Britt-Marie tu była

Kolejna urzekająca historia autora bestsellerowych Mężczyzna imieniem Ove i Pozdrawiam i przepraszam

Zabawna i pełna ciepła opowieść o kobiecie, która czeka całe życie, aż zacznie się jej własne.

Jeśli wydaje ci się, że w małych, dotkniętych kryzysem finansowym przydrożnych miasteczkach nie może się zdarzyć nic dobrego, to znaczy, że jesteś człowiekiem pełnym uprzedzeń!

Britt-Marie ma 63 lata i nie jest bynajmniej pasywno-agresywna. Ona po prostu nie może znieść bałaganu, a brud, zadrapania i nieodpowiednio zorganizowane szuflady na sztućce sprawiają, że wydaje wewnętrzne okrzyki. Britt-Marie nie osądza innych, bo tak doprawdy nie robią cywilizowani ludzie. Chodzi o to, że czasami ludzie interpretują jej słowa jako krytykę, a ona przecież zawsze wypowiada je z najlepszymi intencjami.

Britt-Marie właśnie po 40 latach porzuciła męża i życie gospodyni domowej, by zacząć wszystko od nowa w Borg, jednym z tych dotkniętych kryzysem przydrożnych miasteczek. Poza cuchnącym piwem sklepem spożywczym-pizzerią-warsztatem samochodowym-urzędem pocztowym wszystko zostało tam zamknięte. Wszystko oprócz ośrodka rekreacyjnego, w którym zostaje zatrudniona Britt-Marie.

Kobieta nie znosi piłki nożnej, a jedyne, co zostało w Borg, to piłka nożna. Nie jest to bynajmniej początek wspaniałej przyjaźni. Jednak kiedy przeraźliwie pozbawiona talentu drużyna młodzieżowa, chcąc wystąpić w rozgrywkach, desperacko próbuje znaleźć trenera, Britt-Marie nie ma odwrotu. Zwłaszcza gdy niebawem zostaje zaproszona na randkę z policjantem i łamie rękę w solarium...

,,Backman jest genialny w wychwytywaniu i wyśmiewaniu się z tego, co typowo szwedzkie - strachu przed konfliktami, społecznego upośledzenia i beznadziejnej małomówności". Norrköpings Tidningar

Informacje dodatkowe o Britt-Marie tu była:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2018-01-24
Tytuł oryginału: BRITT-MARIE VAR HÄR

Kup książkę Britt-Marie tu była

Britt-Marie tu była - opinie o książce

Kiedy świat czeka na nasze decyzje

„- (…) kiedy się stoi na samej górze i patrzy, jest taka sekunda, w której by się naprawdę skoczyło. (…) Ale jeśli się zaczeka, nic nigdy z tego nie będzie”.

- Nie jest pani kimś takim, kto skacze?” („Britt-Marie tu była”)

Britt-Marie nigdy nie krytykuje, nie bywa ani złośliwa, ani agresywna. Nie miewa też uprzedzeń i nie osądza innych. Jest życzliwa, chociaż niewłaściwie odbierana przez otoczenie. Wyraża zdumienie, zdziwienie, ciekawość. Czasem wydaje wewnętrzne okrzyki sprzeciwu czy nagany. Żyje w świecie uporządkowanym, wyczyszczonym, „wysodowanym”*.To daje jej poczucie ładu i bezpieczeństwa. Cały swój czas poświęcała bliskim. A jednak po czterdziestu latach odchodzi od męża, który był dla niej całym światem. I mierzy się ze światem.Uczy się samodzielnie wypełniać dokumenty, tankować samochód, a przede wszystkim żyć z ludźmi innymi niż ona. Czego Britt-Marie dowie się o sobie i czy to ją zmieni? Jakie podejmie decyzje odnośnie swojego życia? I czym jeszcze może nas zaskoczyć? Przeczytaj tę książkę koniecznie. Dla mnie, parafrazując słowa jednej z bohaterek książki, to historia „pełna słonecznych promieni”.

*Britt-Marie wierzy, że soda zapewnia nieskazitelną czystość.

Avatar użytkownika - Foxie
Foxie
Przeczytane:2023-04-14, Ocena: 5, Przeczytałam,
Mężczyzna imieniem Ove
Fredrik Backman0
Okładka ksiązki - Mężczyzna imieniem Ove

Napisana z przymrużeniem oka zajmująca historia emeryta! Debiutancka powieść szwedzkiego autora Fredrika Backmana, która w Skandynawii szybko została...

Pozdrawiam i przepraszam
Fredrik Backman0
Okładka ksiązki - Pozdrawiam i przepraszam

Wzruszająca i pełna uroku opowieść o życiu i potrzebie bycia sobą Zwykła powieść o niezwykłych ludziach. A może na odwrót. Elsa ma siedem lat i...