Bogini tańca

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2017-05-24
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Bronisława Niżyńska dorastała w cieniu brata. Choć oboje byli cudownymi dziećmi baletu, to jego okrzyknięto legendą. To jego nazywano „ bogiem tańca”. Bronia godziła się na bycie „tą drugą”. Jednak do c zasu... Bogini tańca to wyjątkowa opowieść o kobiecie, która dotarła na szczyt wbrew wszystkiemu i wszystkim. Na zdominowanej przez mężcz yzn scenie osiągnęła pozycję, o jakiej inni mogli tylko marzyć. Jednak najtrudniejsze role odgrywa się czasem nie na scenie, a w życiu...

Kup książkę Bogini tańca

Avatar użytkownika - truskawka2
truskawka2
Bogini tańca to niezwykła opowieść o równie niezwykłej tancerce - Bronisławie Niżyńskiej. Była ona niejako skazana na tę formę ekspresji artystycznej, jej rodzice byli bowiem członkami wędrownej trupy tanecznej. Mówiąc żartobliwie, zapewne już w brzuchu matki wykonywała układy baletowe, a poczucie rytmu wyssała z jej mlekiem. Jednak mimo tytułu, zasłużonego zresztą, na kartkach książki ukazana jest nie jako niebianka bez skazy, ale kobieta z krwi i kości. Poznajemy jej często bardzo trudną i bolesną drogę na Olimp. Dzięki temu staje się nam bliska. Angażujemy się emocjonalnie w jej losy, nie jest bowiem pomnikiem. To dobrze. Pomniki przecież podobno są kochane tylko przez gołębie. A czytelnicy chcą poznawać żywych ludzi. Całość jest jak widowisko baletowe, utrzymane w różnych rytmach. Od pierwszych chwil dajemy się porwać. Chcemy, żeby przedstawienie trwało jak najdłużej. A gdy opadnie kurtyna - ostatnia kartka, czujemy niedosyt, że to już koniec. Fascynująca lektura! dr Kalina Beluch ...

Opinie o książce - Bogini tańca

Avatar użytkownika - Iwa90
Iwa90
Przeczytane:2019-07-27, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 12 książek 2019,

Inspiracja
"Bogini tańca" to książka, która przybliża nam postać Bronisławy Niżańskiej - baletnicy i choreografki.
Bronię poznajemy gdy ma zaledwie kilka lat i towarzyszymy jej do wyjazdu do Stanów Zjednoczonych podczas II Wojny Światowej.
Książka napisana jest na podstawie pamiętników i notatek samej Bronisławy, dzięki czemu mamy wrażenie jakby to ona sama opowiadała nam swoją historię.
Bronia była najmłodsza z trójki rodzeństwa, jej rodzice byli tancerzami baletowymi, więc nie wyobrażała sobie innego miejsca dla sienie jak baletowa scena.
Książka pokazuje nam siłę charakteru i upór w dążeniu do celu. Udowadnia, że wszystko jest możliwe, nawet jeśli nie sprzyjają nam warunki fizyczne (Bronia nie była szczupła i filigranowa tak jak inne tancerki), pozostawanie w cieniu sławnego brata oraz niepowodzenia i tragedie w prywatnym życiu. Postawa Bronisławy może być nie tylko inspiracją dla tancerzy, ale także dla każdego z nas.
Książkę czyta się przyjemnie, chociaż na początku trochę w nią zwątpiłam. Wspomnienia z czasów dzieciństwa trochę się dłużą, ale później, gdy czytamy o jej losach jako młodej kobiety nie mogłam się doczekać przeczytania kolejnej strony.
To książka, która inspiruje i motywuje do działania i spełniania marzeń. Warto po nią sięgnąć.

