瞠 jej m捫 te co przed ni ukrywa. Mi璠zy nimi dochodzi coraz cz窷ciej do sprzeczek gdy Oliwia nie ma
dla niego czasu. Gdy morderca zn闚 atakuje wszystko nabiera sensu. Oliwia jest coraz bli瞠j odkryciu prawdy jednak ona te mo瞠 by w niebezpiecze雟twie.
Gdy tajemnice jej rodziny wychodz na jaw to ona ju wie,瞠 wszystko 陰czy si w ca這嗆. Wie jakie role odgrywaj
poszczeg鏊ne osoby, kt鏎e jak si okazuje s te powi您ane z jej osob. Nie wie jednak,瞠 wszystko przesz這 z pokolenia na pokolenie.

Od razu napisz,瞠 je郵i szukacie w tej ksi捫ce czego mocnego lub jakiego rozlewu krwi to tutaj nic takiego nie znajdziecie.
Jestem troch zawiedziona gdy spodziewa豉m si ksi捫ki pe軟ej dreszczyku emocji. Niestety dosta豉m histori obyczajow z nutk krymina逝 w tle.
Wida tutaj potencja lecz my郵,瞠 nie by on w pe軟i wykorzystany przez autork. Ta historia naprawd mog豉by
powala na kolana jednak czego tutaj zabrak這. Mimo tego,瞠 jest to do嗆 cienka lektura to bardzo powoli wszystko tutaj nabiera這 tempa.
A jak ju co si zacz窸o dzia to by這 ju koniec. Plus za zako鎍zenie, kt鏎e uratowa這 w pewnym stopniu ca陰 fabu喚. Oczywi軼ie je郵i nie lubicie mocnych ksi捫ek to ta mo瞠 was zadowoli.
Nie skre郵am autorki po przeczytaniu jednej pozycji i czekam na kolejn nowo嗆, kt鏎a mam nadziej uka瞠 si i poka瞠
jak捷 mroczniejsz stron.
Czyta豉m,瞠 poprzednia ksi捫ka by豉 lepsza wi璚 i ja pewnie j przeczytam.

Inne ksi捫ki autora
Cie
Kamila Bryksy0
Ok豉dka ksi您ki - Cie

Kto zaplanowa, 瞠 zniszczy jej 篡cie. Krok po kroku. Dzie po dniu. Kim jest osoba, kt鏎a pod捫a za ni jak cie? Malwina Sawicka, mi這郾iczka dobrej...

Sowniki
Kamila Bryksy0
Ok豉dka ksi您ki - Sowniki

Rodzinna tajemnica ze spowitej mg陰 podlaskiej wsi 妃ier ukochanej 穎ny w wyniku wypadku jest dla Bernarda ko鎍em dotychczasowego 篡cia. Od tamtej chwili...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Nigdy przenigdy...
Emilia Jachimczyk
Nigdy przenigdy...
A na niebie blask od gwiazd. Opowie軼i na Bo瞠 Narodzenie
Beata Agopsowicz ; Renata Czerwi雟ka ; Daria Kaszubowska ; Ma貪orzata Lis ; Emilia Litwinko ; Magdalena Mikutel ; Natalia Prze寮zik ; Katarzyna Targosz
A na niebie blask od gwiazd. Opowie軼i na Bo瞠 Narodzenie
Ksi篹yc nad Vajont. Echo