Małpy i filozofowie. Skąd pochodzi moralność?

Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Data wydania: 2019-01-15
Kategoria: Psychologia
Tytuł oryginału: Primates and Philosophers: How Morality Evolved

Czy małpy są moralne, czy też moralność jest wynalazkiem ludzkim?

Czy moralność jest tylko cienką zasłoną, którą kultura narzuca naszej zwierzęcej naturze?

Czego filozof może się nauczyć, obserwując zachowanie małp?

Prowokacyjna książka Fransa de Waala, światowej sławy prymatologa, podejmuje problem źródeł i ewolucji moralności. De Waal zwalcza pogląd, który określa mianem ,,teorii fasady", głoszący, że ludzie są z natury egoistyczni, a moralność jest jedynie cienką zasłoną, którą narzuca nam społeczeństwo. W oparciu o ustalenia wieloletnich badań nad zachowaniem naczelnych, de Waal przekonuje, że źródeł naszej moralności szukać należy w ewolucyjnej przeszłości człowieka i u naszych najbliższych ewolucyjnych krewnych. Książka zawiera także polemiki z poglądami de Waala autorstwa Petera Singera, Christine M. Korsgaard, Philipa Kitchera oraz Roberta Wrighta.

Normy moralne nie są odciśnięte w ludzkim genomie (...). Nie rodzimy się z żadnymi zaprogramowanymi zasadami moralnymi, ale ze zdolnością do odróżniania, jakie informacje należy przyswoić. Pozwala nam to zrozumieć, a w konsekwencji zinternalizować moralną tkankę społeczności, w której przyszło nam żyć.

Fragment książki

Tagi: Psychologia

Kup książkę Małpy i filozofowie. Skąd pochodzi moralność?

Opinie o książce - Małpy i filozofowie. Skąd pochodzi moralność?

Frans de Waal0
Okładka ksiązki - Małpa w każdym z nas. Dlaczego seks, przemoc i życzliwość są częścią natury człowieka?

Gdzie kryją się ewolucyjne źródła kultury człowieka? Co o naturze człowieka mówią badania nad innymi naczelnymi? Jakie jest znaczenie prymatologii...

Bystre zwierzę . Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć bystrość zwierząt?
Frans de Waal0
Okładka ksiązki - Bystre zwierzę . Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć bystrość zwierząt?

Frans de Waal, holenderski prymatolog i badacz zachowania zwierząt, broni przekonania, że niektóre zachowania zwierząt wcale nie różnią się od zachowań...

Dzieci, których nie ma
Renata Piątkowska;