Bohaterowie polskiej transformacji

Dwie dekady po Okrągłym Stole i dwadzieścia wywiadów z ważnymi postaciami życia gospodarczego i politycznego.Bohaterowie polskiej transformacji to rozmowy z ludźmi, którzy kształtowali polską rzeczywistość ostatnich dwudziestu lat, z politykami, ekonomistami i biznesmenami. Niektóre nazwiska znamy wszyscy, innych może nie pamiętamy, ale z pewnością znamy produkty, dzięki którym stali się znani, lub dziedziny i branże, w których zasłynęli. Jan Krzysztof Bielecki, Henryka Bochniarz, Irena Eris, Jerzy Hausner, Mariusz Walter? ? ludzie ci działają na różnych polach, ale mają kilka cech wspólnych, takich jak otwartość na zmiany, nieustający głód wiedzy, elastyczność czy umiejętność rozsądnego podejmowania ryzyka.Z bohaterami rozmawiają dziennikarze od lat zajmujący się problematyką gospodarczą, znani z mediów, z prasy i telewizji. Również oni, jako komentatorzy i publicyści, odegrali ważną rolę w przemianach, jakie nastąpiły w Polsce po 1989 roku.Współwydawcą BOHATERÓW POLSKIEJ TRANSFORMACJI, zbioru wywiadów pod redakcją Krzysztofa Gołaty, jest Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.W szczerym polu od podstaw zbudowałem fabrykę.Skąd kapitał? Podobno pierwszy milion trzeba: odziedziczyć, znaleźć albo?Ukraść. To oczywiście nieprawda. Specyfiką początku polskiej transformacji było to, że można było go także zarobić.rozmowa Michała Zielińskiego z Januszem PalikotemJak sobie wyobrażaliście przyszły ustrój gospodarczy?Wielu ekonomistów rozumiało, dokąd trzeba iść. Ale bali się mówić o tym otwarcie, by nie zakwalifikowano ich jako dysydentów. Nie można było napisać na sztandarze: zmierzamy do systemu kapitalistycznego. Dlatego cały czas była mowa o uzdrawianiu socjalizmu, co ja wtedy otwarcie nazywałem leczeniem syfilisu aspiryną.rozmowa Krzysztofa Adama Kowalczyka z Mieczysławem Wilczkiem

Informacje dodatkowe o Bohaterowie polskiej transformacji:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Bohaterowie polskiej transformacji

Bohaterowie polskiej transformacji - opinie o książce

Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2012-12-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 2012,

13 grudznia każdego roku dzieją się podniosłe, kontrowersyjne i przerażające chwile. Jest to szczególny dzień w historii polskiego narodu. To tego dnia generał Jaruzelski ogłosił stan wojenny. Można go uznać za początek wielkich zrywów polskiego społeczeństwa, by porzucić socjalizm i udać się w stronę demokratycznej Europy.

I choć socjalizm trwał jeszcze w Polsce kilka lat, to w tym czasie wykreowały się postacie, które po 1990 roku spełniły swoje niepowtarzalne rolę w czasach najważniejszych polityczno-ekonomicznych przemian .

Na 20-lecie polskiej transformacji gospodarczej powstała książka z dwudziestoma wywiadami z wyśmienitymi postaciami polskiej polityki czy gospodarki. Wywiady prowadzą dziennikarze, którzy byli i są ważnymi komentatorami polskiej rzeczywistości . A są między innymi : Kazimierz Krupa - redaktor naczelny polskiej edycji miesięcznika "Forbes", Małgorzata Mierżyńska- dziennikarka Pulsu Biznesu, Danuta Walewska , która zajmuje się transportem lotniczym i motoryzacją i inni .

Natomiast osobami, którzy podzieliły się swoim doświadczeniem, przeżyciami i wspomnieniami są m.in. : Leszek Barcelowicz, Krzysztof Bielecki, Henryka Bochniarz, Irena Eris, Adam Góral, Jerzy Hausner, Jan Kulczyk, Wojciech Morawski, Krzysztof Olszewski, Janusz Palikot i inni.

Z książki tej dowiemy się wielu informacji, o których nie dowiedzielibyśmy się prawdopodobnie nigdy. Bohaterowie tej książki wyjawiają kulisy tamtejszej władzy. Czytelnik się dowie, jak trudno było podjąć niewygodne społecznie reformy, jak trudno było zmagać się z przeszłością , z zacofaniem oraz konkurentami, którzy kiedyś byli przyjaciółmi, teraz stają się opozycją. Dowiemy się również jak to było, gdy zakładało się pierwsze przedsiębiorstwa, z czym wtedy i teraz trzeba się zmagać i jakie są plusy i minusy obecnej sytuacji. Np. Jan Kulczyk zdradzi, jak się zarabia miliony, Jerzy Hausner opowie jak widzi obecnie zmiany np. w edukacji.

Można wymieniać tematy tych wywiadów, ale warto samemu sięgnąć po te pozycję, żeby się dowiedzieć wielu ciekawych informacji z ekonomiczno-politycznego świadka, również by pogłębić swój światopogląd na to, co nas otacza i co dzieje się na naszych oczach. Polecam serdecznie.

Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2010-10-05, Przeczytałem, Mam,
kawał dobrej lektury
Apulia. Mapa samochodowa
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Apulia. Mapa samochodowa

Aktualna i szczegółowa mapa samochodowa w bardzo praktycznej skali 1:300 000 (1 cm=3 km) - zawiera dodatkowo trasy widokowe i miejsca godne uwagi, mapę...

Wielka Księga Miłosierdzia
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Wielka Księga Miłosierdzia

W związku z ogłoszonym przez papieża Franciszka Rokiem Miłosierdzia wydana została „Wielka księga miłosierdzia”, która zawiera wybór tekstów...

Forget Me Not
Julie Soto