B³yski

Ocena: 3.44 (9 g³osów)

O twórczo¶ci Kamili Bryksy po raz pierwszy us³ysza³am w pierwszej po³owie tego roku. Jej Sowniki zainteresowa³y mnie swoim opisem, jednak nie mia³am jeszcze okazji pochyliæ siê nad t± powie¶ci±. Kiedy wiêc zobaczy³am, ¿e nadchodzi jej kolejna ksi±¿ka - postanowi³am nie odpuszczaæ. W taki oto sposób nareszcie pozna³am pióro autorki z bliska. Czy B³yski to thriller idealny? O tym w tej recenzji.

Pewnego dnia Oliwia postanawia odwiedziæ zak³ad fotograficzny. Kiedy¶ prowadzony przez ¶wietnego fotografa, teraz zarz±dzany przez jego wnuka Igora. Kiedy wiêc kobieta natyka siê na niego w³a¶nie w tym miejscu, od¿ywaj± wszystkie jej wspomnienia z czasów, gdy by³a w nim m³odzieñczo zakochana. Gdy pó¼niej w telewizji widzi informacjê o zabójstwie m³odej studentki, zdaje sobie sprawê z tego, ¿e widzia³a dziewczynê w³a¶nie w zak³adzie fotograficznym. Wkrótce ginie kolejna kobieta, a Oliwia zaczyna w±tpiæ we wszystko, w co do tej pory wierzy³a. Przypadkowo zostaje te¿ wpl±tana w dziwn± sprawê, za któr± mo¿e przyp³aciæ nawet ¿yciem… Czy to mo¿liwe, ¿e pakt zawarty kilkadziesi±t lat temu wci±¿ jest aktualny?

Powiem Wam tak: kiedy zaczê³am czytanie tej ksi±¿ki, moim jedynym odczuciem by³a konsternacja. Nie za bardzo wiedzia³am co, jak, gdzie i po co autorka opisuje ró¿ne zdarzenia. Wiedzia³am, ¿e maj± one znaczenie dla dalszej czê¶ci powie¶ci, jednak moje poczucie zagubienia nie napawa³o mnie optymizmem na dalsz± czê¶æ historii. Jednak siê nie podda³am i w sumie to dobrze.

G³ówna bohaterka powie¶ci, czyli Oliwia wzbudzi³a moje zaciekawienie od pierwszej strony, jednak nie umiem jednoznacznie stwierdziæ czy zdoby³a ona te¿ moj± sympatiê. Niby gdzie¶ tam uda³o mi siê z ni± z¿yæ i z napiêciem ¶ledzi³am jej losy, ale nie by³o to takie uczucie, jakiego do¶wiadczy³am przy innych powie¶ciach. Autorka wykreowa³a tê bohaterkê dobrze, jednak przez ma³± liczbê stron (ksi±¿ka nie ma ich nawet trzystu) czu³am niedosyt.

Zarysowana przez Kamilê Bryksy akcja by³a ciekawa, wci±gnê³a po mnie po kilkunastu stronach, jednak tak jak w przypadku g³ównej bohaterki, nie poczu³am tutaj ¿adnej wiêkszej wiêzi z t± histori±. Szkoda, bo naprawdê chcia³am zakochaæ siê w piórze autorki. Najciekawszym w±tkiem okaza³ siê ten dotycz±cy Igora i jego ¿ycia. Nie zdradzê, co takiego siê tu zadzia³o - nie chcê Wam odbieraæ przyjemno¶ci z czytania.

Kamila Bryksy ma dobre pióro i potrafi pisaæ lekki przyjemnie. Dziêki temu uda³o mi siê tê ksi±¿kê przeczytaæ w blisko dwie godziny. Czy to du¿o, czy ma³o - to ju¿ inna para kaloszy. Wa¿niejsze jest to, ¿e powie¶æ ta ma stosunkowo ma³o stron, przez to ca³a historia by³a szybka i jak dla mnie - za krótka. Nie oznacza to, ¿e z miejsca bêdê skre¶laæ B³yski. Mimo wszystko uwa¿am, ¿e ta pozycja to dobry thriller, który idealnie sprawdzi siê dla tych, którzy nie lubi± rozwleczonych historii i zale¿y im na szybszej lekturze.

Je¿eli nale¿ycie do tej grupy czytelników - zainteresujcie siê B³yskami. Ja wiem te¿, ¿e na pewno bêdê siêgaæ po Sowniki - jestem bardzo ciekawa tego, jak spodoba mi siê poprzednia powie¶æ autorki.

Informacje dodatkowe o B³yski:

wiêcej
Zobacz opinie o ksi±¿ce B³yski

Kup ksi±¿kê B³yski

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Inne ksi±¿ki autora
Cieñ
Kamila Bryksy0
Ok³adka ksi±zki - Cieñ

Kto¶ zaplanowa³, ¿e zniszczy jej ¿ycie. Krok po kroku. Dzieñ po dniu. Kim jest osoba, która pod±¿a za ni± jak cieñ? Malwina Sawicka, mi³o¶niczka dobrej...

Sowniki
Kamila Bryksy0
Ok³adka ksi±zki - Sowniki

Rodzinna tajemnica ze spowitej mg³± podlaskiej wsi ¦mieræ ukochanej ¿ony w wyniku wypadku jest dla Bernarda koñcem dotychczasowego ¿ycia. Od tamtej chwili...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Andrzej Ziemiañski ;