Bonobo i ateista. W poszukiwaniu humanizmu wśród naczelnych

Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Data wydania: 2014-09-11
Kategoria: Popularnonaukowe

Jakie są ewolucyjne źródła moralności i religii?

Gdzie można odnaleźć biologiczne fundamenty humanizmu?

Czy ludzie potrzebują religii, by zachowywać się moralnie?

Frans de Waal, światowej sławy prymatolog, kontynuuje biologiczne dociekania na temat ewolucyjnych źródeł mechanizmów społecznych i kulturowych. Tym razem sięga do badań nad zachowaniem zwierząt, by lepiej zrozumieć funkcję religii we współczesnym świecie. Szczególną uwagę de Waal poświęca bonobo, pokojowemu i empatycznemu gatunkowi małpy człekokształtnej, która pod względem zachowania być może najbardziej przypomina wspólnego przodka ludzi i ich najbliższych krewnych wśród naczelnych.

Konfrontując ateistę z bonobo, de Waal przygląda się dyskusji na temat biologicznych podstaw moralności i religii oraz domniemanej wojnie między nauką i religią. Odrzuca dogmatyzm neoateistów. Sięga do bogatej tradycji humanizmu, by szukać odpowiedzi na pytanie o to, czego współczesny świat może się nauczyć od religii, nawet jeśli ostatecznie miałby ją odrzucić.

Książka znalazła się na liście dziesięciu najlepszych książek naukowych czasopisma ,,New Scientist"w 2013 roku.

Frans de Waal jest profesorem psychologii na Uniwersytecie Emory i dyrektorem Living Links Center w Atlancie. W 2007 r. magazyn Time uznał go za jedną ze stu osób, które kształtują nasz świat. Jest autorem kilkunastu książek i kilkuset artykułów naukowych, publikowanych w najbardziej prestiżowych czasopismach. W 2013 roku nakładem Copernicus Center Press ukazała się jego książka Małpy i filozofowie. Skąd pochodzi moralność.

Kup książkę Bonobo i ateista. W poszukiwaniu humanizmu wśród naczelnych

Opinie o książce - Bonobo i ateista. W poszukiwaniu humanizmu wśród naczelnych

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2019-05-07, Ocena: 6, Przeczytałem,
Bystre zwierzę . Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć bystrość zwierząt?
Frans de Waal0
Okładka ksiązki - Bystre zwierzę . Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć bystrość zwierząt?

Frans de Waal, holenderski prymatolog i badacz zachowania zwierząt, broni przekonania, że niektóre zachowania zwierząt wcale nie różnią się od zachowań...

Bonobo i ateista. W poszukiwaniu humanizmu wśród naczelnych
Frans de Waal0
Okładka ksiązki - Bonobo i ateista. W poszukiwaniu humanizmu wśród naczelnych

Jakie są ewolucyjne źródła moralności i religii? Gdzie można odnaleźć biologiczne fundamenty humanizmu? Czy ludzie potrzebują religii, by zachowywać...

Okna z widokiem na Weronę
Hanna Kowalewska