Brylant

Szaleje gwałt, szerzy się awanturnictwo, panuje gorączka chciwości i współzawodnictwa. Mężczyźni i kobiety ogarnięci są obsesją splądrowania największych złóż diamentów na świecie. Dwaj bracia odnajdują trzystupięćdziesięciokaratowy brylant, Natalię Star. Jest wspaniały, ma hipnotyczną moc, migocze pięknem wartym więcej niż milion dolarów. Jaka jest jednak jego prawdziwa wartość w tym świecie pełnym namiętności i tragedii, zdrady i krwi, szaleństwa zabawy i ogromnego smutku?

Informacje dodatkowe o Brylant:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 1994 (data przybliżona)
Kategoria: Przygodowe
ISBN: 8371200585
Tytuł oryginału: Solitaire
Tłumaczenie: Wojciech Młynarz

Kup książkę Brylant

Brylant - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-10,

"Brylant" jest opowieścią o dwóch braciach pochodzenia żydowskiego, którzy po traumatycznym i ciężkim dzieciństwie przeprowadzają się do Afryki Południowej. W Kimberley ulegają gorączce poszukiwania diamentów. Drogi Barney`a i Joela Blitzów rozchodzą się na początku książki, ale ich losy splotą się jeszcze wzajemnie podczas akcji książki. Z Barneyem doświadczam długiej podróży w pogoni za szczęściem, sławą i pieniędzmi. Osadza się w górniczym miasteczku w Afryce, jest bez grosza. Zaczyna od podstaw własnymi rękami budować swoją przyszłość. Akcja książki toczy się w latach 1868-1897 i ma miejsce na Czarnym Lądzie, to jest napisana w taki sposób, że ciężko uwierzyć, że Mastertona tam nie było. Klimat brudnej, zabobonnej i dusznej Afryki jest namacalny i wiarygodny.

Graham porusza tu tematy trudne i zmusza do myślenia. W tle szaleje chciwość, nienawiść, żądza posiadania. Jest tu także miejsce na miłość. "Brylant" to książka o ludzkich zachowaniach, która od pierwszych stron wzrusza, bawi, ale i przeraża.

Wraz z rozwojem akcji obserwujemy rozwój głównych bohaterów. Pod wpływem swojej zachłanności zmieniają swoje życie i innych. Na pierwszym planie mamy karierę Barney`a Blitza, który z młodego chłopaka marzącego o bogactwie zdąży wyrosnąć na jednego z największych potentatów diamentów w Afryce. Jednocześnie Masterton wychodzi poza ramy o bogactwie i zadaje wiele ważnych pytań o naturę człowieka, o to, jak jego pochodzenie determinuje jego własny los.

Jest to świetna powieść, ale ma też swoje wady. Są tu poupychane dłużyzny i trochę uproszczony finał, który za szybko się urywa. Choć gdyby była bardziej rozbudowana, to ile stron wtedy musiałaby liczyć ta książka? Jednak ambitne wnioski, które płyną z lektury pozwalają umieścić tę książkę bardzo wysoko na liście najlepszych powieści Mastertona.

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-02-10,
Bardzo fajna historia, zupełnie inna od typowych książek Mastertona,stąd z każdą stroną byłam coraz bardziej zdziwiona, lecz na pewno nie zawiedziona.
Avatar użytkownika - dona
dona
Przeczytane:2011-03-15, Ocena: 5, Przeczytałam,
Święty terror
Graham Masterton0
Okładka ksiązki - Święty terror

Dwójka uzbrojonych po zęby bandytów dokonuje napadu na luksusowy sklep w Nowym Jorku. Dzięki śmiałej akcji szefa ochrony udaje się uniknąć...

Do ostatniej kropli krwi
Graham Masterton 0
Okładka ksiązki - Do ostatniej kropli krwi

Jeśli ktoś może jeszcze uratować miasto, to tylko ona... Na wiejskiej drodze w pobliżu Cork zostaje znaleziony spalony jaguar… ze szczątkami mężczyzny...