Bóg nie jest miły. Pułapka pluszowego chrześcijaństwa

Wydawnictwo: W drodze
Data wydania: 2020 (data przybliżona)
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7906-308-6
Tytuł oryginału: God Is Not Nice: Rejecting Pop Culture Theology and Discovering the God Worth Living
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Jolanta Czapczyk

Nie wpadajmy w pułapkę pluszowego chrześcijaństwa. Prawdziwy Bóg nie jest przyjemny, użyteczny i popkulturowy. On jest tajemniczy, budzi podziw i wymaga zaangażowania całej naszej osoby. Tylko taki Bóg – przekonuje Ulrich L. Lehner – może stanowić dla nas wyzwanie. Tylko dzięki takiemu Bogu jesteśmy otwarci na przemianę i życie pełne łaski. Tylko z takim Bogiem życie staje się niepowtarzalną przygodą. I wreszcie – tylko do takiego Boga chcemy się modlić, służyć Mu i ufać w pełni.

Autor omawia 11 najpopularniejszych obrazów Boga. Udowadnia, że Bóg nie jest boskim terapeutą, nie jest automatem spełniającym życzenia, nie jest supernaukowcem, który poukładał Wszechświat, a Kościół nie jest supermarketem.

Kup książkę Bóg nie jest miły. Pułapka pluszowego chrześcijaństwa

Avatar użytkownika - katechetka
katechetka
Wyobrażenia o Bogu są bardzo urozmaicone. Niezależnie od ich różnorodności, dla człowieka autentycznie wierzącego Bóg jest niezmienny oraz żywy, jest Bogiem stawiającym wymagania, któremu warto się ofiarować i służyć, dla którego warto żyć i umierać. Propozycją Wydawnictwa W drodze jest publikacja Bóg nie jest miły, a jej tytuł jest w stanie skutecznie obudzić każdego, kto znalazł się w stanie chrześcijańskiego uśpienia, kto wpadł w Pułapkę pluszowego chrześcijaństwa. Lektura jest interesująca. Poprzez rozważania zawarte w jedenastu rozdziałach Ulrich L. Lehner zaprasza czytelnika do poznania Boga Miłości. Rozpoczyna od zachęty do rozwijania w sobie umiejętności dostrzegania ładu w świecie (Bóg stworzenia). Przestrzega przed traktowaniem Boga jako kogoś, kto spełnia określone funkcje w społeczeństwie (Bóg nieużyteczny). Uświadamia konieczność otwarcia się na łaskę (Bóg naszych wyobrażeń) oraz przygląda kwestii sumienia (Bóg błyskawic i gromów). Analizuje postrzeganie Boga Starego Testamentu (Bóg strachu), wielorakie relacje z Nim (Bóg intymności), realność grzechu i ludzką odpowiedzialność (Bóg uległy). Rozważania autora dotyczą również sensu cierpienia (Bóg pociechy), modlitwy umożliwiającej człowiekowi skupienie się na Bogu i wzrost ufności według Jego woli (Bóg wcielenia), a także chrztu rozumianego jako dar ...

Opinie o książce - Bóg nie jest miły. Pułapka pluszowego chrześcijaństwa