Nie czytałam podobno błyskotliwego traktatu drwala 'Porąb i spal", ale po lekturze "Płyń z tonącymi " na pewno po niego sięgnę bo warto.
Narratorem jest Edvard, który stracił rodziców w wieku trzech lat. Zginęli oni w wypadku samochodowym gdzieś we Francji, jak donoszą gazety, ale jakim cudem udało mu się wtedy przeżyć?
Cały czas wychowywał go dziadek w surowym Hirifjell. Co roku dziadek wybywał na tajemnice eskapady, a śladem tego są znalezione po latach zdjęcia. Widać, że pasjonował się fotografią. Od wojny nie rozmawiał też ze swoim bratem,a Edvard pragnął odwiedzić miejsce, gdzie umarli rodzice, zwłaszcza że odkrywa wiele białych plam i przemilczeń dziadka. Dlaczego tyle lat po wojnie ktoś rysuje swastykę na samochodzie dziadka Einara?
Narracja z wolna nabiera tempa, fabuła jest niezwykle ciekawie skonstruowana. To przybliżamy się, to oddalamy do sedna tamtych wydarzeń. Po śmierci dziadka Edvard szuka swoich korzeni, pragnie poznać jego brata. Z tego, co się dowiedział wynika że dziadek należał do faszyzujących bojówek norweskich, a z kolei Einar był partyzantem, wedle oficjalnego pisma został rozstrzelany w 1944 r. Dlaczego więc jakaś okazała trumna, z pewnością przez niego, genialnego artystę, wyrzeźbiona, została przysłana własnie na pogrzeb dziadka? Co to za mistyfikacja z tą śmiercią? Kluczem do zagadki jest też kobieta o nazwisku Therese Maurel. Edvard musi udać się na Szetlandy, by ustalić wojenne losy braci i historię ich sporu. Ale brak świadków wojennej historii, a ludzie żywią się tylko plotkami i domysłami, że podobno Einar przyczynił się do śmierci całej rodziny (czyżby żydowskiej), przejął ich majątek i wyjechał na wyspę w niesławie.
Niegościnny klimat Szetlandów, surowe warunki życia, a do tego uczuciowe komplikacje, które wiążą się z poznaniem pięknej Gwen, atmosfera tajemnicy, skomplikowana wielowątkowa opowieść o wojnie, trójkącie uczuciowym, zdradzie i pożądaniu, o starciu jednostki z historią sprawiają, że trudno odłożyć te książkę. Wiarygodnie odtworzone są realia drugiej wojny światowej, los tułacza, który rzucił Einara do Francji, jego przyczynienie się do śmierci rodziny Nicole Daireaux. Nostalgiczna, klimatyczna, bardzo poruszająca relacja ukazująca jeszcze inne oblicze wojny. Koniecznie trzeba sięgnąć po nią nie tylko że względu na wspaniałe opisy przyrody i ludzkiej niszczącej namiętności. To przede wszystkim historia o stracie i wielkiej sztuce, która wymaga poświęceń.

Trudno jest nadążyć za dzisiejszym sukcesem w zawodzie, a właściwie dąży do tego Bronisława Niżyńska - bohaterka książki pt. ,,Bogini tańca" autorstwa Ewy Stachowiak. Bohaterka posiada w sobie cechy pozytywizmu, walkę, nie boi się trudnych wyzwań. To artystka, która jest najlepsza w tańcu, ale żyje w cieniu swojego brata- jest tą drugą. Bronisława mile wspomina czas dzieciństwa zwłaszcza chwile spędzone z rodzicami- wyjazdy, opowieści mamy oraz piosenki, które tata śpiewał. Czy Bronisława Niżyńska czuła się komfort w wykonywanym zawodzie tancerki? Tutaj trzeba odpowiedzieć sobie samemu Czytelniku na to pytanie i zapoznać się z jej losami, które stanowią zagadkę podczas końcowych wydarzeń z jej życia. Książkę czyta się szybko, tekst napisany jest językiem zrozumiałym , występują interesujące teksty dialogowe przez co można przyjrzeć się bliżej osobom z pracy artystycznej - tancerki. Twarda oprawa książki, a na jej tle przedstawiona jest tancerka skupiona na swojej pracy, 523 strony. Wydana przez Wydawnictwo Znak. Czekam na kolejną książkę tej autorki, która potrafi zaciekawić pomysłowością zwłaszcza kiedy rodzice wybierają dzieciom zainteresowania. Taniec i rywalizacja idą w parze za odnoszonym sukcesem. Pozostaje jedno nie poddawać się w dążeniu do zaplanowanych celów zamierzonych tak jak to robiła Bronisława. Polecam tą książkę przeczytać i wracać do niej w momentach kiedy chcemy zrozumieć dlaczego ludzie gotują trudną drogę do sukcesu zawodowego.

Świat baletu rządzi się swoimi prawami. A życie baletnicy związane jest z ogromną pracą  nad sobą, wielkim stresem i ciągłymi wyrzeczeniami.

Świetnie  napisana historia, w dodatku w  tle burzliwych czasów w dziejach  historii.

Cesarzowa nocy. Historia Katarzyny Wielkiej
Ewa Stachniak0
Okładka ksiązki - Cesarzowa nocy. Historia Katarzyny Wielkiej

Kiedy młodziutka księżniczka Katarzyna przybyła na cesarski dwór, by poślubić przyszłego cara Piotra III, jej życie przestało należeć tylko do niej. Jej...

Katarzyna Wielka. Gra o władzę
Ewa Stachniak0
Okładka ksiązki - Katarzyna Wielka. Gra o władzę

Portret jednej z najbardziej bezwzględnych kobiet w historii Młodziutka, na pozór niewinna księżniczka Katarzyna przybywa na życzenie carycy Elżbiety...

Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś